Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Szentesi Kadarka 2019

Komentarze

József Szentesi jest z pewnością jednym z najbarwniejszych węgierskich winiarzy. Przebył niezwykłą drogę od importera stołów do snookera w latach dziewięćdziesiątych i założyciela pierwszego budapesztańskiego klubu fitness w kolejnej dekadzie do pozycji szanowanego kustosza starych, prefilokserycznych odmian.

József Szentesi. © Magyarkonyhaonline.hu

Dziś często nazywa się go „szalonym profesorem”, ale czytając o jego dorobku i próbując jego win, ma się wrażenie, że tylko drugi człon tego określenia jest właściwy. Dzięki jego studiom nad starymi książkami ampelograficznymi, archeologicznej pasji i współpracy z enologicznym instytutem badawczym w Peczu po dekadach przerwy do butelek znów trafiły takie szczepy jak hamvas (zbieżność z nazwiskiem pisarza przypadkowa), szerémi zöld czy kek bajor. Częścią z uratowanych przez niego szczepów zainteresowały się inne firmy winiarskie, ale minie zapewne sporo czasu, zanim staną się na tyle znane, by kojarzył je polski konsument.

Szentesi stara się też przywrócić dawny blask kadarce z regionu Etyek-Buda, która niegdyś, wspólnie z odmianą csókaszőlő tworzyła ceniony kupaż o nazwie budai vörös (oczywiście nie kto inny, jak on, przywrócił po 130 latach csókaszőlő do życia). Jego kadarka w wersji solo dostępna jest w ofercie Lutomski.Wino, a do jej recenzji dołączam doskonałą trydencką propozycję z oferty krakowskiego importera.

Szentesi Etyek-Buda Pince Kadarka 2019

Kadarka ze starych klonów starzona częściowo w dębie. Charakterna, z mocną budową (14,5% alkoholu) i wyrazistą taniną, a z drugiej strony niepozbawiona właściwej dla najlepszych wydań tej odmiany finezji. Pachnie czerwonymi owocami i pieprzem, ma w sobie dużo świeżości i głębi. Precyzyjna, długa, i przenikliwa. Pozycja obowiązkowa dla fanów tej odmiany (130 zł*). ♥♥♥♥

Bongiovanni Lorenzo Trentino Marzemino 2018

Grona, z których zrobione jest to wino, były częściowo podsuszane, ale jesteśmy bardzo daleko od stylistyki appassimento. W aromacie dominują nuty truskawki, żurawiny, ściółki i stajni. Przestrzenne, mineralne, z fantastyczną wiśniową głębią, solidną kwasowością i szlachetną, pestkową goryczką. Spora klasa (120 zł*). ♥♥♥♥

Wina do kupienia w sklepach i restauracjach współpracujących z importerem. Podane orientacyjne ceny oznaczone * dotyczą zakupu w restauracjach.

Źródło win: zakup własny autora / próbowane na degustacji publicznej.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.