Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Ferment – numer 4

Komentarze

Pora na czwarty już numer FERMENTU, który właśnie dociera do naszych prenumeratorów i wybranych punktów sprzedaży w całej Polsce (sprawdźcie listę sklepów, wine barów i restauracji, w których nas znajdziecie). Czekają na Was aż 164 strony tekstów od Waszych ulubionych autorów i ponad 400 recenzji win wartych zakupu! Tematem numeru są wina pomarańczowe, ale piszemy też m.in. o arcyciekawej z winiarskiego punktu widzenia Sardynii. Zachęcamy do zakupu!

 

Spis treści:

O TYM SIĘ MÓWI – najgorętsze dyskusje w światowej winosferze relacjonuje Sławomir Sochaj

WINO W KSIĄŻKACH –  Karolina Rychter o książce Między wódką a zakąską Aleksandra Barona i Łukasza Klesyka

WINO Z WIDOKIEM – najpiękniejsze winnice świata

TEMAT NUMERU
Elementarz win pomarańczowych
Rozmowa Fermentu – z Joškiem Gravnerem rozmawia Simon Woolf
Kontrowersje – dwugłos Pawła Białęckiego i Sławomira Chrzczonowicza w sprawie win pomarańczowych
Reportaż z FriuliMaciej Świetlik zgłębia tajemnice pogranicza włosko-słoweńskiego
Reportaż ze Słowenii i Friuli Wojciech Bońkowski pisze o wszystkich kolorach zagłębia win pomarańczowych
Reportaż z MorawTomasz Prange-Barczyński przybliża sylwetki bohaterów pomarańczowej rewolucji za naszą południową granicą
Zmęczeni nowoczesnością – Tomasz Prange–Barczyński maluje portret pokolenia francuskich, gruzińskich i środkowoeuropejskich winiarzy zafascynowanych winami pomarańczowymi
Polskie wina pomarańczoweMaciej Nowicki pisze o raczkującej modzie na pomarańcz wśród polskich winiarzy
Polski rynek – Maciej Nowicki rozmawia z Pawłem Woźniakiem, właścicielem Winnacji i Krakó Slow Wines.
Polski rynek – Wojciech Bońkowski rozmawia z Josephem di Blasim, właścicielem Naturalistów i prekursorem win naturalnych w Polsce.
Burza w kieliszku – Satrapezo 10 Kvevri 2014

REPORTAŻE
Sardynia – Najważniejsze odmiany wyspy przybliża Sławomir Sochaj
Sardynia – Wojciech Bońkowski o niezwykłej różnorodności sardyńskich win

PRZY STOLE
Tadeusz Pióro – Postanowienie noworoczne
Fakty i mity – Natalia Osiatyńska tym razem o sushi
Bohater do pary – Maciej Sokołowski o gastronomicznym potencjale win pomarańczowych
W tym sezonie polecamy najlepsze miejsca na winnej mapie Polski

TRENDY
Fine dining – Norbert Dudziński o uczcie z winami kalifornijskimi w środku dnia
Jak oni piją? – z Markiem Niedźwiedzkim rozmawia Maciej Świetlik
Na językach – o skomplikowanej historii tacos i łączeniu ich z winem pisze Sławomir Sochaj
Portugalia – Nowe trendy w portugalskim winiarstwie przybliża Sławomir Sochaj

INNE FERMENTACJE
Piwo – Kacper Stasica o kraftowej rewolucji w Polsce
Śliwowica Łącka 
– Łukasz Klesyk o mistrzu słynnego destylatu i jego drogi przez biurokratyczne męki

PERSPEKTYWY
Marek Bieńczyk – Godzina myśli
Tomasz Prange-Barczyński – Już nigdy nie będzie takiego lata
Ludwik Lewin – Mistyka myśli i mistyka wina
Sławomir Sochaj – Stara, sztuczna Burgundia

ZAKUPY – 55 stron z wyborem najlepszych win na rynku. W tym numerze oprócz win pomarańczowych polecamy m.in wina z Friuli, Słowenii, Sardynii, grüner veltlinery i – po raz pierwszy – mocne alkohole.

 

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Najlepsza okładka i najlepszy „okładkowy” wywiad. Wielki progres. Kolejnej prenumeraty nie wykupię, bo szybciej idzie kupić w sklepie magazyn niż czekać aż pognieciony przyjdzie pocztą. Malutko Panów Chrzczonowicza i Białęckiego (znakomita wiedza i pióro). Cieszy obecność Pana Sokołowskiego, martwi brak Pani Kamińskiej (bardzo ciekawe teksty na łamach Fermentu i Winicjatywy z indywidualnym sznytem). Ja bym bardziej wykorzystywał potencjał reporterski Pana Nowickiego (z ocenami degustacji często się nie zgadzam, ale Pan jest rasowym ‚człowiekiem drogi’, a to rzadki talent). O Panu Bieńczyku nie wspomnę bo brylanty takie jak m.in. fermentowa ‚Wyspa’ można czytać kilka razy. W poprzednim numerze ultraciekawy artykuł historyczny. Bardzo chciałbym więcej takich. Coraz więcej ludzi interesuje się winem pod kątem antropologii kulturowej i historii. Ciekawsze to na pewno niż humorystyczne co pija Pan Palikot (a pija co Manifeście) lub Pan Kwaśniewski (co to Margaux ceni wyżej niż wódkę hehehe). Dziękuję za kolejny numer. Życząc powodzenia, pozdrawiam Redakcję.

  • Szanowna Winicjatywo. Nie wiem czemu ma służyć artykuł pod złudnym tytułem ”Rewolucja smaku” czy był to wypadek przy pracy czy wstępna wersja. Tytuł sugerowałby że autor skupi się na ”rewolucji smaku”, na czym ona polega, jakie style wywołały ową rewolucję, tymczasem ani razu nie padają słowa: pale ale, ipa, apa, aipa itd… …”barmani stosują najróżniejsze chwyty ,by konsument wydał 10-15zł (a często i więcej) na nieznane piwo o dziwnej nazwie”…- dolewa coli?, tańczy na barze? Czy sommelier, winiarz, kupiec stosuje podobne chwyty by konsument wydał na wino 50-100zł? Multitap czy komuś się to podoba czy nie to zwykły pub, serwujący piwo (nie wiem czym jest zwykłe piwo, pewnie chodziło o piwo koncernowe czy przemysłowe), nie odbywa się tam żadna walka ze stereotypami, jest to miejsce w którym pije się piwo, oczywiście skierowany jest on raczej dla wyrobionego konsumenta, tak jak wine bar dla wielbicieli wina.
    Dalej pada stwierdzenie że pils czeski i niemiecki w wydaniu kraftowym smakują mimo wszystko inaczej od standardowego lagera. Pils obojętnie czy to niemiecki czy czeski ma smakować jak pils i w kraftowym wydaniu tak smakuje, chyba że autor miał na myśli amaerican pilsa (w którym stosuje się amerykańskie chmiele). Tyle że to dwa różne style. Na koniec autor pisze o górnej fermentacji czyli fundamencie piwnego kraftu nie wspominając o ipach, apach…”Jest nieporozumieniem nie wspomnieć o amerykańskich, nowozelandzkich, australijskich odmianach chmielu które dają aromaty: żywiczne, owoców egzotycznych, cebuli. naftowe itd… Nie chciałbym nikogo urazić ale całość wygląda jak artykuł o winie z wyborczej..

  • Trzy tygodnie minęły, a do Centrum Wina w Gdańsku jeszcze Ferment nie dotarł…