Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

10 rzeczy o Brunello di Montalcino

Komentarze

…czyli jednym z najbardziej pożądanych win Włoch.

1. Co to takiego? – Słynne czerwone wino z południa Toskanii i jedna z najstarszych włoskich apelacji o statusie DOCG.

564 m n.p.m © Tomasz Prange-Barczyński

2. Gdzie powstaje? – Wokół niewielkiego, urokliwego miasteczka Montalcino, leżącego na wzgórzu o wysokości 564 m n.p.m, opodal starożytnej Via Cassia łączącej Rzym ze Sieną. Najdłuższa, przecinająca centrum starówki ulica liczy zaledwie 650 m. 1200 ha winnic – tyle liczy całe DOCG. Uprawy brunello zajmują tereny o promieniu kilkunastu kilometrów od Montalcino. Północna część, wzdłuż doliny rzeki Ombrone jest chłodniejsza, południowa, w dolinie Orcii – cieplejsza.

Montalcino. © Consorzio di Vino Brunello Montalcino

3. Co oznacza nazwa? – Brunello di Montalcino oznacza dosłownie „brązowiutkie” z Montalcino. Brunello to nazwa klonu sangiovese (tzw. sangiovese grosso) wyselekcjonowanego w połowie XIX w. przez Clemente Santiego. Jego wnuk, Ferrucio Biondi-Santi zrobił w 1888 r. pierwsze nowoczesne brunello dojrzewające w dębowych beczkach przez 10 lat.

Sangiovese grosso.© Cosorzio di Brunello di Montalcino

4. Z czego powstaje? – Tylko z sangiovese grosso vel brunello. To jedyna odmiana, z której można robić to wino. Wszelkie domieszki są zabronione prawem, choć w historii regionu dochodziło pod tym względem do wielu oszustw.

5. Jak powstaje? – Zgodnie z przepisami wino oznaczone jako Brunello trafia do sprzedaży w piątym roku po zbiorach (obecnie na rynek wchodzi 2014). Dwa lata z tego okresu musi spędzić w beczce. Riserva dojrzewa rok dłużej. Tradycjonaliści używają do dojrzewania brunello dużych beczek z dębu slawońskiego, moderniści baryłek z Francji. Wielu producentów łączy obie techniki.

Winnice wokół Montalcino. © Consorzio di Brunello di Montalcino

6. Jak smakuje brunello? – To wino o średniej budowie, wyrazistych taninach i wysokiej kwasowości. Często ma charakterystyczny aromat czereśni, jeżyn i leśnych owoców. Z czasem zyskuje nuty lukrecji. Najlepsze brunello są bogate w aromaty mineralne.

7. Jaki ma potencjał starzenia? – Mimo długiego dojrzewania wchodzące na rynek 5-letnie brunello jest zazwyczaj zbyt młode do picia. Dla dobrych roczników optymalny czas starzenia to 10-15 lat. Najlepsze wina od wybitnych producentów cieszą podniebienie nawet po 3-4 dekadach.

8. Z czym to pić? – Wyrazisty charakter, mocny garbnik i kwasowość predestynują brunello do łączenia z solidną toskańską kuchnią. W klasycznych parach występuje bistecca alla fiorentina, duszone mięso z dzika, pieczeń wołowa w winnym sosie, ale też dzikie ptactwo, grzyby, trufle i specjalność tej części Toskanii – ser pecorino.

9. Jakie roczniki kupować? – Najlepsze roczniki ostatnich dekad: 2016, 2015, 2010, 2007, 2006, 2004, 1997, 1995, 1990, 1988, 1985, 1980.

Stare roczniki brunello od Col d’Orcia. © Tomasz Prange-Barczyński.

10. Najlepsi producenciSalvioni „La Cerbaiola”, Biondi-Santi, Donatella Cinelli Colombini, Talenti, Lisini, Soldera, Poggio Antico, Col d’Orcia, Uccelliera, Gianni Brunelli, La Fiorita, Siro Pacenti, Poggio di Soto, Silvio Nardi, Conti Costanti, Pieve Santa Restituta, La Rasina, Mastrojanni.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.