Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Zostań w domu i pij polskie wino

Komentarze

W ostatni weekend uruchomiliśmy akcję #ZostajęWDomuNieZostawiamWina, której najważniejszą częścią jest specjalna grupa na Facebooku. Znaleźć tam można informacje o wszystkich inicjatywach branży winiarskiej (producentów, importerów i dystrybutorów wina) umożliwiających bezpieczny zakup wina, w tym opcję dostawy do domu. Na Winicjatywie opublikowaliśmy też listę aktualnych ofert i szczegółami takich zakupów.

Nasza grupa. © Winicjatywa.

Sam zaś postanowiłem przyjrzeć się, jak w kryzysowej sytuacji radzą sobie polscy winiarze. Niewątpliwie jest to dla nich niezwykle trudny moment i to z wielu powodów. Epidemia dotknęła zarówno bardzo małe winnice, których właściciele cały czas wykonywali także swój „normalny” zawód, jak i znacznie większe przedsięwzięcia. Opisywany przeze mnie co roku, coraz intensywniejszy rozwój polskiego winiarstwa wiąże się rzecz jasna z szeregiem inwestycji podejmowanych zarówno przez zupełnie nowe winnice, jak i te istniejące, które powiększają skalę swojej produkcji (nowe nasadzenia, rozbudowy winiarni). Istotną kwestią jest także cały „łańcuch pokarmowy” – dla wielu winnic, głównym źródłem dochodu była sprzedaż win do sektora HoReCa, szczególnie restauracji i hoteli, które teraz – z oczywistych względów – są zamknięte i anulowały wszelkie zamówienia. Polskie wina znajdziemy na szczęście w ofercie wielu dystrybutorów jak i pojedynczych sklepów – te informacje także znaleźć można na naszej grupie – ale oczywistym było, że winiarze muszą wziąć sprawy w swoje ręce. I tak się stało.

Wespół w zespół. © Stowarzyszenie Winnice Dolnośląskie.

Niewątpliwie największe wrażenie robi inicjatywa Stowarzyszenia Winnice Dolnośląskie, choć właściwie nie powinno nas to dziwić – byli już liderami w kilku innych akcjach. Tym razem, w błyskawicznym tempie powstała strona internetowa: pijdolnoslaskiewino.pl, na której dostępna jest oferta 11 dolnośląskich winnic i ponad 30 różnych win (zwykle po trzy z każdej winnicy) wraz z formularzem ich zamówienia i dostawy. Każde 2 zł ze sprzedanej butelki przeznaczone jest na zakup środków ochrony osobistej dla służb medycznych jednego z wrocławskich szpitali. Piękny gest i cenna inicjatywa w trudnych czasach, sam postanowiłem przetestować jej działanie, co umożliwi mi także opisanie nowych roczników win od kilku tamtejszych producentów.

Inicjatywa krakowskich winnic. © Piję Krakowskie Wino.

Inną inicjatywą jest Piję Krakowskie Wino! – w niej skupionych jest 10 winnic położonych w okolicach Krakowa (m.in. Amonit, Jura, Kresy, Słońce i Wiatr czy Wieliczka), które zachęcają do zakupów i oferują pomoc w dostarczeniu win pod drzwi Waszego domu. W przypadku Winnicy Jura, oprócz przygotowanych zestawów win, można też obejrzeć relację prosto z winnicy.

Taras z widokiem! © Winnica Gródek.

Do zamówień, zakupów bezpośrednio w winiarni, ale też podziwiania widoków z jednego z najpiękniej położonych tarasów w tym regionie, zaprasza też małopolska Winnica Gródek – część win z jej oferty opisywałem w tym tekście.

Winnica Turnau ponownie uruchomiła sklep internetowy. © Winnica Turnau.

Dużo dzieje się także w Zachodniopomorskim. Winnica Turnau na nowo uruchomiła swój działający już kiedyś sklep internetowy. Do zakupów z dostawą zachęca także Winnica Sydonia (2% ze sprzedaży win przekazują na wsparcie służby zdrowia) oraz Winnice Kojder, oferujące także różne rabaty przy zakupie większej ilości butelek.

Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz. © Winnica Miłosz.

Do bezpiecznych zakupów zachęcają także lubuskie winnice, m.in. Winnica Żelazny oraz Winnica Miłosz, choć ku rozczarowaniu wielu osób, jej właściciel Krzysztof Fedorowicz, nie dostarcza win w prezentowanej na zdjęciu, średniowiecznej masce.

Kolejna propozycja z Lubuskiego. © Winnica pod lubuskim słońcem.

Do wizyty w winnicy i zakupu win w promocyjnych cenach zachęca także inny lubuski producent – Winnica pod lubuskim słońcem, gdzie dostępne jest m.in. to wino musujące. Na stronie internetowej są już też podane daty zorganizowanych, otwartych weekendów.

Zestaw win z Domu Bliskowice możecie kupić u warszawskich Dyletantów. © Dom Bliskowice.

Sporo dzieje się w Małopolskim Przełomie Wisły. Niedawno recenzowane wina z Dom Bliskowice możecie zakupić w sklepie internetowym jego dystrybutora czyli Winoblisko, a od położonego niedaleko sąsiada czyli  Mickiewicz Winnica Rodzinna (recenzja nowych roczników dostępna tutaj) – kontaktując się bezpośrednio z producentem.

Wiosenne wina z Rzeczycy. © Winnica Rzeczyca.

Winnica Rzeczyca – której poprzedni rocznik był najlepszym w historii tego producenta – oferuje już wina z nowego rocznika 2019 (w tym świetnego gewurztraminera, którego recenzja już wkrótce).

Zaproszenie na zakupy przed-majówkowe. © Winnica Wieczorków.

Do przed-majówkowych zakupów w promocyjnych cenach zachęca także Winnica Wieczorków.

Wyjątkowa akcja producenta. © Winnica Skarpa Dobrska.

Bardzo ciekawą akcję rozpoczęła właśnie Winnica Skarpa Dobrska. 30% wartości każdego zamówienia na wina z rocznika 2018 (ich recenzje znajdziecie w tym tekście) zostanie przekazane na rzecz szpitala w Puławach (przekształconego aktualnie w szpital zakaźny), a więc położonego w Małopolskim Przełomie Wisły. Dodatkowo wprowadził też promocyjną cenę na Anemone 2018 czyli johannitera będącego zawsze mocnym punktem oferty tego producenta.

Winnica Dwór Sanna. © Dwór Sanna.

Położona na Roztoczu Winnica Dwór Sanna także poleca zakup swoich win (a pomysłów na nie, jak wiadomo nie brakuje), przygotowała także specjalny pakiet wysyłkowy 6 różnych butelek. Producent rozpoczyna także nagrywanie filmów, w których opowiadać będzie o swojej winnicy i powstających tam winach (chociażby znakomite musiaki, o których napiszę wkrótce) – wszystkie filmy obejrzeć będzie można na Facebooku winnicy.

Winnica Gronowscy zaprasza. © Winnica Gronowscy.

Na Roztoczu znajdziemy także Winnicę Gronowscy, która także zapraszam do zakupu swoich win – recenzję ostatniego rocznika znajdziecie tutaj.

Do zakupów zaprasza także Winnica Płochockich. © Winnica Płochockich.

W Świętokrzyskim (w szerokim ujęciu), jak i w Sandomierskim, do zakupu wina poprzez kontakt telefoniczny i mailowy zachęcają m.in. Winnica Modła, Winnica Płochockich i Winnica Król – wina tej ostatniej także doczekają się wkrótce oddzielnego tekstu.

Nowy rocznik Regelta już w sprzedaży! © Winnica nad Jarem.

Sandomierska Winnica nad Jarem rozpoczęła niedawno sprzedaż nowego rocznika Regelta (regent + zweigelt, poprzedni rocznik opisywałem tutaj), do których niedawno dołączyła Odesa 2019 (muskat odeski, od zawsze hit tego producenta – recenzowany choćby tutaj) i Suvi 2019 (drugi rocznik souvignier gris, o pierwszym pisałem tutaj). Winnica udostępnia możliwość zakupu i dostawy, zaprasza też do bezpośrednich odwiedzin.

Na zakupy zaprasza także Winnica Janowice. © Winnica Janowice.

Do zakupów z dostawą zachęca też małopolska Winnica Janowice i podkarpacka Winnica Sztukówka.

Winnica Rajska zaprasza. © Winnica Rajska.

Polskie wino z dostawą poleca też Winnica Bona Terra (Kujawsko-Pomorskie) i Winnica Rajska (Jura Krakowsko-Częstochowska) – ta ostatnia 15% ze sprzedaży swoich win przeznacza na inicjatywę dotyczącą produkcji maseczek ochronnych przez polskie krawcowe – Polskie Krawcowe w Akcji.

Wiktor i Oskar Gowin zapraszają na wirtualne zwiedzanie winnicy. © Winnica Dwórzno.

Mazowiecka Winnica Dwórzno, która w normalnych okolicznościach organizuje zwiedzanie winnicy i winiarni w każdą sobotę, zaprasza teraz do bezpiecznych odwiedzin – można samodzielnie zwiedzać winnicę, kierując się opisami, które za pomocą kodów QR można pobrać z rozstawionych tabliczek informacyjnych.  Są też dostępne specjalne zestawy win, w ich zakupie i dostawie pomaga producent.

Nowy rocznik już w sprzedaży. © Winnica Amelie.

Do zakupu win z nowego rocznika i ich bezpiecznej dostawy zachęca także podkarpacka Winnica Amelie, którą chwaliłem – i za dobry styl i za jakość produkowanych win – choćby w tym tekście.

Producent zaprasza. © Winnica Widokowa.

A skoro jesteśmy już na Podkarpaciu – do przedświątecznych zakupów zaprasza także Winnica Widokowa, której pierwszy rocznik zadebiutował w sprzedaży w zeszłym roku.

Zakupy także w Winnicy Vanellus. © Winnica Vanellus.

W wino zaopatrzyć się można także w Winnicy Vanellus, wina tego producenta opisywałem m.in. tutaj i tutaj.

Winnica Czajkowski zaprasza. © Winnica Czajkowski.

Do bezpiecznych zakupów z dostawą zachęca także kolejny z nowych producentów – Winnice Czajkowski.

Parcela producenta. © Winnice Pradoliny.

Inny, niedawno opisywany producent z Podkarpacia – ekologiczne Winnice Pradoliny, zaprasza do zakupów poprzez właśnie uruchomiony sklep internetowy.

Altana na szczycie parceli. © Extra Świecie.

Na chyba najciekawszy w ostatnich dniach pomysł wpadła kujawsko-pomorska Winnica przy Talerzyku. To…”winnica na godziny” – z pobytem na wyłączność w winnicy z widokiem na panoramę Wisły, degustacją wina i serów regionalnych w altanie położonej na szczycie parceli. Wszystkie szczegóły możecie znaleźć tutaj.

Wspierajmy polskich winiarzy. © Maciej Nowicki.

 

Tekst będę aktualizował na bieżąco, ale jeśli macie swoją ulubione wino z winnicy, której nie znajdziecie w tym tekście, lub która nie ogłosiła żadnej akcji na swojej stronie internetowej czy w mediach społecznościowych, warto skontaktować się z nią bezpośrednio. I pamiętajcie: #ZostajęWDomuNieZostawiamWina i #PijęPolskieWino.

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.