Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Piotr Pietras wicemistrzem Europy sommelierów!

Komentarze

Gigantyczny sukces polskiego sommeliera Piotra Pietrasa!! W finale Mistrzostw Europy Sommelierów w Wiedniu zajął drugie miejsce – jest w absolutnej czołówce europejskich i światowych sommelierów.

Wiedeńskie zmagania, organizowane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Sommelierów (ASI) i odbywające się równolegle z prestiżowym Wine Summit, przyciągnęły rekordowe zainteresowanie branży i mediów. Relacje live z finału (prowadzone m.in. przez dynamiczne Stowarzyszenie Sommelierów Polskich) opanowały media społecznościowe aż do późnych godzin nocnych.

Piotr Pietras w finałowych zmaganiach. © Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Piotr Pietras konkurował z sommelierami z 37 krajów, w tym bardzo utytułowanymi – m.in. Davidem Biraudem z Francji, wicemistrzem świata i dwukrotnym wicemistrzem Europy. Po doskonałym występie w półfinale Pietras znalazł się jednak w składzie sensacyjnego finału – wraz z Biraudem, Julią Scavo z Rumunii i Raimondsem Tomsonsem z Łotwy. Odpadły tuzy – najlepszy sommelier Wielkiej Brytanii 2016 Terry Kandylis (reprezentujący Grecję), brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata Julie Dupouy-Young czy doświadczony Czech Jakub Přibyl.

Raimonds Tomsons – nowy mistrz Europy sommelierów. © Jean Bernard / Bulles Gourmandes.

W finale sommelierzy musieli rozlać magnum (1,5 litra) szampana na 18 równych porcji do nietypowych kieliszków, podać na aperitif sake, zaproponować wina (każde z innego kraju) do jubileuszowego menu, zdekantować i podać austriackie Blaufränkisch, rozpoznać w ciemno słynną czerwoną Rioję Viña Tondonia Gran Reserva 2004, następnie cztery białe słodkie i sześć tajemniczych alkoholi podanych w czarnych kieliszkach:

Pisco Waqar (Chile)
Vin de Constance
The Irishman Single Malt Whiskey Drambruie
Pierre Huët Calvados
Iscider Brändland (cydr lodowy, Szwecja).
Disznókő Tokaji Szamorodni „1413”
Château Monbazillac 2013
Traminer Beerenauslese 2013 (Austria)
Riesling Beerenauslese 2006 (Niemcy)

Na koniec tradycyjna konkurencja – poprawienie błędów w karcie win. Piotr Pietras startował jako pierwszy – imponował manualną sprawnością i opanowaniem, elokwencją i znajomością win. Na aperitif polecił musujące wino austriackie ze Schloss Gobelsburg, do ceviche – galicyjskie Albariño, do grillowanych krewetek – australijskiego Rieslinga Polish Hill od Grosseta, do jagnięcej tażin – Rioj López de Heredia 1995, do serów – bordoskie Château Beychevelle, do deseru – kanadyjskie wino lodowe. Perfekcyjnie poradził sobie z najeżoną ezoterycznymi nazwami kartą win.

Fantastyczny występ Pietrasa gwarantował mu miejsce na podium. Ostatecznie zdobył srebrny medal – złoto zgarnął doskonały w każdym calu Raimonds Tomsons, 36-latek z Łotwy, pracujący w restauracji Vincents w Rydze. Sensacją jest dopiero trzecie miejsce Davida Birauda, faworyta konkursu.

Medaliści Mistrzostw Europy. © Jean Bernard / Bulles Gourmandes.

Piotr Pietras pochodzi z Kołobrzegu, ma 29 lat. Pracował w poznańskiej restauracji Cucina, następnie przeniósł się do Londynu – do Maze słynnego Gordona Ramsaya, obecnie jest głównym sommelierem w restauracji Launceston Place. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy został po raz drugi mistrzem Polski, mistrzem Wielkiem Brytanii młodych sommelierówzajął 10. miejsce na Mistrzostwach Świata w Argentynie, wkrótce przystąpi do ostatniej części trudnego egzaminu Master Sommelier. Jest prawdziwym talentem, najszybciej rozwijającym się sommelierem w Europie. Co dalej?!

Obejrzyjcie finałowe zmagania – występ Piotra Pietrasa od czasu 1:16:

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Blogger)

    Drobny błąd chyba się wkradł: „W finale sommelierzy musieli rozlać magnum (1,5 litra) szampana na 18 różnych porcji do nietypowych kieliszków” ;)

    Brawo dla Piotra, świetny występ!

  • wiem, że stres jest duży, ale początek był tragiczny, nieźle władam angielskim ale ciężko było cokolwiek zrozumieć z tego co mówił nasz zawodnik. Myślę, że wolniej i akcentując istotne sprawy pozwoliłoby mu zwyciężyć.