Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Konkurs na najładniejszą polską etykietę rozstrzygnięty

Komentarze

Znamy zwycięzców konkursu Oko na wino. Najładniejsze etykiety polskich win wybrali jurorzy oraz Czytelnicy Winicjatywy. Wręczenie nagród odbyło dzisiaj, w trakcie IV urodzin Fermentu.

W konkursie udział wzięło blisko 40 etykiet wybranych przez przez naszą redakcję. Nagrodę główną przyznało jury, w skład którego weszli: Henryk SawkaDorota Optułowicz McQuaid, profesor ASP w Warszawie, Marta Konarzewska, autorka grafik Fermentu i Kuba Janicki, dyrektor kreatywny Opus B oraz dziennikarz Fermentu.

Henryk Sawka też wskazał swoje typy. © Henryk Sawka

Zasady były proste: każdy z jurorów wybrał 10 najlepszych swoim zdaniem etykiet, przyznając im punkty od 10 do 1. To oznacza, że maksymalnie do zdobycia było 40 punktów. Zwycięzca zgarnął ich aż 28, co jest wynikiem kosmicznym. Ale zwycięzca drugiego miejsca wcale nie był daleko – zdobył łącznie 25 punktów.

I miejsce: Winnica Tecławska Góra Seyval Blanc 2018 (28 pkt)

Aż troje jurorów umieściło tę etykietę na 1. lub 2. miejscu swojej listy. Tak opisało ją dwoje z nich:

Dorota Optułowicz McQuaid:

Projekt minimalistyczny. Świetnie prezentujący się na formie okrągłej. Prosty zabieg graficzny, a takie są najtrudniejsze. Druga część etykiety współgrająca z graficznym pomysłem na całość. ORYGINALNOŚĆ.

Kuba Janicki: 

mniej znaczy więcej
patrz, jak płyną te linie
nawet w spoczynku

(Jestem Czytelnikom winny małe usprawiedliwienie: Inka Wrońska, wicenaczelna Fermentu, dopytywana, w jakiej formie powinienem dostarczyć uzasadnienie werdyktu, rzuciła: – Nieważne, Janicki, w dowolnej, może być nawet haiku. Oczywiście nie mogłem zmarnować takiej okazji).

II miejsce: Winnica Niemczańska Palava 2020 (25 pkt)

Oddajmy jeszcze raz głos Dorocie Optułowicz McQuaid:

Bardzo dobry projekt graficzny z użyciem kontrastu form, koloru i odejściem od tradycyjnego kształtu etykiety. Na uwagę zasługuje również drugą część etykiety z pełną informacją, gdzie układ typograficzny, dobór czcionki stanowi spójną całość.

III miejsce: Winnica Kamil Barczentewicz Pinot Blanc Béton 2019 (17 pkt)

Ta etykieta zwyciężyła w rankingu Marty Konarzewskiej, która tak pisze o swoim faworycie:

Od wyboru papieru 
(szorstkiego, z głęboką fakturą, na pewno przyjemnego w dotyku) przez 
kolory na prostej ilustracji i przyzwolenie, żeby ze względu na wybrany 
papier wydrukowały się nieidealnie – wszystko ma tu sens. Największy 
urok tej etykiety leży w jej przyjaznej prostocie. Nie ma tu zadęcia, 
nie ma aspirowania do bycia Francuzem, jest za to urokliwa pewność 
siebie i zapraszające ciepło zachodzącego słońca, które zapowiada czystą 
przyjemność. Projekt graficzny w połączeniu z doborem papieru sprawia, 
że nie czuję chłodnego dystansu, jak przy niektórych etykietach, tylko 
mam wrażenie, że mogłabym się z tą butelką zaprzyjaźnić.

Zwycięzcy regionalni

Pierwsza trójka reprezentuje województwa zachodniopomorskie, dolnośląskie i lubelskie. W pozostałych regionach, których reprezentanci zdobyli przynajmniej jeden głos, najwyżej uplasowały się (w kolejności otrzymanych głosów):

Śląskie: Winnica Rajska Jaskółka 2018

Lubuskie: Winnogóra – Winnica w Ogrodzie Sauvignon Blanc 2019

Świętokrzyskie: Winnica Przy Talerzyku Regent 2017

Małopolska: Winnica Przybysławice Pet-Nat 2019

Kujawsko-Pomorskie: Winnica Kozielec Kerling Hibernal Solaris 2020

Oddzielne zdanie należy się etykiecie Winnica Kazimierskie Wzgórza Kogut 2020, której maksymalną liczbę punktów przyznał Henryk Sawka. Tak napisał w uzasadnieniu:

Niczym Szał Podkowińskiego obiecuje gorące doznania piekielnych mocy:) Słowem: wypijesz – zapiejesz. Z zachwytu.

Nagroda publiczności: Winnicy Żelazny Traminer 2019

W głosowaniu publiczności oddano ogółem ponad 13 tysięcy głosów. Zwycięzcą okazał się Traminer 2019 z Winnicy Żelazny (lubuskie). Na drugim miejscu uplasowała się Galeriada 2019 z Winnicy Nadwiślańskiej (świętokrzyskie), zaś trzecie miejsce przypadło Rieslingowi 2019 z Winnicy Marcinowice (także lubuskie).

Wśród win dolnośląskich wygrało Chardonnay 2019 z Winnicy Moderna, śląskich – Jaskółka 2018 z Winnicy Rajskiej, a małopolskich – Pet-Nat 2019 z Winnicy Przybysławice. W Lubelskiem najlepsze okazały się Wąwozy Czasu 2019Winnicy Celejów, w Kujawsko-Pomorskiem – Regent 2017 z Winnica Przy Talerzyku, a w Zachodniopomorskiem – Regent 2019 z Winnica Oycowizna. 

Gratulujemy wszystkim laureatom i dziękujemy Czytelnikom oraz jurorom za oddanie swoich głosów. Oko na wino wypatrzy najlepsze etykiety także w przyszłym roku.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Przy żadnej z tych trzech wygranych etykiet bym się nie zatrzymał. Koszmarki ale ja tylko lubię wino.