Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

5 rzeczy o Jumilla

Komentarze

1. Co to jest Jumilla? jedna z najstarszych hiszpańskich apelacji (1966 r). Produkowane są tu wina białe, różowe i czerwone, ale sławę Jumilli przynoszą czerwone, produkowane z odmiany monastrell (tak się ona nazywa w Hiszpanii; na świecie jest znana pod francuską nazwą mourvèdre). Winiarskie tradycje sięgają czasów rzymskich, jednak – jak to ma miejsce w wielu przypadkach w Hiszpanii – rozwój regionu przypadł na czas epidemii filoksery w XIX wieku, która najpierw spustoszyła winnice we Francji. W tym czasie Jumilla przeżyła wielką winiarską rewolucję, znacznie powiększyła się powierzchnia winnic oraz ilość moszczu i wina produkowanego na eksport do Francji. Jumilla to obecnie ponad 30 tys. ha winnic.

Jumilla - gdzie to jest? © Bsi.es
Jumilla – gdzie to jest? © Bsi.es.

2. Gdzie leży Jumilla? w południowo-wschodniej Hiszpanii. Zajmuje północną część prowincji Murcja oraz południową część prowincji Albacete. To strefa przejściowa między wybrzeżem Morza Śródziemnego i rozległą mesetą – kamienistym płaskowyżem zajmującym środkową cześć Hiszpanii; stąd mieszane wpływy klimatu kontynentalnego i śródziemnomorskiego. Jumillę charakteryzują niewielkie opady (głównie wiosną i jesienią), chłodne zimy, gorące i suche lato.

3. Jakie smakują wina z Jumilli? – Białe nie należą do najbardziej charakternych. Opierają się głównie na szczepach macabeo i airén, są lekko owocowe w aromacie, średniej budowy, smaczne, ale często mdłe i anonimowe. Eksperymentuje się z innymi odmianami, np. chardonnay i viognier. Ciekawsze bywają tutejsze wina różowe: bardzo aromatyczne i soczyście owocowe, zwykle z bardzo południowym, gorącym charakterem. Zdecydowanie jednak w DO Jumilla są wina czerwone – szczep monastrell ma się tu świetnie, czego efektem są wina o bardzo nasyconej, intensywnej barwie, upajającym bukiecie (dojrzałe czarne owoce, owoce suszone, dżem, czekolada), potężne, soczyste, mięsiste i wsparte na solidnym tanicznym rusztowaniu.

Flagowa odmiana jumilli.
Mourvèdre czyli monastrell, flagowa odmiana Jumilli.

 

4. Z czego się robi wino w DO Jumilla? Ponad 80% nasadzeń stanowi monastrell – flagowa odmiana w tej apelacji. Inne dopuszczone szczepy czerwone to garnacha, cencibel (miejscowa nazwa tempranillo), garnacha tintorera oraz merlot, cabernet sauvignon, petit verdot i syrah. Wśród białych popularne są airén, macabeo, malvasía, chardonnay i sauvignon blanc, a na dalszych miejscach także pedro ximénez oraz verdejo. Jumilla trochę ponad 50% swojej produkcji pozostawia na rynku krajowym – tutejsze mocarne czerwienie cieszą się sporą popularnością wśród Hiszpanów.

5. Polecane wina DO Jumilla:

Juan Gil Jumilla Moscatel seco 2014

Juan Gil Jumilla Moscatel seco 2014 – szarmancki muszkat ze wschodniej Hiszpanii, ładnie aromatyczny, winogronowo-kwiatowy. Bardzo satysfakcjonujące wino w dobrej cenie 39,99 zł – dowód, że wyśmiewana często biała Jumilla może być dobrą propozycją. ♥♥♥♡

finca-la-solana-seleccion-especial-monastrell-jumilla-doFinca Luzón Jumilla La Solana 2011 – megabogaty owoc, delikatny pocałunek garbnika, nut beczkowych mimo pobytu w dębinie brak; po prostu idealne wino za 29,99 zł. ♥♥♥♡

cortijo_de_trifillas_monastrell_syrah

Cortijo Trifillas CT Jumilla En Clave de Do 2013 – obok Monastrell zawiera 50% Syrah, przyjemny, świeżo śliwkowy owoc z lekką nutą pieprzową od Syrah. Dobre wino do popijania, chociaż można odłożyć je na rok (39 zł). ♥♥♡

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.