Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Barolo 2016: wielkie a przystępne

Komentarze

– To jest perfekcyjny rocznik – powiedziała o 2016 Enrica Scavino z legendarnej winiarni Paolo Scavino z Castiglione Falletto. – Sezon był długi, bez pogodowych ekstremów, z deszczem we właściwych okresach i łagodnymi zmianami temperatury.

Winnice wokół Serralunga d'Alba

Tę entuzjastyczną opinię potwierdziła większość winiarzy ze wzgórz Langhe oraz oficjalny raport związku lokalnych producentów Albeisa. Opublikowano go przy okazji premiery barolo 2016, w trakcie imprezy Nebbiolo Prima w Albie, w styczniu tego roku.

Charakterystycznymi cechami barolo są zdecydowany, mocny garbnik i wysoka kwasowość. Na tej konstrukcji wspierają się finezyjne nuty aromatyczne, które z wiekiem tworzą niezwykły, złożony bukiet. Dzięki swej strukturze barolo uważane jest za jedno z najbardziej długowiecznych wytrawnych win czerwonych. Na rynek trafia dopiero cztery lata po zbiorach, a otwarcie butelki przed jej dziesiątymi urodzinami uważane jest przez miłośników regionu za dzieciobójstwo. Najlepsze wina z wybitnych roczników mogą przetrwać – odpowiednio przechowywane – nawet pół wieku. Ze względu na ewolucję technik winifikacyjnych (m.in. wprowadzenie oprócz tradycyjnych dużych beczek mniejszych baryłek z francuskiego dębu, w których wino szybciej się układa), a także ocieplenie klimatu, wina ze wzgórz Langhe nadają się do picia wcześniej, niż to bywało w przeszłości. Mimo to barolo pozostaje winem godnym długiego starzenia.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!