Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Vininova naturalnie

Komentarze

Vininova nie zwalnia tempa. Ten wielkopolski importer swoją solidną, klasyczną ofertę, do której dołączyły w ostatnich dwóch latach takie gwiazdy jak Niepoort, Schloss Gobelsburg, Bressan czy Michel Chapoutier, poszerza o wina naturalne i niskointerwencyjne. Dodatkowe kilkadziesiąt etykiet pochodzi od prawdziwych tuzów, takich jak Radikon, Princic, Sclavos czy Alheit, ale też mniej znanych, choć równie utalentowanych, winiarzy. Po zapoznaniu się z listą win widać, jak radykalnie różna jest to selekcja od bezpiecznej, starej gwardii.

W drugiej połowie czerwca Vininova zorganizowała dwie degustacje nowego katalogu, jedną z poznańskim SPOTcie, drugą w warszawskiej, nowo otwartej Cafe Podrygi. W stolicy zaprezentowano część selekcji, łącznie dziewiętnaście win, które były prezentacją stylów poszczególnych winiarzy. Było klasycznie, ale też nieco mniej zachowawczo i dziko, na pewno ciekawie. Ceny niskie nie są, ale dla wielkomiejskich fanów naturalistycznego nurtu raczej nie będzie to przeszkodą.

♥♥♥ Amirault Vignerons Crémant de Loire Blanc Brut

Bardzo klasyczne i na tle całej reszty selekcji nieco zachowawcze bąble z Loary. Utrzymane w bezpiecznych rejestrach owocowych, z aptekarską wręcz dozą nut wynikających z dojrzewania na osadzie. Proste, ale solidnie rześkie, z umiarkowaną mineralną głębią (88 zł).

♥♥♥♡ Fio Wines Mosel Piu Piu Rosé

Lekko naturalizujący pét-nat spod ręki Daniela Niepoorta i Philippa Ketterna o aromacie sorbetu z czerwonych grejpfrutów i truskawek, który wiedzie do bardzo soczystego, niemal przeszywające w swej surowej wytrawności finału. Mozelska precyzja, północny chłód i spora doza powagi w tym ładnie zrobionym winie (112 zł).

♥♥♥♥ Casa Coste Piane Prosecco Conegliano Valdobbiadene 2020

Jedno z najciekawszych prosecco obecnie dostępnych na rynku, w którym obok gruszkowej pulpy i migdałów wyczuwalna jest wyraźna nuta mokrej kredy. W ustach nie jest bardzo wytrawne (choć cukru tu niemal nie ma), ale nadrabia doskonałą, lekko kredową strukturą i odrobiną soli w finiszu. Prosecco z osobowością – to nie zdarza się zbyt często (96 zł).

♥♥♥♡ Domaine du Trapadis Côtes du Rhône Le P’tit Cote Blanc 2020

Grenache blanc w rejestrach bardzo aromatycznych, kwiatowo-owocowych, które nie zdradzają, jak dynamicznie kwasowość zaatakuje w podniebienie. Mamy tu zielone jabłka, skórkę cytryny i szczyptę marcepanu, Żadnej południowej sjesty, jest energia (79 zł).

♥♥♥♡ MicroBioWines Castilla y León Rack 2021

Czyste verdejo spod ręki Ismaela Gonzaleza to arcysmaczne wino, w którym pierwszoplanową rolę gra pulpa z dzikich jabłek i gruszek, goździki i mokra kreda. Niezwykle soczyste z przyjemną, pestkową goryczką w długim finiszu (153 zł).

♥♥♥♥ François de Nicolay Chardoc 2020

Wino tłoczone w Burgundii z langwedockich winogron, stąd nazwa. Pulpa z dzikich jabłek, pigwa, galaretka cytrynowa i delikatna korzenność, odrobina słoności i spora materia, które kończą się przyjemnie pikantnym, długim finiszem. Smaczne i treściwe (104 zł).

♥♥♥♥+ Marko Fon Carso Malvazija 2020

Macerowana przez dwa dni i starzona w używanych beczkach przez 12 miesięcy malvazija od niewielkiego producenta (ledwie 4 ha), która pachnie skórką cytryny, jaśminową herbatą, dzikimi jabłkami i rumiankiem skropionym jabłkowym octem. Na podniebieniu okazuje się niezwykle soczyste, z delikatnie zaznaczoną, herbacianą taniną, ciepłą korzennością i kredową mineralnością. Dużą klasa i kultura oraz równie duży potencjał dojrzewania. Jedno z odkryć degustacji (153 zł).

♥♥♥♥+ Sclavos Slopes of Aeonos Vostilidi Orange 2020

Kefalinijski endemik po długiej maceracji to wino o dwóch obliczach: z jednej strony jest po śródziemnomorsku rozgrzane, bogate, z aromatami herbaty z cytryną, pigwy, marmolady z gorzkiej pomarańczy, jesiennych liści, gożdzików. Z drugiej zaś ma wspaniałą, górską wręcz świeżość, jest niczym tafla lodu odbijająca słońce w mroźny dzień. Wspaniała taniczna struktura i niezwykła kwasowość budują to wielce emocjonujące wino, które najlepsze ma jeszcze przed sobą (169 zł).

♥♥♥♥+ Alheit Western Cape Cartology 2018

Drugie w drabince wino Alheita to blend chenin blanc i semillon (90/10), który pachnie pszczelim woskiem, skórką cytryny, letnim jabłkiem, gruszką i korzeniami (dojrzewanie na osadzie), zaś w ustach smaki te uzupełnione są o kredową, niemal szorstką mineralność, lekką nutę umami i korzenną pikantność. Wino chłodne, wertykalne, o bardzo dużej klasie, które można pić teraz, ale można też za pięć lat (185 zł).

♥♥♥ Domaine du Trapadis L’Esprit 2020

Lekko zadziorne grenache o aromatach malin, jagód i garigu, które w ustach stają się jedwabistym potokiem czerwonych owoców przyprawionych z lekka ziołami. Bardzo radosne i super smaczne, no i w bardzo atrakcyjnej cenie jak na tę selekcję (45,90 zł).

♥♥♥ Zorzal Navarra Nat Cook Graciano 2020

Nowa winiarnia w portfolio Vininovy, tutaj w edycji Nat Cool. Zdecydowanie gorętsze resjestry, niż to w winie Niepoorta, mamy tu konfiturę z truskawki, odrobinę soku z malin, niemal nieobecną taninę, dość niską kwasowość i korzenne ciepło. Prawdziwe comfort wine o bardzo południowym obliczu (118 zł).

♥♥♥♡ Vignoble Reveille Côtes Catalanes Tous de Oiseaux 2019

Czyste carignan z betonowego jaja, które zrazu uderza delikatną nutą wiejskiego obejścia, aby po chwili dać pola dojrzałym leśnym owocom. Jest malina, poziomka, jagoda i zioła. Z kolei w ustach bardzo czyste, z dojrzałym owocem wspartym nutami korzennych przypraw i drobną, ceglastą taniną. Bardzo ciekawe, choć trzeba się przebić przez stajenkowy smrodek – dla jednych to przyprawa, dla innych kamień w bucie (78,90 zł).

♥♥♥♡ Niepoort Dão Drink Me Nat Cool 2020

Delikatnie tłoczona czerwień o niezwykłej lekkości bytu w litrowej (jak zwykle w serii Nat Cool) butelce. Czerwone owoce (maliny, żurawina, śliwka), odrobina suszonych ziół i kwiaty, truskawkowa słodycz a zarazem świetna świeżość. Złożoności dodaje granitowo-pieprzna mineralność (76 zł).

♥♥♥♡ François de Nicolay Pinosheim 2020

Pinot noir z alzackich winnic, o aromatach chrupkiej wiśni i leśnych owoców podbitych delikatnymi nutami acetonu i korzennych przypraw. W smaku podobnie, pojawia się pewna zieloność szypułki, która w sumie dobrze wpisuje się w lekko naturalizujący charakter wina. Rustykalne, ale pije się przyjemnie (139 zł).

♥♥♥♥ Amirault Vignerons Saint Nicolas de Bourgueil Les Gravilices 2018

Cabernet franc wprost z podręcznika: mamy zatem tytoń, paprykę, leśne jagody, czarną porzeczkę, grafit, jedwabistą, niemal pluszową fakturę, drobne taniny i świeżość, która pracuje głównie w finiszu. Wspomnienie jesieni w posmaku. Bardzo dobra robota (108 zł).

♥♥♥♥ Vignes du Maynes Megamix 2018

Zaskakujący miks pinot noir, chardonnay i gamay o dobrze zdefiniowanym czerwonym owocu – są truskawki, maliny i odrobina korzennych przypraw, które w ustach wzbogacone są o nuty lekko kremowe i ziołowe, do tego drobna tanina i mgnienie mineralności. Mimo swojego nietypowego składu – najbardziej klasyczne i czyste z czerwonego burgundzkiego zaciągu (176 zł).

♥♥♥♥ La Maison Romane Bourgogne 2020

Gładki i elegancki burgund z biodynamicznych upraw, które dały wino o aromatach wiśni, malin i podgotowanych truskawek. Na podniebieniu bardzo czyste, hedonistyczne, z doskonałej jakości świeżym, czerwonym owocem i drobną, mączystą taniną. Odrobina lotnej kwasowości dodaje szwungu (189 zł).

♥♥♥♥+ Massa Vecchia Toscana Rosato 2018

Bliżej klaretu, niż wina różowego, kolor to delikatna czerwień a nie nawet mocny róż. Poważne, pięknie aromatyczne – kwiaty, zioła, maliny, truskawki, jagody – a do tego drobna, ale żywa tanina, świetna świeżość i niemałe ciało. Miast na tarasie, wypijcie je do wołowiny bavette albo grillowanego tuńczyka (215 zł).

♥♥♥♥♡ Radikon Venezia Giulia Merlot 2006

Wino grające w zupełnie innej lidze, niż wcześniejsze etykiety. Jest jak przeglądanie fotografii w starym albumie: mamy cygara, konfiturę starego kawalera, czekoladę, gdańską szafę i jesienne liście. Mimo to, jest to wino pełne życia, o monumentalnej wręcz strukturze, smaku żurawiny, suszonych śliwek, korzennych przypraw, z ciągle żywą, lekko szorstką taniną i dobrą kwasowością. Można nad kieliszkiem spędzić całą noc i odkrywać te – jedna po drugiej – warstwy, dochodząc do sedna (619 zł).

Wina we wskazanych cenach do nabycia są w sklepach Vininova.

Źródło: degustacja na zaproszenie importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.