Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Winnice Jaworek Pét-Nat 2021

Komentarze

Ostatni weekend należał do wyjątkowo upalnych, a w niektórych regionach kraju aura przypominała tę z południowych krańców Europy. Wtorek zafundował nam lekkie orzeźwienie, ale od dziś temperatury znowu zaczynają piąć się w górę, by w weekend ponownie osiągnąć odpowiednie dla początku wakacji wyniki. W związku z powyższym przedstawiam wyjątkowo orzeźwiającą propozycję.

 

 

Mam wrażenie, że po dwóch latach absolutnego szaleństwa na punkcie pét-natów sytuacja w rodzimym winiarstwie zaczyna się normalizować. Ich produkcja przestała się opierać wyłącznie na entuzjazmie, niekoniecznie popartym jakością wina czy oceną możliwości jego sprzedaży (nie jest żadną tajemnicą, że w magazynach niektórych producentów pozostały niesprzedane zapasy), a kolejne roczniki stają się raczej dziełem tych, którzy mają już w tej kwestii stosowne doświadczenie – ale i wyczucie. W ostatnich tygodniach czy nawet dniach notujemy więc – co w znakomity sposób uzasadnione jest wspomnianą pogodą – sporo premier, które wkrótce doczekają się recenzji na naszych łamach.

Dziś czas na znanego dolnośląskiego producenta – Winnice Jaworek – którego wina opisuję dość regularnie, i który niedawno przedstawił świetnego musiaka docenionego na konkursie Polskie Korki 2022 – znalazł się w ścisłym finale swojej kategorii. Mowa o Pét-Nat 2021, będącym kupażem, który – przynajmniej w tym momencie – może powstać jedynie w tej winiarni. To grüner veltliner (o to jeszcze nietrudno) uzupełniony 15% dodatkiem silvanera, który w naszym krajobrazie wciąż występuje ekstremalnie rzadko. Jeśli ktoś miałby go jednak posiadać, to właśnie Jaworek. Przypomnijmy, że powstaje tam także – nagrodzony w poprzedniej odsłonie tego konkursu – gamay (w tym roku pojawi się jego następca). Sam pét-nat ma zaś wszystko, czego spodziewałbym się po takim winie – dobre, ale nie pozbawione kontroli musowanie, nuty świeżych jabłek, moreli i cytrusów, uzupełnionych pestkowymi i ziołowymi akcentami oraz dobrze zaznaczoną kwasowość. Dobrze schłodzona butelka będzie idealnym rozwiązaniem, nie tylko na najbliższe dni! (65 zł) ♥♥♥♡

W podanej cenie, wino można zakupić bądź zamówić bezpośrednio w winiarni. Dostępne jest także w punktach współpracujących z producentem.

Źródło win: degustowane w czasie konkursu Polskie Korki 2022.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Importer)

    Dzień dobry,

    z moich informacji, zaczerpnięty wprost u źródła ( Pani Maria Jaworek), wynika, że proporcje są inne: „Pet-Nat w 95% składa się z Grunera Veltlinera, pozostałe 5% to Silvaner”. Inna sprawa, że win u producenta pewnie już nie ma, bo dwa tygodnie temu było ich na stanie trochę ponad setkę ( z całości 500 wytworzonych)…

    P.

    • (Winicjatywa)

      Paweł Oziębło

      Dzień dobry,

      Dziękuję za informację, podane w tekście proporcje otrzymałem w rozmowie z enologiem tej winiarni. Postaram się wyjaśnić prawidłową wersję, choć faktycznie – w sprzedaży pozostała już niewielka ilość tych win. Pozdrowienia!

  • (Importer)

    Zagadka rozwiązana: „Dzień dobry, wracam do Pana z informacją o składzie Pet-Nata i z mojej strony zaszła pomyłka, za którą najmocniej przepraszam. Wino ma proporcje 15% do 85%.
    Z poważaniem, Maria Jaworek, Brand Manager”. Czyli enolog wie jednak lepiej :). Jakieś 40 butelek – czeka jeszcze na amatorów bąbli wytwarzanych metodą pradawną.