Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Winnica Turnau Ambre 2016

Komentarze

Winnica Turnau Ambre 2016

Można by zaryzykować stwierdzenie, że jeśli mamy czerwiec to, w Winnicy Turnau na pewno szykuje się jakaś premiera. W zeszłym roku, w czasie Festiwalu Win i Cydrów w poznańskim SPOT, zadebiutowały doskonałe słodkie wina – Szlachetny Zbiór 2016, a przede wszystkim ekscytujące Wino Lodowe 2016. Teraz przyszedł czas na wino… pomarańczowe – dowód na to, że producent zdecydowanie trzyma rękę na pulsie, jeśli chodzi o aktualne trendy.

Niedawno zabutelkowane. © Winnica Turnau.

O tej kategorii win pisaliśmy obszernie w ostatnim numerze Fermentu, a w panelu degustacyjnym ocenialiśmy również polskich przedstawicieli. Była wśród nich także próbka wina pomarańczowego z Winnicy Turnau – degustowanego przeze mnie wcześniej w winnicy (bezpośrednio z beczki), a potem zlanej także z beczki i zabutelkowanej w ilości 2 sztuk, wyłącznie na potrzeby tej degustacji (samo wino dojrzewało dalej). Wtedy było dalekie od efektu końcowego, jeszcze mocno rozchwiane, ba – nawet bez ostatecznej nazwy. Od lutego wiele się jednak zmieniło i i oto do sprzedaży wchodzi Ambre 2016 („ambre” w języku francuskim oznacza właśnie bursztyn).

Nazwa adekwatna. © SPOT.

Do jego wyprodukowania wykorzystano szczep solaris, co nie powinno dziwić, tak w kontekście posiadanej przez winnicę powierzchni jego upraw (przypominam – największej w całej Europie) jak i fascynacji enologa – Franka Fausta – możliwościami, jaką daje ta odmiana. Tym razem postawił przed nią szczególnie trudne zadanie. Grona solarisa poddano trzytygodniowej maceracji na skórkach, a następnie osiemnastomiesięcznemu dojrzewaniu w beczkach typu barrique, a powstałe w ten sposób wino zabutelkowano dopiero na początku tego miesiąca. Jest wciąż bardzo młode, zdecydowanie wytrawne (tylko 1.5 g cukru resztkowego) i niewątpliwie wyjątkowe. W aromacie znajdziemy przede wszystkim nuty pieczonego jabłka, wędzonej śliwki i herbaty, do tego wyraźną taninę korespondującą z mocną strukturą wina (15% alkoholu, całkiem dobrze zintegrowanego), dobrą kwasowość i lekko słonawe zakończenie. Bez dwóch zdań, Ambre 2016 jest ledwie na początku swojej drogi, ale może być to bardzo ciekawa podróż (90 zł). ♥♥♥♡

Oficjalna premiera w najbliższą niedzielę! © SPOT.

Oficjalna premiera i historyczna, pierwsza okazja do zakupu już w najbliższą niedzielę, w czasie festiwalu Polskie Wina i Cydry w poznańskim SPOT. Szczegółowy program tego wydarzenia znajdziecie tutaj.

Źródło wina: nadesłane do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.