Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Urodziny wśród etykiet

Komentarze

W miniony weekend spotkaliśmy się z naszymi Czytelnikami i przyjaciółmi w Mielżyński Wine Bar Czerska, by świętować IV urodziny Fermentu. Częścią wydarzenia był wernisaż wystawy „Oko na wino” oraz degustacja win z wyjątkowymi etykietami. Za projekt wystawy odpowiadała Marta Konarzewska – graficzka i główna ilustratorka Fermentu.

© Eliza Krakówka

Podobnie jak przed rokiem, także tym razem postanowiliśmy połączyć jubileusz naszego pisma z wystawą. Celem tegorocznej było zaprezentowanie w pigułce niezwykłego rozwoju i różnorodności etykiet win. Przy jej tworzeniu przyświecała nam myśl, że dzisiejszych etykiet nie można sprowadzać jedynie do roli wabików, których zadaniem jest sprzedać wino. Dobrze zaprojektowana etykieta współgra z winem, jest jego prologiem i epilogiem, przedłuża opowieść o nim i o jego pochodzeniu, wprawia w nastroje lub zgrabnie się w nie wpisuje.

Część wystawy poświęcona Perrier-Jouët Belle Epoque i winom Cono Sur

Pokazaliśmy etykiety piękne, znane, zgodne z trendami lub przełamujące je zadziornie, rozpoznawalne lub mocno osadzone w swoich niszach. Tradycyjne i nowoczesne. Takie, które byśmy chcieli zdjąć z butelki i wkleić do zupełnie niemodnego dziś notesu, opatrzyć datą, kolekcjonować. Co jakiś czas przeglądać, wspominając oznaczone nimi wina. Również takie, które są obiektem pożądania. Nie zabrakło także tych, które mają wywołać kontrowersje, uczucie lęku i skojarzenia erotyczne albo są rodzajem manifestu politycznego.

19 Crimes i etykiety Niepoorta

W czasie wydarzenia swoje wina z wyjątkowymi etykietami zaprezentowali producenci i importerzy. Spróbować można było m.in. win Cono Sur z jednymi z najbardziej rozpoznawalnych na rynku motywów graficznych (popularny rowerek). Wyborowa Pernod Ricard zaprezentowała słynne, ręcznie malowane etykiety szampana Perrier-Jouët Belle Epoque, węgierski producent Hilltop – wina ze swoimi dopracowanymi, nowoczesnymi i sugestywnymi etykietami, a Vininova – rozpoznawalne i świetnie wyrażające charakter winiarza butelki Niepoorta. Ciekawostką były ożywione etykiety 19 Crimes, będące w dystrybucji CEDC, które dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości wchodzą z konsumentem w interakcję.

Tomasz Głowacki z Winnicy Tecławska Góra, zwycięzca nagrody głównej konkursu na etykietę roku 2021, z red. Maciejem Nowickim. © Eliza Krakówka

Jedną z części programu było także przyznanie nagród najładniejszym i najciekawszym etykietom polskich win. Pełną listę laureatów znajdziecie tutaj.

Zespół Fermentu i Dorota Optułowicz McQuaid, jurorka konkursu Oko na wino. © Eliza Krakówka

Częścią imprezy urodzinowej Fermentu była degustacja najwyżej ocenionych w tym roku win. Partnerami wydarzenia byli:

 

Dziękujemy wszystkim dystrybutorom:

Sponsorem aperitifu był Perrier-Jouët Grand Brut (Wyborowa Pernod Ricard) Dziękujemy wszystkim za życzenia i już dzisiaj zapraszamy na kolejny, okrągły jubileusz.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.