Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Muscadet

Komentarze

Kiedy w latach 90. ubiegłego wieku intensywnie uczyłem się wina, nabywając większość pomocy naukowych w dopiero co otwartych wówczas francuskich supermarketach, jedną z moich ulubionych kategorii były muscadety z najdalej na zachód wysuniętej części Doliny Loary. Te śmiesznie tanie wina wydawały mi się daleko bardziej poważne, intrygujące i złożone, niż wskazywałaby na to cena, oscylująca wtedy w okolicach kilkunastu złotych. No i między majem a wrześniem przynosiły wspaniałe odświeżenie.

I choć minęły blisko trzy dekady, wiele się w tym względzie nie zmieniło – w sklepach wielkopowierzchniowych o francuskiej proweniencji wciąż upolować można znakomite okazje (choć w dyskontach już raczej nie). Co ważne, nieliczne grono znających się na rzeczy importerów ściąga do Polski także ambitne butelki, zdolne się dobrze starzeć i z wiekiem zyskiwać nieoczekiwaną złożoność i finezję. Szkoda tylko, że nie ma ich więcej – jednych i drugich.

Oceaniczny charakter muscadetów sprawia, że to doskonałe wina do owoców morza, przede wszystkim ostryg i skorupiaków poddanych jak najkrótszej obróbce termicznej. Sprawdzają się świetnie z uwielbianym przez Polaków sushi. Do ryb (raczej morskich) warto sięgać po wina starsze i bardziej kompleksowe. Tak czy inaczej, jeśli nie szukacie w białym winie bomby aromatycznej i słodyczy, za to sympatyzujecie z morskimi, słonawymi nutami – muscadety są dla was! (Tomasz Prange-Barczyński)

Jak kupować muscadety

  1. Tanie nie znaczy złe – wiele młodych muscadetów z supermarketowych półek w cenie do 30 zł zachowuje charakter odmiany i styl siedliska.
  2. Sur lie, czyli na osadzie – oprócz typowej mineralności możemy spodziewać się oleistej faktury i charakterystycznego drożdżowego posmaku.
  3. Muscadety potrafią się świetnie starzeć, ale… zakup dwu-, trzyletniego (nie wspominając o starszym) taniego wina w markecie jest obarczony sporym ryzykiem.

♥♥♥♥♡ Domaine de l’Écu Muscadet Sèvre-et-Maine Orthogneiss 2019

Świetnie skrojony muscadet w stylu alternatywno-naturalnym, ale zamiast na ideologię i winifikację nacisk położony jest na mineralność, czystość i ekspresję siedliska. W efekcie mamy wino mineralno-chłodne, mocno drożdżowe, wręcz pikantne, z sutym, dojrzałym, cokolwiek maślanym owocem, niezwykle świeże jak na czterolatka. Wielka klasa.

Winoblisko • 99 zł

♥♥♥♥ Domaine de l’Écu Taurus 2018

Delikatnie macerowany muscadet, nabierający nut mandarynki, goździków, masła, kończący się jednak nader świeżo i kwasowo. Świetna równowaga, żadnego utlenienia ani gorzkich nut przejrzałych, wszystko wirtuozowsko poprowadzone do słonej, muscadetowej końcówki. Duża sztuka.

Winoblisko • 204 zł

♥♥♥♥ Domaine de la Pépière Muscadet Sèvre-et-Maine Clisson 2019

Kolejna doskonała edycja Clisson, jednego z najczystszych, najbardziej elementarnych i zarazem najprecyzyjniejszych muscadetów dostępnych w Polsce. Ani cienia zmęczenia, mimo 4 lat, na podniebieniu zachwyca wyrazisty owoc, może z lekką nutą gorzką globalnego ocieplenia, ale są też długość, słoność, kwasowość, terroir. Pić, nie czekać.

Winemates • 127,40 zł

♥♥♥♥ Jean-Yves Bretaudeau Muscadet Sèvre-et-Maine Mouzillon-Tillières 2018

Trzydzieści trzy miesiące na osadzie drożdżowym dały wino bardzo pełne jak na muscadeta, już lekko ewoluujące, rezygnujące z owocowej świeżości na rzecz nut naftowo-woskowych. Jest tu jednak wyraźniejsza słoność niż w bratnim Vallet, co nadaje temu muscadetowi więcej apelacyjnej wiarygodności. Zamiast prostolinijności klasycznych win z ogólnej apelacji Sèvre et Maine mamy głębię i strukturę à la Chablis, z zachowaniem specyfiki szczepu muscadet. No i ta cena!

Łukasz Kubiak • 62 zł

♥♥♥♥ Domaine de la Pépière Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie 2022

Świeżutka dostawa prosto znad osadu, co czuć w zapachu i smaku, niezwykle intensywnym i wyostrzonym pikantnymi nutami drożdży. Kwasowość nie jest bardzo wysoka, ale wino jest wielce apetyczne, świeże i wyważone. Szczerość, styl i totalna pijalność.

Winemates • 77 zł

♥♥♥♥ Domaine Pierre Luneau-Papin Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie La Grange Vieilles Vignes 2017

Wino lekko podstarzałe, co czuć zwłaszcza na maślanym już, tostowym podniebieniu. To wciąż jednak mineralny i poważny muscadet od jednego z królów regionu. Gęsty, cytrusowy, już w kwiecie wieku albo nawet na emeryturze, ale niezatracający swojej osobowości.

Piwnica Nad Loarą • ok. 120 zł

♥♥♥♥ Jean-Yves Bretaudeau Muscadet Sèvre-et-Maine Vallet 2018

Muscadet ładnie skoncentrowany, gruszkowo-pigwowy, z głębią i długim posmakiem. Nie tak słony czy morski jak inne wina z tej apelacji, za to głębszy, poważniejszy, ze świetną fakturą. Nawet jeśli brak nieco nerwu, to dostajemy tu bardzo dużo winiarskiej treści za naprawdę małe pieniądze.

Łukasz Kubiak • 64 zł

♥♥♥♡ Domaine de l’Écu Muscadet Classic 2020

Biodynamiczny naturalizujący muscadet z jednej strony o nutach obitego jabłka, z drugiej – drożdży i soli, co przybliża go do klasycznych interpretacji tej odmiany. Wino świeże, przejrzyste, nie tak szalone jak wiele „naturalsów”, z osobowością, choć czy głębią?

Winoblisko • 79 zł

♥♥♥♡ Jérémie Huchet Muscadet Les Montys Le Parc 2021

Dużo słoności, natomiast mało owocu, przez co morsko-drożdżowa energia wina nie ma przeciwwagi. Uwiedzie natomiast terroirystów. Niewątpliwie bardzo dobre.

Ars Vini • 72 zł

♥♥♥♡ Château La Mouchetière Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie 2021

Wybija się ponad swój supermarketowy kontekst żywą kwasowością i przede wszystkim granitową mineralnością. Ma też moment przyjemnej gruszki i renklody. Proste, ale w swojej cenie więcej niż dobre.

Leclerc • 24,99 zł

♥♥♥ Jérémie Huchet Chapeau Melon Blanc 2022

Mało aromatyczny, ale z pewnością typowy muscadet z delikatnym gruszkowym owocem i wyraźną nutą słoną. Prosty, ale w swojej cenie bardzo smaczny i wyraźnie też gęstszy, poważniejszy od tańszych win marketowych.

Ars Vini • 47 zł

♥♥♥ Jérémie Huchet Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie La Chauvinière 2021

Morska świeżość Bretanii, choć za rogiem czai się dojrzalsza, pestkowa nuta globalnego ocieplenia. W całej swej prostolinijności wino ma niezłą intensywność i moment dobrego owocu, choć woleliśmy o dwa złote tańszy Chapeau Melon tego samego producenta.

Ars Vini • 49 zł

♥♥♥ Marquis de Goulaine Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie 2020

Dobrze się trzyma mimo trzech lat na karku (pod plastikowym korkiem) dzięki wyraźnej nucie słonej. Nadal ma nieco energii i świeżości. Pora na nowy rocznik, ale długowieczność muscadeta jest tu dobrze pokazana.

Fine Wine • 59 zł

♥♥♥ Marquis de Goulaine Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie Cuvée du Millénaire 2019

Wino „milenijne” raczej z nazwy, kosztujące niewielkie pieniądze, leżakowane pod tanim korkiem plastikowym przez cztery lata. Ma ładną materię z podkreśloną słonością, ale lekko już się utlenia ku smakom gorzkim, tostowym.

Fine Wine • 59 zł

♥♥♥ Domaine Salmon Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie Grande Réserve 2021

Typ nieco cięższego, wręcz obłego muscadeta, w którym kwasowość schodzi na dalszy plan, a (niewątpliwa) świeżość zapewniana jest przez nuty słone. Proste i nieco toporne, ale zrównoważone, a w swojej cenie więcej niż smaczne.

Leclerc • 29,99 zł

♥♥♥ Langlois-Chateau Muscadet Sèvre-et-Maine 2020

To skromnie zakrojone wino od producenta działającego głównie w apelacji Saumur spędziło pod zakrętką niemal trzy lata i to doprawdy wystarczy. Zaczyna już wysychać, jak resztka miodowo-gruszkowej lemoniady pozostawiona na dnie szklanki. Prosimy o rocznik 2022, na pewno będzie bardzo smaczny.

Mielżyński • 59 zł

♥♥♥ Les Caractères / EMB 441178 Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie 2021

Leciutkie, świeże, choć zdradzające już dodatkowy rok w butelce (supermarket za dwie dychy powinien wszakże oferować najświeższy rocznik). Chrupkie, przyjemnie gruszkowo-jabłeczne, lekko drożdżowe, lekko słone – znacznie mniej biotechnologiczne niż pachnące sztucznymi drożdżami wina, które dominują w naszych marketach w tym przedziale cenowym.

Leclerc • 26,99 zł

♥♥♡ Château de la Botinière Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie 2020

Trzy lata pod korkiem plastikowym to za dużo i wino nabiera już nut miodu i kandyzowanej marchewki, natomiast traci owoc i energię. Gorycz lakieru. Pijalne i nic więcej.

Leclerc • 29,99 zł

♥♥♡ Domaines Jérôme Choblet Muscadet Côtes de Grandlieu Sur Lie Château de la Pierre 2021

Miękkość, prostota i pewna toporność apelacji Grandlieu wobec ostrzejszych, świeższych muscadetów z Sèvre et Maine są tu dobrze pokazane. Wino jest prościutkie, nie wybija się ponad swoją marketową półkę, kończy się niuansem masła, ale i starości – pora na nowy rocznik.

Leclerc • 31,99 zł

♥♥♡ R. Branger & Fils Muscadet Sèvre-et-Maine Sur Lie Manoir de la Grelière 2021

Leciutkie wino nawet jak na supermarketowego muscadeta, nieco już wysychające – brakuje mu materii na to dwuletnie starzenie.

Carrefour • 32,99 zł

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów, zakup własny redakcji.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.