Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Polscy winiarze: Lech Jaworek

Komentarze
Lech Jaworek w swojej winnicy w Miękini. © Winnice Jaworek.

Lech Jaworek

Założyciel i właściciel największej polskiej winnicy, liczącej prawie 23 ha. Pasjonat, koneser i znawca win. Swoją działalność prowadzi z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, stawiając sobie za cel osiągnięcie wysokiej jakości produkowanego wina. Najbliższe plany związane są z poszukiwaniem odpowiednich siedlisk dla nowych winnic.

Dlaczego wino?

Ponieważ nie ma na świecie dwóch takich samych win, a robienie ich graniczy ze sztuką.

Najtrudniejsze w produkcji wina w Polsce jest…

Nieprzewidywalna pogoda oraz brak przyjaznych przepisów zachęcających do uprawy winorośli i robienia wina. 10 osób (może?) które oficjalnie produkuje wino z akcyzą to skandal i kompromitacja polskiego ustawodawstwa oraz tych, którzy o tym decydują.

Pracę polskiego winiarza ułatwiłaby…

Zmiana ustaw, np. wyprowadzenie 10-letniej karencji podatkowo-kontrolnej z pozostawieniem sprawozdawczości mającej na celu faktyczny i realny rozwój polskiego winiarstwa. Inaczej będziemy mieli ciągle do czynienia z nieoficjalną produkcją, miernymi korzyściami dla państwa i stagnacją w winiarstwie.

Gdyby nie w Polsce, robiłbym wino w…

W Bułgarii.

Moje winiarskie marzenie to…

Wprowadzenie na rynek wina musującego robionego tradycyjną metodą.

Przyszłość polskiego wina to…

Wina jakościowe (vitis vinifera), wina białe oraz musujące.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Marcin Jagodziński

    Mam takie może naiwne pytanie: czy przepisy zabraniające podawania nazw szczepów na etykietach dotyczą też opisów wina na stronach WWW? Strony jaworek.pl to już drugie napotkane miejsce w sieci, gdzie nie podaje się nazw szczepów. O ile w wielu krajach podawanie nazwy szczepu na etykiecie jest jakoś tam uregulowane (oczywiście nie tak absurdalnie jak w Polsce), to jeszcze się nie spotkałem, żeby „cenzura” dotyczyła też stron?

    • 44 Winnice Dziedzic

      Marcin Jagodziński

      Władze interpretują przepisy tak, że określeniem szczepu nie można posługiwać się w żadnym miejscu jeżeli nie uzyskało się na tę okoliczność stosownego certyfikatu. Pewnie dlatego również na www polskich winiarzy tak trudno znaleźć precyzyjną informację o szczepach. 4

      • Marcin Jagodziński

        44 Winnice Dziedzic

        To już jest zupełne kuriozum. Ciekawe, czy można odesłać na zewnętrzną stronę, gdzie osoba niezależna od producenta poinformuje o szczepach. W razie potrzeby oferuję stworzenie takiej strony. Można zalinkować „więcej o tym winie…” :)