Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Dom Bliskowice Johanniter Ultra 2017

Komentarze

Na ten dzień czekało wielu fanów polskiego wina. W tym roku musieli się wykazać wyjątkową cierpliwością – nowy rocznik pojawia się w sprzedaży najpóźniej w trzyletniej historii (debiutancki pojawił się w sierpniu, 2016 – w październiku). Mniej więcej od początku listopada o przecieki dotyczące rozpoczęcia sprzedaży pytano mnie za pośrednictwem wszelakich kanałów komunikacji przynajmniej dwa razy w tygodniu. Dlatego z tym większą radością donoszę: dziś premiera kultowego wina Domu Bliskowice – Johannitera Ultra 2017.

Jest! © Maciej Nowicki.

Premiera Ultry 2015 dwa lata temu była nie tylko wydarzeniem samym w sobie, ale i wyznaczeniem nowego kierunku, wskazaniem, że dłużej macerowane białe wina mają swoją przyszłość i znajdą miejsce także w polskim winiarstwie. Rocznika 2016 wyczekiwano przynajmniej tak samo jak odwiedzin kraju przez światową gwiazdę muzyki, a butelki sprzedawały się równie szybko, co bilety na sektory najbliżej sceny. Taki sukces zawsze winduje jednak poprzeczkę i stawia następcę w trudnej do pozazdroszczenia sytuacji – oczekiwanie, że będzie jeszcze lepszy, jest wręcz oczywiste. Jak poszło zawodnikowi z „siedemnastką” na plecach?

Jeszcze przedpremierowo…. © Maciej Nowicki.

Wraz z grupą czytelników Fermentu, w czasie spotkań z polskimi winnicami w Klekotkach, uczestniczyłem w swoistej przedpremierze tego wina – Lech Mill przywiózł wówczas kilka dopiero co zabutelkowanych egzemplarzy. Mimo zrozumiałej świeżości i wciąż obecnego, lekkiego rozchwiania nowa Ultra już wtedy zapowiadała się na świetne wino. A próbowane wczoraj wino z „seryjnej” partii tylko to potwierdziło. Rocznik 2017 to rzecz jasna nadal w 100% johanniter, którego grona zebrano z 9-letnich krzewów rosnących na parceli „Rysia”. 7-dniowa, zimna maceracja na skórkach, długa fermentacja w niskiej temperaturze w zbiornikach stalowych, inicjowana na drożdżach naturalnych i dojrzewanie przez dziesięć miesięcy nad osadem, niefiltrowane. W porównaniu z poprzednim rocznikiem tym razem wytrawność nie pozostawia żadnych wątpliwości – przy właściwie nieobecnym cukrze resztkowym (poniżej 1 g c/l) mamy ponad 9 g kwasowości – ale podobnie jak w innym winie tego producenta całość już teraz zachowuje dobrą równowagę. We wciąż młodym aromacie dominuje na razie jabłko, pigwa, delikatne akcenty gruszki i ziół, którym towarzyszą nuty wapienne i zdecydowanie wyraźniejsze – mineralne. Dobra struktura i tradycyjnie spory potencjał – nie śpieszyłbym się z otwieraniem. Kolejny świetny rocznik staje się faktem (120 zł). ♥♥♥♥

Winnica producenta. © Dom Bliskowice.

W roczniku 2017 powstało 1000 butelek. We wskazanej cenie wino można zakupić u warszawskich Dyletantów – premiera dziś w samo południe, a od 12:00 do 17:00 można odwiedzić to miejsce i spróbować jej przed zakupem. W kolejnych dniach pojawi się w sprzedaży także w restauracjach, sklepach i wine barach współpracujących z producentem.

Źródło wina: udostępnione do degustacji przez producenta i dystrybutora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • To świetna edycja tego wina, nie pozostało śladu po słodyczy poprzednich roczników. Kwasową strukturą i owocem przypomina wytrawny Tokaj. Bomba 💣

  • Ufff już myślałem, że coś nie tak w tym roczniku bo MN dał ‚tylko’ 4 serca ;).
    Dziwnym jest, że Państwo nie poinformowaliście na stronie o premierze „Wszystkich kronik wina” Marka Bieńczyka. Już w księgarniach.

    • Aleksander Knupp

      A w których księgarniach? Np stacjonarnych w Warszawie?

  • Nie będę reklamował konkretnej, ale proszę poszukać w sieci. Książka powinna być w każdej dobrej księgarni. Wydanie bardzo ładne. „Wszystkie kroniki wina” to kompilacja wcześniejszych dwóch zbiorów felietonów i nowego: trzeciego. Na pewno wydarzenie roku na polskim rynku winiarsko-czytelniczym.