Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o xarel.lo

Komentarze

Czyli wszystko, co musisz wiedzieć o wschodzącej gwieździe hiszpańskiego winiarstwa

© Sławomir Sochaj.

1. Co to takiego? – Biała katalońska odmiana pochodząca z Penedès. Do niedawna fani wina kojarzyli ją głównie z cavą, ale dziś przeżywa prawdziwy boom nie tylko w wersji musującej. Coraz częściej wymienia się ją jednym tchem z verdejo i albariño.

2. Skąd pochodzi? – Rodzice xarel.lo nie są zbyt sławni. To francuska, nieuprawiana już odmiana brustiano faux i andaluzyjski hebén.

3. Skąd ta dziwna nazwa? – Nie do końca wiadomo. Jedna z hipotez mówi, że od włoskiego „chiarello” oznaczającego „klaret”. Być może nazwa pochodzi z czasów, gdy główny klon tej odmiany miał różową skórkę. Xarel.lo czytamy „czarello”.

© Vineyards.com.

4. Gdzie występuje? – Przede wszystkim w Penedès. W ramach tej apelacji uprawia się ją na 4766 hektarach, przy czym areał ten powiększył się w ciągu ostatniej dekady niemal dwukrotnie. Znaleźć można ją też można w innych katalońskich apelacjach – Alelli, Costers del Segre i Tarragonie, a także na Majorce.

5. Czym się wyróżnia? – Z trójki szczepów, z których tradycyjnie robi się cavę (jest jeszcze macabeo i parellada) xarel.lo jest najbardziej strukturalne i aromatyczne. Ma też największy potencjał dojrzewania, dzięki czemu jej udział w katalońskich winach musujących rośnie z reguły wraz z półką cenową.

© Wine Folly.

6. Czym pachnie? – Cytrusami, melonem, brzoskwinią, ananasem, czasem anyżem i migdałami. Charakterystyczne są też nuty śródziemnomorskich ziół.

7. Jak smakuje – Xarel.lo może się pochwalić solidną kwasowością, często mineralnością i gładką fakturą. Ta ostatnia jest szczególnie wyczuwalna w wersjach starzonych w beczkach i/lub dojrzewających na osadzie.

8. Solowa kariera – Coraz częściej możemy spróbować win jednoodmianowych z xarel.lo. Najlepsi producenci to m.in. Enric Soler, Celler Credo, Mas Candí, Can Sumoi i Alemany i Corrio.

9. Corpinnat – Odmiana jest szczególnie ceniona w elitarnym klubie producentów, którzy opuścili przed laty apelację Cava i stworzyli własne, elitarne stowarzyszenie o nazwie Corpinnat. Dwie największe gwiazdy – Recaredo i Gramona – mają w swoich portfolio wina musujące oparte w 100 procentach na xarel.lo. Wybitnym przykładem jest Turo d’en Mota, wino pochodzące z pojedynczej winnicy o tej samej nazwie, nasadzonej w 1940 roku.

10. Gdzie kupić – Szeroki wybór win spokojnych z xarel.lo znajdziemy w El Catador. Inni importerzy to m.in. Fine Wine, Wineland i Republika Wina. Sporadycznie xarel.lo pojawia się w marketach.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.