Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Richard Stávek u Naturalistów

Komentarze

W niedawnej relacji z festiwalu Confetti Wine Fest w Krakowie wspominałem, że rozpoznawalność win od morawskich Autentystów na polskim rynku przez lata z mozołem budował  Zbigniew Gluza, właściciel sklepu internetowego WinozMoraw.pl. Zabiegi te z czasem zaczęły przynosić rezultaty. Dziś wina od winiarzy z tego kolektywu znaleźć można u wielu polskich importerów i co roku ta liczba się zwiększa. Są też tacy, którzy powracają po krótszej lub dłuższej przerwie.

Richard Stávek
Richard znowu zadowolony. © Maciej Nowicki.

To właśnie historia Richarda Stávka, którego wina (poza selekcją oferowaną przez samego Gluzę) dostępne były przez pewien czas także w ofercie jednego z polskich importerów – tego samego, z którym problemy (opisywane zresztą na Winicjatywie) miał słowacki mikroproducent – Šiklóš i z którym współpraca zakończyła się w zbliżonych, choć nie aż tak dramatycznych okolicznościach. Historia tej dystrybucji mocno rozczarowała jednak samego Stávka, który odmawiał nie tylko rozmów z innymi polskimi importerami, ale nawet dziennikarzami!

Richard Stávek – winnica
Winnica Richarda Stávka. © Jenny & Francois Selection.

Ostatecznie udobruchał go Joseph Di Blasi, właściciel krakowskich Naturalistów, który zna się ze Stávkiem od lat i który postanowił włączyć selekcję jego win do swojej oferty. Nic więc dziwnego, że w Confetti Wine Fest Richard tryskał już entuzjazmem, a wcześniejsze niesnaski odcięte zostały grubą kreską.

Gwoli aktualizacji – dziś Stávek gospodaruje na 4,5 hektarach winnic w pobliżu wsi Němčički, wszystkie prace wykonując ręcznie, ba!, nawet drzewo akacjowe do produkcji beczek pozyskuje ze swojego własnego lasu. Oprócz win, wytwarza też kozie sery i miód, którego dodatek znaleźć zresztą można w jednym z jego kultowych win – Medovým Muškátku (w grudniu miałem okazję próbować rocznika 2015, był w znakomitej formie). Winiarz, będąc jednym z najbardziej rozpoznawalnych Autentystów, zdecydowanie nie ma problemu ze sprzedażą swoich win, a popyt zdecydowanie przekraczający podaż wpływa też na aktualne ceny, które od czasów pierwszych wizyt na festiwalu Autentikfest Moravia (dziś Stávek nie bierze już w nim udziału) istotnie wzrosły. W polskiej ofercie znajdziemy trzy poniższe wina.

Richard Stávek Divý Ryšák 2021

Zaczynam od innej z kultowych etykiet Stávka, a to dlatego, że ryšaki (w Niemczech znane jako rotlingi, a gdzie indziej – klarety), czyli fermentowane i dojrzewające razem kupaże białych i czerwonych odmian winorośli, są od lat bliskie mojemu sercu. Taki jest też Divý Ryšák 2021, mieszanka praktycznie wszystkich szczepów uprawianych przez winiarza, o łososiowej barwie i aromatach malin, czereśni, kwaśnej wiśni i szczypty ziół. Delikatna tanina, wyraźnie zaznaczona kwasowość i owocowy finisz – jest tu wszystko, czego potrzebuję do szczęścia (165 zł). ♥♥♥♡+

Richard Stávek Vesély 2019

W ostatnich latach u morawskich Autentystów częściej wzdycha się do win białych (w tym macerowanych) niż czerwonych, jednak to właśnie te drugie są mocnym punktem oferty naszego dzisiejszego bohatera. Vesély 2019 to wino z pojedynczej parceli, na które składają się przede wszystkim trzy odmiany winorośli: frankovka (blaufränkisch), portugieser i st. laurent, uzupełnione o odrobinę czeskiej krzyżówki andré. To wino występuje w dwóch wersjach: dojrzewającej krócej (rok) lub dłużej (dwa lata) w dębowych beczkach. Do Polski trafiła pierwsza z nich, z czego osobiście się cieszę, bo i mnie do niej bliżej. Świetnej jakości czerwony owoc (wiśnia, czereśnia, porzeczka), podbity nutami pestek, ziół i odrobiną akcentów ziemistych, z niższą zawartością alkoholu (11,2%), za to naprawdę solidnym potencjałem na kolejną dekadę (170 zł). ♥♥♥♥♡

Richard Stávek Odměry 2016

Na koniec zostawiłem wino macerowane. Odměry 2016 (!) to powstający z najstarszych krzewów, czysty pinot blanc. Stávek zastosował tu swoją ulubioną technikę – fermentację całych gron, a wino dojrzewa następnie przez rok w dużych beczkach dębowych. Podobnie jak w przypadku innych win Richarda, w ciemno trudno byłoby odgadnąć rocznik, wino robi wrażenie kilka lata młodszego. W aromatach dominuje gruszka, jabłko i morela, wyczuwa się też nuty jaśminu, z czasem pojawia się więcej akcentów korzennych. Lekko kremowa struktura i dobrze zaznaczona, cytrusowa kwasowość. Z pewnością nie powiedziało swojego ostatniego słowa! (205 zł). ♥♥♥♥+

W podanych cenach wina można zakupić bądź zamówić u Naturalistów w Krakowie, dostępne są także w ofercie sklepów, wine barów i restauracji współpracujących z importerem. Inne etykiety dostępne są także w sklepie WinozMoraw.pl.

Źródło win: próbowane w czasie degustacji zorganizowanej przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.