Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

7 rzeczy o tannacie

Komentarze

1. Co to jest tannat? – Ciemna odmiana winogron. Pochodzi z Pirenejów, karierę zrobiła w Urugwaju, a sławna stała się ze względu na swoje prozdrowotne właściwości: zawiera najwięcej ze wszystkich szczepów cennego antyutleniacza – resweratrolu.

2. Jak smakuje tannat? – Tannat daje wina niezwykle ciemno zabarwione, niemal czarne, gęste jak noc, o nutach czarnych owoców takich jak jeżyna, jagoda i czarna porzeczka, oraz mocnej podporze tanin. Tannat sytuuje się dalej po ciemnej stronie spektrum smakowego niż cabernet sauvignon, bo zawiera jeszcze więcej odpowiedzialnych za ciemną barwę i garbniki polifenoli.

W winach ze swojego matecznika – przedgórza Pirenejów w południowo-zachodniej Francji – tannat daje wina tak mocno garbnikowe, że wymagają specjalnych zabiegów dla ich zmiękczenia i uzdatnienia do picia: dodatku miększych odmian takich jak merlot, długiego dojrzewania w beczkach dębowych, wymyślono nawet specjalną technikę zmiękczającą wina zwaną mikroutlenianiem.

Mikroutlenianie wina
Mikroutlenianie wina. © Wojciech Bońkowski MW.

Tannaty z łagodniejszego, cieplejszego klimatu, np. Urugwaju, zachowują jeżynowy charakter szczepu, ale są dużo gładsze i łatwiejsze w piciu – zbliżają się stylistycznie do malbeka.

3. Czy warto pić tannata? – Bardzo warto, bo wina z tannata uznawane są za najzdrowsze! Od odkrycia zjawiska „francuskiego paradoksu” w latach 90. poszukiwano jego przyczyny. Badania dowiodły prozdrowotnych właściwości występujących zwłaszcza w winach czerwonych polifenoli i stilbenów, w szczególności resweratrolu, przyczyniających się do obniżenia zawartości szkodliwego cholesterolu LDL we krwi i tym samym częściowo chroniących przed chorobami serca. Zaś zawartość resweratrolu w winach na bazie tannata jest nawet 3-krotnie wyższa od innych win czerwonych.

© Wine Folly.

4. Skąd pochodzi tannat? – Tannat pochodzi z południowo-zachodniej Francji – przedgórza Pirenejów. Jego występowanie na tym obszarze udokumentowane jest od XVIII wieku, a badania dowiodły, że tannat spokrewniony jest z licznymi innymi szczepami tego rejonu, takimi jak baroque, lauzet (oba już praktycznie wymarłe), manseng noir, petit courbu.

Apelacje Sud-Ouest.

5. Gdzie występuje tannat? – Obecnie tę odmianę uprawia się na ok. 6 tys. ha na całym świecie. Połowa tych upraw przypada na Francję – kilka apelacji w regionie Sud-Ouest (Francja Południowo-Zachodnia), przede wszystkim najbardziej znana AOC Madiran, rozległa Saint-Mont, a także mniej znane Béarn, Tursan, Côtes du Brulhois (tu głównie wina różowe) oraz leżąca już we francuskim Kraju Basków AOC Irouléguy.

W XIX wieku wraz z francuskimi imigrantami tannat trafił do Ameryki Południowej, gdzie uprawiany jest na kilkuset hektarach w Argentynie, Brazylii i przede wszystkim w Urugwaju (ponad 2 tys. ha). Tu odnalazł swój drugi dom, a dzięki łagodniejszemu klimatowi położonych blisko Atlantyku, na niskich wysokościach winnic także znacznie łatwiejszy w odbiorze styl – tannaty urugwajskie, nawet te ambitniejsze, są bardziej owocowe i mniej taniczne niż te francuskie.

6. Jeśli smakuje Ci tannat, to spróbuj… dwojga jego dzieci. Arinarnoa powstała przez skrzyżowanie tannata z cabernet sauvignon i – jak można się domyślić – daje wina wielce taniczne, ale i gładkie, z niesamowitą głębią owocu. Używana jest na małą skalę w Argentynie (Zuccardi), Brazylii, Izraelu oraz we flagowym winie Le Souverain libańskiej posiadłości Château Ksara.

 

Inną krzyżówką tannat x cabernet sauvignon jest ekigaïna, rodząca wina jeszcze ciemniejsze i pełniejsze! Stosuje ją m.in. turecka winiarnia Mozaık.

7. Polecane wina z tannata:

Dwie czołowe posiadłości w Madiran dostępne w Polsce to Château Montus (dostępne m.in. w Leclerc Ursynów) i Château d’Aydie (Mielżyński).

O tannatach z innej pirenejskiej apelacji – Irouléguyczytaj tutaj.

Zobacz polecane przez Winicjatywę wina z Urugwaju. Tradycyjnie największą ofertę win z tego kraju w Polsce ma Dom Wina.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Teraz zdaje się, że włoskie sagrantino uchodzi za szczep zawierający najwięcej resweratrolu. Na mnie zawsze sagrantino robi duże wrażenie, choć to nie są tanie wina. Bez porównania z urugwajskimi tannatami jeśli chodzi o moc barwy i tanin. Co do francuskich nie wypowiem się, bo większych doświadczeń nie mam, ale kiedyś chyba nawet w Biedronce był tannat z pd.-zach. Francji i nie był najgorszy…

    • (Winicjatywa)

      Malwina Janicka

      Sagrantino ma nieraz więcej tanin w smaku, ale wg mojej wiedzy mniej niektórych frakcji polifenolicznych takich jak resweratrol niż Tannat z Madiranu, z uwagi na górskie położenie winnic i zwykle wyższy indeks UV w Pirenejach niż w Umbrii…

  • Możesz polecić konkretne wina (producentów) z Urugwaju?

    • (Winicjatywa)

      Jacek Piatkowski

      Garzón zawsze solidny, zwłaszcza droższe wina
      Mam słabość do Altos de la Ballena, najbardziej elegancki Urugwaj jaki znam
      Ponadto: Bouza, De Lucca, Experimental, Cerro Chapeu (ciężkawe)

  • I chyba tego czegoś na a. Zuccardi już nie robi. Nie jestem pewien, ale to był jednorazowy projekt w ramach marki Textual. Dziś cała ta linia win została przeniesiona do winnicy Santa Julia (również z grupy Zuccardi), która winifikuje pod tą etykietą cztery „inowacyjne” szczepy – teroldego, caladoc, albarino i carmenere.

  • Trochę za mało tego resveratrolu w winie, mimo wszystko, żeby było terapeutycznie.

    • (Winicjatywa)

      Kuba Guzowski

      Na pewno dużo więcej niż w innych winach!

  • Ja zawsze polecam z Urugwaju > El Uru z winnicy Terrazul, piękne i mocne.