Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Sztukówka – to były wakacje!

Komentarze

Jeśli rok temu pisałem, że w sezonie wakacyjnym w Polsce padły wszelkie enoturystyczne rekordy w Polsce, to dwanaście miesięcy później mogę jedynie dodać, że rekordy służą temu, by cały czas ustanawiać kolejne. Fani polskiego winiarstwa zdecydowanie nie mogli narzekać na nudę, ich problemem była raczej klęska urodzaju i konieczność wyboru jednego z kilku wydarzeń odbywających się w tym samym czasie.

Kolejny sezon! © Winnica Sztukówka.

Oprócz rozmaitych festiwali z udziałem kilku lub kilkunastu winiarni z danego regionu, odbywały się też cykliczne imprezy organizowane przez pojedynczych producentów, zapraszających gości na teren swoich winiarni i winnic. W porównaniu z poprzednim sezonem to właśnie takich lokalizacji przybyło najwięcej i to praktycznie w każdym regionie. Jak zawsze jednak w takich przypadkach szczególną popularnością cieszyły się wydarzenia będące kontynuacją programów z wcześniejszych lat. A w ich czołówce z pewnością znalazły się te organizowane przez Winnicę Sztukówka.

Zlot zabytkowych pojazdów w winnicy.© Winnica Sztukówka.

Już w poprzednim sezonie, przy okazji podsumowania na łamach Winicjatywy, wskazywałem, że program realizowany przez tego podkarpackiego producenta (zarządzanego przez rodzeństwo: Basię Szczęch-Nasiadkę i Leszka Szczęcha) był wyjątkowo atrakcyjny. W tym roku poprzeczkę zawieszono jeszcze wyżej. Inauguracja cyklu „Sztukówka zaprasza” (co warte podkreślenia, po raz kolejny odbywającego się przy wydatnej pomocy Województwa Podkarpackiego), nastąpiła tym razem jeszcze w maju, w czasie jego pierwszej odsłony pod chwytliwym hasłem „Łąki Umajone”. W Sztukówce ponownie pojawiły się zaprzyjaźnione winiarnie, lokalni rzemieślnicy i małe manufaktury – Organizatorzy przez cały czas kładą mocny nacisk na promocję całego regionu. Wśród wystawców, którzy w zbliżonym składzie obecni byli także na kolejnych spotkaniach, znalazły się m.in. winiarnie Alabaster i Melancholia, Browar Laskowiak, Olideco (ceramika), RoncziArt (drewniane rękodzieło), a także Dolinowy Gościniec odpowiadający za gastronomię.

Każde z wydarzeń miało swoje główne punkty programu. W maju był nim koncert zespołu Kirszenbaum oraz zlot pojazdów zabytkowych. Czerwcowe Wianki u Hanki gościły kapelę Maliszów, lipcowa Wina i Gościna – Kapelę Kmieci z Budziwoja. Także w lipcu odbył się II Bieg Dookoła Sztukówki (rywalizacje biegowe w winnicach mają długą tradycję w całej Europie) oraz swoista „bitwa” pomiędzy browarem a winiarnią, w ramach warsztatów degustacyjnych prowadzonych przez Leszka Szczęcha (Sztukówka) i Rafała Radziejowskiego (Browar Laskowiak). Całość zwieńczyła kultowa już dla wielu impreza czyli „Wesele na Sztukówce!”, na którym zagrała kapela Zastawnych z Brzostka i Kurasi z Lubziny. Odbyły się także warsztaty łączenia podkarpackich win z europejskimi serami (to miła kontynuacja tradycji rozpoczętej kiedyś w Sandomierzu) oraz pierwsza edycja Konkursu Win Domowych i Nalewek. Późniejsza możliwość tańców na parkiecie rozłożonym pod gołym niebem była już atrakcją samą w sobie.

Nie zabrakło warsztatów i degustacji. © Winnica Sztukówka.

Co warte podkreślenia, choć goście wydarzeń w Sztukówce od zawsze mogli tam przenocować we własnych namiotach i kamperach, producentowi udało się niedawno zakończyć budowę apartamentów przy winiarni. Zważywszy na rozciągające się z nich widoki jest to doskonała propozycja urlopowa także w pozostałych porach roku.

Do zobaczenia za rok! © Winnica Sztukówka.

Organizatorzy już dziś zapowiadają przyszłoroczny cykl i kolejne atrakcje, na razie zapraszają zaś na podsumowanie enoturystycznych wakacji czyli odbywające się w ostatni weekend sierpnia Dni Wina w Jaśle.

Partnerem festiwalu „Sztukówka zaprasza” było Województwo Podkarpackie. Ferment i Winicjatywa były patronami medialnymi wydarzenia.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Poznałem ich parę lat temu właśnie na Dniach Wina w Jaśle i wtedy jeszcze odstawali. No, ale jak się ma Płochockich i Modłę za konkurencję… cieszę się, że się rozwijają.