Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o sommelierach

Komentarze

1. Kto to jest sommelier? – Człowiek serwujący wino w restauracji.

sommelier
Sommelier w ubraniu roboczym.

2. Czy tylko? – W niektórych krajach sommelierami nazywa się po prostu znawców wina, doświadczonych degustatorów posiadających różne dyplomy, kupców układających katalogi dla sklepów i importerów. Podobnie jak nazywanie tych samych osób „enologami”, nie jest to ścisłe.

3. Skąd się wzięli sommelierzy? – Wykształcili się w XVII wieku z dawnych podczaszych i ochmistrzów, jak również z bractw winiarskich (zwł. w Burgundii), których członkowie jako pierwsi rozpowszechnili świadomą degustację i ocenę win, tzw. tastevinage.

tastevin
Tastevin to pozostałość po czasach, gdy nie było kieliszków do degustacji.

4. Gdzie pracują? – Najczęściej w drogich restauracjach, gdzie istnieje rozbudowana karta win i gdzie goście docenią ich wiedzę i starania. Ale sommelierem można też nazwać osobę pracują w wine barze albo w winnicy, która przyjmuje dużo gości i oferuje im szeroką gamę usług.

5. Co dokładnie robi sommelier? – Jego obowiązki można streścić w 4 punktach:

– zaopatruje piwnicę: wiele degustuje, jeździ po regionach winiarskich, komponuje kartę win w zależności od charakteru restauracji i własnych preferencji, dokonuje zamówień i przyjmuje dostawy win;

– dba o przechowywanie: zapewnia butelkom optymalne warunki składowania, a także starzenia, bo dobra restauracja buduje rezerwę starych roczników;

– dobiera wina do potraw: pracuje razem z szefem kuchni nad nowym menu, do którego dobiera najlepiej pasujące wina, które są oferowane np. na kieliszki;

– obsługuje gości: podaje kartę win, wyjaśnia, opowiada o poszczególnych winach, doradza w wyborze win w zależności od zamówionych potraw i zasobności portfela; serwuje wino w profesjonalny sposób, dbając np. o właściwą temperaturę, dobór szkła i dekantację.

sommelier service
Sommelierzy podają wino również w czasie dziennikarskich degustacji.

6. Jak zarabia sommelier? – Jest wynagradzany tak jak kelner; oprócz pensji z restauracji żyje z napiwków od gości. Zwyczajowy napiwek wynosi 10–15% ceny zamówionego wina.

7. Kim są najlepsi sommelierzy na świecie? – Mistrzem świata w 2013 roku został Szwajcar Paolo Basso, a wcześniej byli nimi m.in. Gérard Basset (Hotel Terravina, Anglia), Francuz Olivier Poussier, Włoch Enrico Bernardo czy Szwed Andreas Larsson.

8. Stowarzyszenia sommelierów – W Polsce od 200o istnieje Stowarzyszenie Sommelierów Polskich, które wchodzi w skład światowego ASI organizującego konkurs na mistrza świata. Inną międzynarodową organizacją, przyznającą zaszczytny tytuł Master Sommelier (ekwiwalent Master of Wine), jest Court of Master Sommeliers. Do najprężniejszych stowarzyszeń krajowych należy włoskie AIS (chociaż wśród sommelierów nie ma jedności i we Włoszech istnieje także ASPI i FISAR).

sommelier service
Sommelier w akcji.

9. Jak zostać sommelierem? – Pracując w restauracji, najlepiej pod okiem doświadczonego sommeliera. Lub wybrać się na odpowiedni kurs. W Polsce kursy stricte sommelierskie organizuje SSP (najprostszy trwa 20 godz. i kosztuje ok. 1500 zł), Galicyjska Szkoła Smaku (1000 zł za 20 godz. oraz wiele innych kursów) oraz Taste ITaly (certyfikat AIS, kolejny kurs na początku 2013 r.). Kursy wiedzy o winie stanowiące dobrą podstawę dla sommelierów (choć bez elementów serwisu restauracyjnego) to m.in. kursy WSET organizowane przez Winerię w Warszawie i Szkołę Sommelierów w Krakowie.

10. Po co w ogóle sommelier? – Bo sprawia, że wino i kolacja smakują lepiej.

Czytaj nasz serwis o Mistrzostwach Polskich Sommelierów 2012.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Borysa Lasko

    a wodę i digestifs to już nie serwuje?

    • Wojciech Bońkowski

      Borysa Lasko

      I aperitif, i soki też serwuje, ale jednak głównie wino. Gdyby podawał tylko wodę i koniak to chyba by jednak nie był sommelierem ;-)

  • Bulak Balachowicz

    Jaka organizacja nadaje tytuł Master of Wine?

  • Wojciech Bońkowski

    @3bece3a23f7e27028302699992c10c77:disqus : Institute of Masters of Wine: http://www.mastersofwine.org/