Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wysoki poziom Mistrzostw Młodych Sommelierów

Komentarze

Markus Winkler z Austrii, pracujący w butikowym alpejskim hotelu Aurelio Lech zwyciężył w drugiej edycji Międzynarodowych Mistrzostw Młodych Sommelierów. W finale dwudniowych zawodów w Gdańsku pokonał Kristinę Veselovą z Sankt Petersburga i Jakuba Filipka, pracującego w krakowskiej restauracji Szara Gęś.

Zwycięzcy. © Stowarzyszenie Sommelierów Polskich

Sommelierka z Rosji zdobyła najwięcej punktów w półfinałach. W finale przegrała z Austriakiem zaledwie o niecałe pół punktu. Zdobyła jednak tytuł Mistrza Publiczności.

Konkurs miał kilka etapów. Po przeprowadzeniu eliminacji dla polskich sommelierów, w półfinale uczestniczyły 24 osoby. Na zamknięte dla obserwatorów eliminacje, a następnie półfinały składał się test z wiedzy o winie, pisemna degustacja oraz praktyczna część indywidualna. Finał, odbywający się na scenie przed publicznością, sprawdzał przede wszystkim praktyczne umiejętności młodych sommelierów.

Wszyscy finaliści dość dobrze poradzili sobie w części degustacyjnej, w której mieli zdegustować w ciemno 4 białe wina – 3 rieslingi z Niemiec i grüner veltliner z Austrii oraz 2 czerwone riojy, prezentujące różne stylistyki producenckie, a następnie ocenić, czy wybrany przez jury riesling jest dobrym wyborem do cielęciny z lekko słodkawym sosem dyniowo-imbirowym. W drugiej części finału sommelierzy obsługiwali trzy stoliki, przy których zasiedli jurorzy wcielając się w role klientów restauracji. Zawodnicy serwowali cavę i dekantowali białe i czerwone polskie wino, odpowiadając jednocześnie na rozpraszające ich uwagę pytania jurorów. W tej części najwięcej sympatii publiczności zdobyła Kristina, lecz to Markus najsprawniej wykonał zadania przy pomocy comis-sommeliera, którego rolę dla wszystkich finalistów grał Kamil WojtasiakMistrz Polski Sommelierów 2018.

W konkursie startowali sommelierzy z Polski, Czech, Austrii, Litwy, Łotwy, Estonii, Cypru, Serbii, Słowacji, Rosji, Niemiec i Kazachstanu. Kryterium udziału w konkursie był wiek poniżej 30 lat. Do konkursu, który odbył się 11-12 października w hotelu Mercure Gdańsk Stare Miasto zgłosiła się rekordowa liczba 37 zawodników z Polski i 11 z zagranicy.

Jurorzy konkursu – sommelierzy z Polski oraz siedmiu krajów reprezentowanych przez zawodników – podkreślali wysoki poziom uczestników i fakt, że zadania konkursowe nie były łatwiejsze, niż w przypadku zawodów dla bardziej doświadczonych w branży. Zdaniem uczestników testy były trudne, a zadania praktyczne podchwytliwe, mające sprawdzić także opanowanie w trudniejszej sytuacji podczas obsługi klienta. Językiem obowiązującym na mistrzostwach był angielski.

W Mistrzostwach wyróżniona była hiszpańska ścieżka konkursu, przygotowana wspólnie z Wines from Spain – partnerem zawodów. W jej ramach zawodnicy odpowiadali na test dotyczący wiedzy o winach Hiszpanii oraz degustowali w ciemno dwa hiszpańskie wina czerwone. Zwycięzca konkursu w nagrodę zostanie zaproszony do zwiedzenia regionów Rioja i Ribera del Duero. Sommelierzy brali też udział w seminarium z win hiszpańskich i w seminarium z win niemieckich organizowanym przez Niemiecki Instytut Wina.

Wśród nagród dla finalistów – oprócz butelek wina i akcesoriów winiarskich – znalazły się studyjny wyjazd do winnic Puklavec organizowany przez Puklavec Family Wines oraz wyjazd na ProWein 2020 – najważniejsze targi winiarskie na świecie, ufundowany dla dwojga najlepszych Polaków startujących w konkursie – Jakuba Filipka i Karoliny Nowosadzkiej – przez portugalski region winiarski Tejo.

Główni partnerzy wydarzenia to Cisowianka Perlage, Mondial Assistance, Wines from Spain, Niemiecki Instytut Wina i Hotel Mercure Gdańsk Stare Miasto. Partnerami pomocniczymi byli Puklavec Family Wines, Tejo, KaapVino, L. Martin, W. Hill, Tim S.A..

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.