Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Słońce i Wiatr Młode 2021

Komentarze

Koniec wieńczy dzieło! Kiedy wydawało się, że katalog szerzej dostępnych win świętomarcińskich został w tym roku wyczerpany po mojej środowej i piątkowej recenzji, na ostatniej prostej dotarła do mnie paczka z małopolskiej winnicy Słońce i Wiatr. Tej okazji nie mogłem przegapić, bo w  ostatnich latach ten producent prezentuje młode wina, po które naprawdę przyjemnie sięgać (przykładem choćby te z rocznika 2019), w dodatku z zapadającymi w pamięć etykietami. Stąd wyjątkowy sobotni tekst – by długiemu, świętomarcińskiemu weekendowi stało się zadość.

 

 

W tym roku opisywałem dwa młode solarisy – z Winnicy Niemczańskiej i Winnicy Czarna Stodoła, oba z wyraźnie zaznaczoną słodyczą. Wierzyłem jednak, że trafię i na dużo wytrawniejsze propozycje i udało się! Najpierw w Dworze Sanna spróbowałem świeżutkiego solarisa firmowanego nową marką Nizio Naturals (ten niezwykle interesujący projekt opiszę wkrótce szerzej), a chwilę później spróbowałem solarisa wypełniającego w 100% Młode Białe 2021 z Winnicy Słońce i Wiatr. I jest to naprawdę udana propozycja. Nie dość, że wyraźnie stoi po wytrawnej stronie mocy, to jeszcze jest świetnie zrobiona – z czystym, wysokiej jakości owocem (brzoskwinia, melon gruszka), niezłą budową (12% alkoholu) i solidną kwasowością (zielone jabłko). Jeden z najbardziej udanych młodziaków w ostatnim latach. (45 zł). ♥♥♥

Nie dalej jak wczoraj, na przykładzie innej małopolskiej winnicy – Srebrnej Góry, pisałem o tym, że w polskich warunkach wyprodukowanie młodego, czerwonego wina jest niezwykle karkołomnym zadaniem, stąd większość z producentów wycofała się z tego zadania. Rękawicę podjęła jednak także Kasia i Jacek Fluder i w tym przypadku rezultat jest zaskakująco dobry. Bukiet w Młode Czerwone 2021 (100% cabernet cantor) jest wprawdzie dość oszczędny, gdzieś tam przewija się odrobina szypułki i papryki, ale w smaku dominuje soczysta jeżyna, kwaśna wiśnia i trochę nut pestkowych. Wszystko wieńczy wyraźna kwasowość. Powinno poradzić sobie z gęsiną w wielu odsłonach, sam próbowałem go z pierogami (45 zł). ♥♥♥

W podanych cenach wina można zakupić lub zamówić bezpośrednio w winiarni, dostępne są także w ofercie krakowskiej Winnacji.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez producenta.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.