Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Winobranie 2021 – warto wrócić do Zielonej Góry

Komentarze

Jeśli miałbym wskazać pozytywne zmiany, jakie przyniosły (post)pandemiczne obostrzenia w zeszłym roku, na pierwszym miejscu wymieniłbym nową formułę Winobrania w Zielonej Górze. Przez wiele lat winiarska część tego wydarzenia (bo warto pamiętać, że są to jednocześnie Dni Zielonej Góry) przebiegała w paradoksalny sposób – mimo, że co roku w regionie przybywało producentów, a wraz z nimi rosła liczba ustawianych tradycyjnie na płycie Starego Rynku tzw. domków winiarzy, ich obecność w czasie winobraniowego tygodnia była coraz bardziej marginalizowana. Kakofonia dźwięków dochodząca z ogromnej, koncertowej sceny skutecznie uniemożliwiała jakiekolwiek rozmowy, o ile w ogóle komuś udawało się przedrzeć przez zgromadzoną pod sceną publiczność. Stagnacja zapanowała też wśród winiarskich wydarzeń towarzyszących, które rozgrywały się za każdym razem wedle tego samego scenariusza i miało się wrażenie, że były przygotowywane od niechcenia i „dla świętego spokoju”. Apele o zmianę tej sytuacji nie przynosiły żadnych rezultatów, a całe wydarzenie dryfowało w stronę „miasta pingwinów” i przepychanek dotyczących wyglądu festiwalowego plakatu. I nagle okazało się, że jednak można inaczej.

 

Dzięki wysiłkowi Fundacji Tłocznia (w jej skład wchodzi archeolog i społecznik walczący o zachowanie winiarskiego dziedzictwa Zielonej Góry Bartłomiej Gruszka oraz winiarze – Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz i Kinga Kowalewska-Koziarska z Winnicy Kinga) udało się przekonać Urząd Miasta i Zielonogórski Ośrodek Kultury do wsparcia programu kładącego dużo większy nacisk na edukację winiarską, prezentację lubuskich winiarzy i promocję powstających tu win, to zaś przełożyło się na najciekawszy program wydarzeń winiarskich w ciągu ostatniej dekady. Zdarzyła się też rzecz, którą kiedyś uznawano za niemożliwą: Stary Rynek został całkowicie „oddany we władanie” winiarzom, których – to chyba kluczowe określenie – wreszcie można było usłyszeć. Nic więc dziwnego, że nie brakowało pochwał i komplementów dotyczących takiej formuły. We wszystkich słowach uznania kryła się jednak zawsze szczypta obawy, czy oby nie jesteśmy świadkami czegoś jednorazowego, o którym za rok nikt nie będzie już pamiętał. Uspokajam – tak się nie stało. Ba! Tegoroczny program – ponownie realizowany wspólnymi siłami Urzędu Miasta, Zielonogórskiego Ośrodka Kultury na czele z p. Agatą Miedzińską oraz lokalnych fundacji – zapowiada się jeszcze atrakcyjniej.

Edycja dwunasta! © Fundacja Gloria Monte Verde.

Tradycyjnie już, rozpoczęcie Winobrania poprzedzi Ogólnopolski Konkurs Win o nagrodę Grand Prix Winobranie 2021. Technicznym organizatorem jego dwunastej już edycji jest Fundacja  „Gloria Monte Verde” Przemysława Karwowskiego, po raz drugi w roli partnera merytorycznego występuje zaś Ferment i Winicjatywa (tak relacjonowałem zeszłoroczną odsłonę). 31 sierpnia i 1 września zgłoszone do konkursu wina oceniać będą dwie komisje sędziowskie pod przewodnictwem piszącego te słowa. Producent, którego wino zdobędzie najwyższą łączną punktację w całym konkursie, oprócz nagrody Grand Prix otrzyma także roczną prenumeratę Fermentu. Tegoroczną nowością będzie uroczyste wręczenie nagród, które odbędzie się 3 września (piątek) o godz. 19:00 w Hotelu Ruben, który jest partnerem konkursu. To zresztą nieprzypadkowa lokalizacja – opisywana przeze mnie rok temu renowacja jednej z największych w mieście, historycznych piwnic winiarskich (znajdująca się pod hotelem) jest na ostatniej prostej, co powinno pozwolić na jeszcze lepszą oprawę konkursowych wydarzeń w przyszłym roku. Wszystkie informacje dotyczące konkursu, wraz z Regulaminem i Kartą zgłoszeniową, dostępne są na stronie Fundacji.

Czy znów pokochamy Zieloną Górę? © Maciej Nowicki.

Po piątkowym wręczeniu nagród konkursowych nie pozostanie już nic innego jak rzucić się w wir samego Winobrania, które w tym roku odbywać się będzie od 4 do 12 września. Stary Rynek ponownie stanie się miejscem zarezerwowanym dla lubuskich winiarzy – w tym roku odwiedzić będziemy mogli łącznie 35 (!) producentów. Nie zabraknie też winobusów, którymi dotrzeć będzie można do kilku winiarni na zorganizowane degustacje, zainteresowani będą mogli także skorzystać z rejsów barkami po Odrze i Obrzycy.

Stary Rynek znowu miejscem dla winiarzy. © Maciej Nowicki.

Najważniejsza grupa wydarzeń winiarskich skupiona została w nowym cyklu O winie przy stoliku i spacerze. Wraz z przewodnikiem wybrać się będzie można na spacery po winiarskich zabytkach Zielonej Góry, w tym wyjątkowy nocny spacer z przewodnikiem i latarniami naftowymi do historycznej piwnicy winiarskiej przy ul. Wodnej 32 (8 września). Od czwartku (9 września) do soboty (11 września), w Miasteczku Winiarskim na Starym Rynku, w ramach innego cyklu – Porozmawiajmy o winie – wspólnie z Tomaszem Prange-Barczyńskim postaramy się sprostać tytułowi tego wydarzenia razem z zaproszonym gośćmi.

Tak było na Gali Lubuskiego wina rok temu! © Maciej Nowicki.

Powróci też świetnie przyjęta w zeszłym roku Gala Lubuskiego Wina. Degustacja 30 lubuskich win, ponownie w wyjątkowej scenerii zielonogórskiej Palmiarni, odbędzie się w tym roku w czwartek, 9 września, a poprowadzą ją Kinga Kowalewska-Koziarska i Tomasz Prange-Barczyński. Bilety można nabyć tutaj.  Dzień później (10 września) z redaktorem naczelnym Fermentu będzie się można spotkać także w czasie degustacji Wino i Literatura w Piwnicy winiarskiej przy ul. Wodnej 32 (bilety można zakupić tutaj). Winobraniowy program zakończy mocne uderzenie – w sobotę, 11 września, także w Piwnicy winiarskiej przy ul. Wodnej, odbędzie się degustacja pod wiele mówiącym tytułem Hity dziesięciolecia – degustacja historycznych lubuskich win ze szczepów vitis vinifera, podczas  której zaprezentuję skarby z piwnic wielu znanych producentów tego regionu (bilety do nabycia tutaj).

W Piwnicy przy Wodnej znów będzie się działo! © Maciej Nowicki.

Wspominaną kilkakrotnie Piwnicę winiarską przy ul. Wodnej, w której na co dzień dojrzewają kolejne roczniki win musujących z Winnicy Miłosz Krzysztofa Fedorowicza, będzie zresztą można odwiedzać w czasie całego Winobrania, podobnie jak Piwniczkę Gremplera położoną na Winnych Wzgórzach przy Palmiarni. Tam odbywać się będą także dodatkowe wydarzenia, wszystko w ramach jeszcze jednego Niewinny Ogródek w Winnym Ogrodzie.

 

Pełny program Winobrania wraz z datami i godzinami poszczególnych wydarzeń można obejrzeć, pobrać lub wydrukować w tym miejscu. Spotkajmy się w Zielonej Górze!

Winicjatywa i Ferment są patronami medialnymi wydarzenia Winobranie 2021 w Zielonej Górze.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.