Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Dwór Sanna Sanna 2016

Komentarze

Polskim winom różowym kibicuję od samego początku, a przynajmniej od czasu Konwentu Polskich Winiarzy w Sandomierzu. Wspólnie z kolegami po fachu zachęcam polskich producentów do ich regularnej produkcji – i to nie tylko wtedy, gdy róż jest lepszym rozwiązaniem niż niedojrzała czerwień. Idzie nam chyba nie najgorzej – już rok później opisałem na Winicjatywie pierwszy, historyczny panel win różowych, a win tej barwy przybywa z roku na rok.

Wszystkie odcienie różu. © vinepair.com.

Czasami winiarze nadmiernie schlebiają niewyrobionym podniebieniom, fundując kuriozalne, półsłodkie landrynki. Na szczęście nie brakuje sporej liczby win wytrawnych, a nawet dużo bardziej odważnych pomysłów, by wspomnieć zeszłorocznego Cantora’17 z winnicy Dom Bliskowice, dłużej macerowanego Hiqus Rose 2016 z lubuskiej Winnicy Hiki czy niesamowitego pod każdym względem Souvignier Gris 2017 z Piwnic Półtorak. Pisałem o nich wszystkich w 8 numerze Fermentu. Teraz do tego grona dołącza kolejny producent – Winnica Dwór Sanna.

Niezwykłe… © Winnica Dwór Sanna.

O tym że odpowiadającemu za te wina Karolowi Nizio pomysłów nie brakuje przekonywałem już kilka razy (ostatni raz w tym tekście). Tym razem „wziął na warszat” wino różowe. Anonsowałem je już w relacji z festiwalu Białe Czerwone, teraz właśnie trafia na rynek. Sanna 2016 to seyval blanc macerowany przez 24 godziny na skórkach regenta, a następnie starzony mniej więcej przez kwartał w beczce dębowej. W tym szaleństwie jest metoda. Wino ma intrygujące korzenne i przyprawowe aromaty, towarzyszące nutom dojrzałego jabłka, pigwy i truskawek. dobrą strukturę i kwasowość, niezły korzenny posmak i sporo kulinarnych zastosowań. Będzie dobrym partnerem dla sommeliera, ale i dla każdego we własnej kuchni (80 zł). ♥♥♥♡

…i inspirujące gastronomicznie. © Winnica Dwór Sanna.

W podanej cenie wino zakupić można bezpośrednio w winnicy lub kontaktując się z producentem. W tym momencie dostępne jest także w krakowskiej restauracji ZaKładka Bistro de Cracovie, ale sukcesywnie ma trafiać do kolejnych miejsc.

Źródło wina: próbowane w czasie festiwalu Białe Czerwone.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.