Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Domaine Bassac Le Manpòt Blanc 2017

Komentarze

Domaine Bassac Le Manpòt Blanc 2017

Z racji miłości jaką obdarzam wina polskie, tokajskie i morawskie dużo rzadziej niż kiedyś eksploruje inne kierunki geograficzne, szczególnie ten francuski. Jest jednak wino, do którego wracam regularnie i na którego nowy rocznik czekam zawsze z niecierpliwością.

To Le Manpòt Blanc, którego twórcami są jedni z langwedockich terroirystów – małżeństwo François i Jacqueline Delhon, właściciele winnicy Domaine Bassac. Ich win po raz pierwszy spróbowałem w 2013 roku w Warszawie i od tego czasu nie kryję swojego zachwytu, który dotyczy szczególnie zawartości butelek opatrzonych charakterystycznymi, „wąsatymi” etykietami. W roczniku 2017 wąs na etykiecie nieco zmalał, w przeciwieństwie do jakości samego wina, który kontynuuje dobra passę roczników 2014 i 2016. To wciąż 100% chardonnay, nadal fermentowane w beczce (6 miesięcy), ale z nieustającą kontrolą równowagi – daleko tu do przerysowania tostowo-maślanymi aromatami, delikatne nuty wanilii raczej uzupełniają niż dominują kremową, choć dość wyraźną strukturę (za którą odpowiada także 14% alkoholu – na szczęście dobrze zintegrowanego). Charakterystyczne dla tego szczepu aromaty owoców tropikalnych są oczywiście obecne, ale tym razem mniej tu buchającej soczystości, a więcej młodej brzoskwini, mango i moreli oraz nut kwiatowych. Mimo wciąż wyczuwalnej młodości wina, nie ma co czekać z jego otwarciem – daje sporo frajdy już teraz (55 zł). ♥♥♥♡

Importerem wina jest Solvino-Bio, wino zakupić można kontaktując się z nim bezpośrednio, na jego stoisku na warszawskim BioBazarze oraz w sklepach współpracujących z importerem (np. Dwa przez cztery w Łodzi)

Źródło wina: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.