Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o syrah / shiraz

Komentarze

Syrah znany doskonale również jako shiraz robi karierę wszędzie tam, gdzie słońce świeci mocniej, a klimat okazuje się za gorący dla cabernet sauvignon. Pełne nut soczystych owoców, czekolady i czarnego pieprzu mocne wina mają wszelkie cechy, by spodobać się także w Polsce.

Syrah w kalifornijskim Paso Robles. © Max Delsid

1. Co to takiego? – Czerwona odmiana winogron dająca tęgie wina o ciemnej barwie, stosunkowo miękkich taninach i intensywnym aromacie.

2. Skąd pochodzi? – Kolebką syrah jest północna część Doliny Rodanu. Spośród wielu hipotez i legend dotyczących pochodzenia odmiany najbardziej prawdopodobna mówi o podalpejskim departamencie Isère w południowo-wschodniej Francji.

Północna część Doliny Rodanu. © Wine Folly.

3. Z jakiej pochodzi rodziny? – Syrah jest spontaniczną krzyżówką odmian mondeuse blanche i dureza, a więc wnuczkiem pinot noir. Badania DNA wykluczyły dalekowschodnie pochodzenie odmiany, które kiedyś wywodzono od nazwy irańskiego miasta Shiraz.

4. Czym pachnie? – Nad Rodanem – czerwonymi raczej niż czerwonymi owocami, do tego fiołkiem, białym pieprzem (najbardziej charakterystyczny „podpis” syrah), w starszych winach skórą, lukrecją, niekiedy nawet smołą i czarnymi oliwkami. W Australii odmiana zyskuje często nuty eukaliptusa i jest generalnie słodsza, bardziej owocowa.

McLaren Vale. © Gemtree Wines.

5. Jak smakuje? – Dojrzały shiraz w ciepłym siedlisku daje obfite, tęgie wina o miękkim garbniku i umiarkowanej kwasowości, wypełniające usta, soczyście owocowe. Wina z tego szczepu często trafiają do dębowych baryłek. Chłodniejsze miejsca dają syrah wyraźnie kwasowe, zadziorne, o średnim ciele, wyraźnie pieprzne.

6. Gdzie się je uprawia? – Po merlocie i grenache, syrah jest trzecią najpopularniejszą odmianą we Francji (blisko 70 tys. ha). Uprawia się ją przede wszystkim w Langwedocji-Roussillon, Prowansji, Dolinie Rodanu i na Południowym Zachodzie (Sud-Ouest). W Europie popularne jest także we Włoszech, m.in. w Toskanii i na Sycylii oraz w Hiszpanii – w Kastylii-La Manchy, Kastylii i Katalonii.

Południowa Australia. © Wine Folly.

7. Kariera na antypodach – Pod nazwą shiraz szczep znalazł swój drugi, po Francji, dom w Australii, gdzie trafił jeszcze w XIX w. stając się natychmiast najważniejszą odmianą na kontynencie. Dziś winnice shiraz w Australii mają powierzchnię ponad 40 tys. ha. Największe uprawy leżą w regionach Riverland, Murray Darling i Riverina, skąd pochodzą tanie, popularne wina. Najlepsze shirazy robi się w Australii Południowej, m.in. w Barossie i McLaren Vale.

8. Solo czy w kupażu? – W północnej części Doliny Rodanu syrah występuje solo. W Côte-Rôtie dodaje się doń tradycyjnie odrobinę białego viognier – rzekomo dla podbicia bukietu nutami kwiatowymi, a w istocie dla… stabilizacji ciemnej barwy. W szerokim pasie wzdłuż francuskiego brzegu Morza Śródziemnego syrah kupażowane jest często z grenache i mourvèdre. W Australii shiraz też zwykle bywa solistą, choć tzw. GSM (grenache-mourvèdre-syrah) nie należy do rzadkości. W Coonawarra miesza się go z cabernet sauvignon.

9. Polecane apelacje i regiony – Francja: Hermitage, Côte-Rôtie, Cornas, Saint-Joseph, Crozes-Hermitage, Châteauneuf-du-Pape, Roussillon; Australia: Barossa, Eden, McLaren Vale, Langhorne Creek, Clare, Hunter Valley, Yarra Valley.

Zestaw dla fanów shiraza. © Victoria Shes

10. Z czym to pić? – Syrah lubi się z mięsem. Tęgie wina z tej odmiany są dobre i do wołowego steka i do pieczonego kurczaka, kaczki czy przepiórki. Australijski shiraz pasuje do sosu BBQ i w ogóle solidnych mięs serwowanych z sosami. Lżejsze wersje europejskie dobrze łączą się z potrawami podawanymi z żurawiną. Grzyby z patelni to kolejny dobry trop.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Myślę, że warto jeszcze wspomnieć o jednym ważnym miejscu uprawy syrah, w którym powstają światowej klasy wina ( ale również tanie, pyszne, codzienne wina z tej odmiany) to jest Środkowe Wybrzeże Kalifornii ( Central Coast). Najlepsze wytwórnie produkują wina z winnic pochodzących zwłaszcza z podokręgów: Paso Robles, Santa Rita Hills, Santa Lucia Highlights, Santa Ynes Valley etc.
    W tym rejonie położona jest również sławna winnica Paderewskiego, w której jedną z głównych uprawianych odmian jest właśnie syrah.