Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wojciech Bońkowski pierwszym polskim Master of Wine

Komentarze
© Rafał Masłow.

Wojciech Bońkowski pierwszym polskim Master of Wine.

Twórca Winicjatywy, wydawca i współzałożyciel Ferment. Pismo o winie. jest pierwszym Polakiem i jednym z pierwszych Środkowoeuropejczyków z najbardziej (obok Master Sommelier) pożądanym tytułem świata wina!

Wojciech Bońkowski do programu Master of Wine przystąpił w 2016 roku. Otrzyma dyplom z numerem 499 – tylko tyle tytułów MW przyznano od początku istnienia tego wyróżnienia, czyli w ciągu 70 lat.

Dziś na całym świecie jest zaledwie 416 Masters of Wine, przy czym ponad połowa z nich reprezentuje USA i Wielką Brytanię. Z naszej części Europy dotąd tytuł MW zdobyły Rumunka Ana Sapungiu i Czeszka Lenka Sedlačkova (obie jednak pracują w Wielkiej Brytanii) oraz kilku Austriaków, m.in. Andreas Wickhoff (Weingut Bründlmayer), Roman Horvath (Domäne Wachau) i Josef Schuller (Weinakademie Österreich, dobrze znany polskim studentom WSET Diploma).

Studia w Institute of Masters of Wine uznawane są za wyjątkowo wymagające. Składają się z egzaminu wstępnego (wymagane są kwalifikacje takie jak WSET Diploma albo dyplom magistra enologii oraz referencje od innych Masters of Wine), egzaminu po pierwszym roku samodzielnych studiów w formule kwartalnych zjazdów oraz egzaminu końcowego po drugim roku, w ramach którego kandydaci muszą napisać 14 esejów na wylosowane tematy z pięciu działów: uprawa winorośli, produkcja wina i procedury kontroli jakości, rynek wina oraz „tematy współczesne”. Wojciech Bońkowski musiał odpowiedzieć m.in. na takie pytania:

Identify the most important trunk diseases in vineyards around the world. How can they be best controlled and managed?

What have been the most important changes in global wine supply and demand in the past three years and what are their implications?

How and to what extent can a winemaker influence the textural profile of a wine?

Is elitism an inherent problem in the world of wine?

Część praktyczna egzaminu polega na rozpoznaniu w ciemno i szczegółowym opisaniu 36 win. (Pełen zestaw pytań z teorii dostępny tutaj; lista win i pytania z egzaminu degustacyjnego tutaj). W ostatnich latach zdawalność egzaminu końcowego oscylowała wokół 5 proc.

Ostatnim, trzecim etapem studiów jest praca dyplomowa oparta na badaniach własnych na 10 tys. słów. Wojciech Bońkowski zbadał możliwości zastosowania w Tokaju austriackiego modelu klasyfikacji winnic Erste Lagen (praca dostępna tutaj). Pełen biogram Wojciecha – tutaj.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Kolejny raz najszczersze i wielkie gratulacje dla Wojciecha!!!

    „(Pełen zestaw pytań z teorii dostępny tutaj; lista win i pytania z egzaminu degustacyjnego tutaj)” – niestety w obu przypadkach – Access to this page is forbidden.

    Nie wiem czy tylko dla mnie, czy dla wszystkich? ;-)

    • (Winicjatywa)

      Grzegorz Capała

      Dziękuję bardzo Grzegorzu!
      Zestawy pytań egzaminacyjnych ze wszystkich lat powinny być dostępne bez logowania się na stronie IMW.
      https://www.mastersofwine.org/exam-papers-mw
      Jeśli nie działa, polecam skorzystanie z innej przeglądarki.
      Pozdrawiam!

      • Wojciech Bońkowski MW

        Hmmm,

        wypróbowałem dwie przeglądarki (bo tylko takie posiadam): Google Chrome i Microsoft Edge i w obydwu przypadkach pojawia się następujący komunikat:

        Sorry, but you do not have permission to view this content.
        This page may only be available to Masters of Wine or MW students. If this applies to you, please log in to your account and try the link again.

        Ps. Przejrzałem dosyć pobieżnie (póki co) pracę: „Towards a Tokaj Classification. Applying the Austrian Lagen approach to Hungary” i jestem pod wielkim wrażeniem. Olbrzymia wykonana praca i mnóstwo informacji które nie są powszechnie znane i szeroko dostępne. Brawo!

        • Grzegorz Capała

          Przeczytałem dosyć uważnie pracę dyplomową i szczególnie jedna mała informacja mnie zaskoczyła…

          Nie wiedziałem, że tylko 20% win w regionie to wina wytrawne.

          Początkowo potraktowałem tą informację z dużym niedowierzaniem, potem pomyślałem, że to kwestia perspektywy i osobistych doświadczeń.

          Po prostu ci producenci których odwiedzam regularnie stawiają na wina wytrawne, a słodkie stanowią dużo mniejszą część ich produkcji

          natomiast dla wielkich graczy i małych ale tych mniej jakościowych (sprzedawane na zgrzewki plastikowe półtoralitrowe butelki półsłodkich „win tokajskich nie biorą się znikąd) słodkie kategorie to wciąż podstawa.

          Tak czy inaczej te dane to duże zaskoczenie dla mnie, byłem przekonany, że proporcje wyglądają inaczej.

          • (Winicjatywa)

            Grzegorz Capała

            Winiarnie które obaj odwiedzamy odpowiadają za ułamek produkcji tokajskiej ;-)

          • Wojciech Bońkowski MW

            Do podobnych wniosków też doszedłem drogą dedukcji. 😉

  • Gratulacje!

  • Czytanie notatek degustacyjnych Pana Wojtka to czysta przyjemność. Serdecznie gratuluję Sukcesu.

  • Wielki sukces,gratulacje!!!

  • Można napisać 10 000 słów o tym dlaczego ta informacja bardzo cieszy, ale to jedno faktycznie kondensuje radość po lekturze tego newsa – Gratulacje!!!

  • Super! Gratuluję ogromnego sukcesu!! Już może Pan spocząć na laurach i w spokoju popijać winko przy Szopenowskich nutach ;).

    • (Winicjatywa)

      Marcin Aleksander

      To drugie już od dawna praktykuję, pierwsze – na razie nie, ale dziękuję!

      • Wojciech Bońkowski MW

        Oczywiście wolałbym żeby dalej Pan pisał (na leżakowanie na laurach będzie jeszcze czas), ale właśnie widzę, że zwiększył Pan recenzencką aktywność na stronie, co zawsze cieszy.