Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Bordeaux 2011 – pierwsze oceny – c.d.

Komentarze

Ośmielony tekstem Marka Bieńczyka dotyczącym pierwszych ocen Bordeaux 2011 en primeur, pozwalam sobie na niewielkie uzupełnienia, w formie listu do szanownego autora.

Drogi Marku,

wróciłem właśnie z Bordeaux z degustacji en primeur i jakkolwiek daleko mi do Quarina, jeśli chodzi o wiedzę, a przede wszystkim „opicie” winami z beczkowych próbek, to ośmielę się dorzucić parę spostrzeżeń.

1. Z tym niższym alkoholem nie do końca się sprawdziło. Degustacja crus bourgeois oraz win z Médoc (Lewy Brzeg) i win z Côtes (Prawy Brzeg) pokazała w wielu przypadkach alkohol 14,5 do 15%. Wszystkie wina, łącznie z medokami, komponowane były z przewagą merlot – takie czasy. Nie były to chyba wina szaptalizowane.

2. Czy cabernet franc udał się najlepiej? Powiedzmy raczej, że merlot udał się najmniej i to nie co do alkoholu (patrz pkt. 1), ale z powodu niedojrzałości polifenoli w wielu winach.

Bordeaux 2011 en primeur tasting at Chateau Lagrange
Degustacja Saint-Julien, Saint-Estèphe i Pauillac w Château Lagrange.

3. Który Brzeg lepszy? To nie takie proste. Jeżeli przyjąć, że to, co podoba się już teraz, z wiekiem będzie lepsze, to jednak najlepiej wypadły wina z Margaux, a najgorzej – z Saint-Émilion, z wyjątkiem takich gigantów jak Cheval Blanc czy Figeac. Ale już Troplong Mondot, Trottevieille, La Tour Figeac zielone były aż strach i jak twierdzili degustujący ze mną rutyniarze, nie rokuje to najlepiej.

4. Czy gorsze terroirs miały w 2011 więcej szczęścia? Tu nie mam zdania, zbyt mało wiem o dokładnej specyfice poszczególnych terroirs. Ale różnice były wyraźne w ramach apelacji. Np. w Margaux – świetne Durfort-Vivens, bardzo dobre Rauzan-Ségla i Rauzan-Gassies, za to nieprawdopodobnie toporne Malescot Saint-Éxupery.

5. Rzeczywiście nawet degustacja en primeur potwierdziła wielkie różnice jakości pomiędzy różnymi châteaux.

6. Wszyscy także podkreślali niższą niż zazwyczaj wydajność.

7. Jeśli przyjąć taninę, kwasowość i niezbyt duży ekstrakt za kontrę do Nowego Świata, to rzeczywiście Bordeaux z rocznika 2011 będą na antypodach tego stylu.

8. Taniczność, surowość bardzo wielu win spowodowała, że język i podniebienie jeszcze nie odzyskały po tym maratonie pełnej sprawności. Inna rzecz, że problemem może się okazać niedojrzałość fenoliczna.

Chateau Beauregard bobry
Bobry w fosie Château Beauregard nie degustowały Pomeroli.

9. Niepewność ocen i rokowań, zwłaszcza dla degustatorów z tak niewielkim otrzaskaniem w en primeur jak ja, będzie rzeczywiście w tym roczniku dojmująca.

10. Rzeczywiście sporo białych win znamionowało dużą klasę. Zwłaszcza Chevalier, Bouscaut, Fieuzal, Larrivet Haut-Brion. Słabiej wypadł Olivier i Pape-Clément.

11. Słodkie wina nie były porywające, jednak warto zwrócić uwagę na Rieussec, Nairac, Sigalas Rabaud, Coutet. Nieco gorzej pokazały się np. Lafaurie-Peyraguey i Suduiraut. Główne grzechy to brak równowagi i ospała kwasowość.

12. Z pewnością może to być rocznik win finezyjnych i tu znów zwrócę uwagę na Durfort-Vivens, La Conseillante, białe Bouscaut.

13. Trudno mi wypowiadać się na temat rokowań cenowych. Chińczycy cały czas bardzo mocno obecni, ale oni też podobno zaczęli już wierzgać. Trzeba też przyznać, że kupców i negocjatorów mają coraz lepszych.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Marek Bienczyk

    Sławku, dzięki. Nie ma to jak wiedza z pierwszej ręki. W dodatku bez abonamentu :). Może – jak znajdziesz chwilkę – zrobiłbyś listę win do polecenia, tych w rozsądnych cenach. Czy piłeś Vieux Chateau-Certan? Pytam, bo po pierwsze, mój ulubieniec, po drugie, ponoć świetny. 

    • Sławek Chrzczonowicz

      Marek Bienczyk

      Vieux Chateau Certan piłem 2008, 2009 i teraz primeura. Absolutnie wielkie wino. No i bardzo dobre, ale nie aż tak, było najbardziej chyba spekulacyjne wino ostatnich lat czyli Pontet Canet

  • Marek

    Panowie, jesli interesują was komentarze i noty Bordeaux 2011 to polecam wam stronę prowadzoną przez Jeffa Leve. Facet teraz jest w Bordeaux i na bieżąco przesyła wrażenia , wywiadyz producentami i notki degustacyjne z win.
    W tym fragmencie są wina z Haut Medoc:
    http://www.thewinecellarinsider.com/2012/04/2011-haut-medoc-tasting-notes-ratings-and-reviews/
    Jak dalej poszukacie na stronie to znajdziecie nawet wywiad z Charlesem Chevalier i notki z Lafite 2011

    • Wojciech Bońkowski

      Marek

      Dziękuję za ten link, skoro już jesteśmy przy linkach to moim zdaniem najlepsze dotąd podsumowanie Bordeaux 2011 opublikował Chris Kissack: http://www.thewinedoctor.com/tastingsformal/bordeaux2011.shtml

  • Marek

    Wczoraj wpisałem tutaj swoje uwagi ale widze ze chyba jakaś cenzura panuje bo do dzisiaj nie zostały opublikowane.

    • Wojciech Bońkowski

      Marek

      Nie ma cenzury! A komentarze są publikowane automatycznie. Widocznie błąd systemu za który, choć jest poza nami, przepraszamy.

      • Marek

        Wojciech Bońkowski

         No własnie wydawało mi się że wszystko powinno być automatycznie ale jak wysłałem komentarz to pojawił się komunikat że mój komentarz czeka na akceptacje moderatora.

        • Anonim

          Marek

          Nie wiemy co się stało. Przepraszamy. Nasi eksperci pracują nad ustaleniem błędu.

          • Marek

            Anonim

             Chyba wasi „eksperci” nic nie wymyslili bo dalej ten komunikat się pojawia

        • Anonim

          Marek

          ale już się wszystko zatwierdza samo?

          • kissmygrass

            Anonim

            Nic się nie zatwierdza samo, dzisiaj przed południem też mi plunęło komunikatem o tym, że komentarz musi być zaakceptowany przez moderatora.

          • kissmygrass

            Anonim

            No, chyba coś drgnęło :)

  • Kindofpaul

    Zastanawiam się nad pkt 1 i 2 – skoro merlot udał się najmniej – niedojrzałość polifenoli – dlaczego więc komponowany był w największym udziale?
    pozdrawiam  

    • Sławek Chrzczonowicz

      Kindofpaul

       Od mniej więcej dziesięciu lat zmienia się struktura nasadzeń, zwłaszcza na Lewym Brzegu. Bodaj trzy lub cztery lata temu w Medoc merlot był już w przewadze. Przyczyna to szybsze dojrzewanie – zarówno owoców – szybszy zbior oznacza mniejsze ryzyko chorób, jak i win – szybsze dojrzewanie oznacza lepsza „pijalność” w młodym wieku, a więc szybsza sprzedaż. Obecnie większość medoków, także crus bourgeois to już wyraźna przewaga merlot w kupażach. Nawet grand crus classes zmieniają nasadzenia –  Lascombes 2011 to już 60% merlot.
      Jeśli chodzi o Prawy Brzeg to tradycyjnie było tam więcej merlot. Co do  Pomerol czy St-Emilion, to oczywiscie wiemy, natomiast ciekawym elementem jest obniżanie zawartości cabernet sauvignon w winach z Cotes na rzecz malbeca. Czyli znowu krok w stronę win szybciej dojrzewających, łatwiejszych w piciu i sprzedaży.
      Problem oczywiście polega na tym, że jak ktoś już zmienił strukturę nasadzeń (a trwa to ładnych parę lat) to nie jest w stanie reagować z dowolną elastycznością. Musi po prostu korzystać z tych gron, które ma, zmieniając proporcje w niewielkich tylko granicach.

      • Kindofpaul

        Sławek Chrzczonowicz

        no proszę, jakie ciekawe informacje pozyskane z tak „technicznego” pytania… 

      • Marek

        Sławek Chrzczonowicz

         Jak w takim razie w świetle powyższego zrozumieć że w Pichon Lanande, które miało tradycyjnie jedne z największych udziałów Merlot w kupaży pośród Medoców grand cru classe, w roczniku 2011 jest rekordowo dużo CS a rekordowo mało merlota?
        Co do win z Margaux to na oko ( pisze bez dokładnego sprawdzenia) one zawsze miały duży udział merlot do CS w porównaniu z winami z St.Estephe/Pauillac/St.Julien

        • Sławek Chrzczonoiwicz

          Marek

          Pamiętajmy o znacznie niższej wydajności w 2011. Przy słabszym roku dla merlot. najlepsze chateaux cięły wydajność,  zmieniając przy tym proporcje. Prawdopodobnie więcej merlot poszło do drugich win. Na taki manewr nie bardzo może pozwolić sobie mniej znany winiarz sprzedajacy np proste medoki czy nawet crus bourgeois po 5 do 10 euro. On musi wykorzystać wszystko co ma. To może częściowo tłumaczy. Natomiast jeśli chodzi o AOC Margaux to nie ma znaczących różnic w nasadzeniach w stosunku do St-Julien czy St Estephe. Najbardziej znaczący udział  merlot mają Palmer i Lascombe – po 40% w nasadzeniach. W pozostałych GCC z Margaux udział merlot, rzadko przekracza 25%.

      • Marek

        Sławek Chrzczonowicz

         Zaciekawił mnie wątek o przewadze Merlota w winach z rocznika 2011. Sprawdziłem trochę cru classe z Medoc:
        – Ducru 85% CS, 15 % Merlot
        – Las Cases 76% CS, 12% Merlot
        – Poyferre  58% CS, 30 % Merlot
        – d’Armailhac 57% CS, 28% Merlot
        – Clerc Milon 54%, 37%
        – Grand Puy Lacoste 78%, 22%
        – Haut Batailey 78%, 28%
        – Lafite 80%, 20%
        – Latour 85%, 15%
        – Mouton 90%, 7%
        – Cos 65%, 33%
        – Montrose  63%, 22%
        Tylko w mniejszych winach z St.Estephe znalazłęm wyrażnie wyższy skład Merlota np. Meyney, Lilian Ladouys, Haut Marbuzet.
        Szczegółów z Apelacji Margaux nie było jeszcze  na http://www.winecellarinsider.com

        • Sch

          Marek

           Pisząc o przewadze merlota, wyraźnie mówiłem o podstawowych medokach i crus bourgeois, a tylko jako przykład, że ta tendencja idzie także do góry pokazałem Lascombe.

          • Wojciech Bońkowski

            Sch

            A propos Merlota w 2011 ciekawy cytat z dzisiejszego raportu J.-M. Quarina: 
            La grande nouveauté dans le Médoc en 2011, c’est le taux important de cabernet
            sauvignon ou de cabernet franc rencontré dans les assemblages. Ce fait
            historique compte plus à mes yeux que l’hétérogénéité du millésime. Au début
            des années 2000, château Margaux et château Latour en particulier avaient donné
            le ton en rejetant de plus en plus le merlot de l’assemblage du grand vin. Non
            pas qu’ils n’étaient pas bons, mais le cabernet sauvignon issu d’une viticulture
            de plus en plus soignée, le supplantait en qualité. Il a donc fallu dix ans pour
            que les crus moins fortunés et encore pas tous, y viennent. Merci à la
            climatologie de 2011 qui a fait souffrir le merlot sur graves, pour avoir mis
            ces crus en position de découvrir que ce changement était devenu possible. 

    • Wojciech Bońkowski

      Kindofpaul

      Bo nawet nieudany Clooney sprzedaje się lepiej niż udany Zapasiewicz :-)

      • Marek Bienczyk

        Wojciech Bońkowski

         a najgorsze zdanie Sucklinga jest lepsze od najlepszego zdania WB/MB

        • Marek

          Marek Bienczyk

           A propos Sucklinga i Bordeaux to jest dopiero ciekawa informacja z blogu Sucklinga:
          Latour od przyszłego roku nie bedzie się bawić w En Primeur! Na rynku butelki pojawią sie do sprzedazy dopiero po kilku latach, dopiero gdy właściciele uznają że dany rocznik nadaje sie do picia:
          http://www.jamessuckling.com/chateau-latour-stops-selling-futures.html