Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Quinta do Convento 2013

Komentarze

W czasie niedawnej, kolejnej edycji Wines of Portugal w Warszawie tradycyjnie nie zabrakło znakomitych win. Wśród tych degustowanych przeze mnie szczególne wrażenie zrobiło Quinto Do Convento Branco 1999, którego historia jest naprawdę niezwykła. Zostało wyprodukowane przez Quinta do Conventojednego z najstarszych producentów w Douro (jej początki sięgają XII wieku). Posiadłość od 2018 roku ma nowego właściciela – Kranemann Wine Estates – który zdecydował o zachowaniu dotychczasowej nazwy i przyczynił się do odkrycia tego wina.

Wyjątkowe. © Maciej Nowicki.

Po przejęciu sterów Christoph Kranemann zarządził inwentaryzację zgromadzonych w piwnicach win. Ku zaskoczeniu zespołu enologów w czeluściach piwnicy odnaleziono ok. 2000 butelek białego Douro. Okazało się, że poprzedni właściciel planował wykorzystać je jako… ozdobne wykończenie jednej ze ścian, która miała być w całości pokryta rzędami tych butelek, ale do realizacji tego pomysłu nigdy nie doszło. Ciemne, chłodne i wilgotne pomieszczenia, w których pozostawiono te wina (trzeba dodać, że są to katakumby dawnego klasztoru cystersów) całkiem dobrze je zakonserwowały. I choć po 21 latach trudno mówić o owocu, a dominują aromaty trzeciorzędowe – głównie akcenty wosku, miodu, nuty orzechowe – to degustacja jest i tak wyjątkowym przeżyciem (189,99 zł). ♥♥♥♥

Posiadłość Quinta do Convento. © Wikimedia.

Importer Quinta do Convento w Polsce – Rafa Wino – ma jednak w ofercie także dwa, nieco młodsze wina czerwone, którym również warto przyjrzeć się bliżej.

Zacznę od 8-letniego Douro Senhora do Convento 2012. To kupaż czterech charakterystycznych dla regionu odmian: touriga nacional, touriga franca, tinta roriz i tinta barroca. Mamy tu nuty dojrzałych czerwonych i czarnych owoców (wiśnia, jagoda i jeżyna) oraz akcenty suszonej śliwki, róży i lukrecji. Tanina już raczej wtopiona, a kwasowość dobrze zaznaczona, przydałoby się tylko ciut więcej ciała. Większych powodów do narzekań jednak nie ma, szczególnie w tej cenie (49,99 zł). ♥♥♥♡

O rok młodsza Douro Quinta do Convento 2013 zapewniła mi jednak więcej frajdy. Touriga nacional, touriga franca i tinta roriz dały równie dojrzałą, choć nieco bardziej soczystą kombinację aromatów śliwki, jeżyny i jagody. Pojawiają się też wyraźne nuty pieprzu, korzennych przypraw i tytoniu. W eleganckim stylu, z długim owocowym zakończeniem (58,99 zł). ♥♥♥♡

Oba wina zakupić można w sklepie internetowym importera (kliknij na link z ceną) lub stacjonarnych – w Nowym Sączu i w Krakowie, a także w punktach współpracujących z importerem.

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importera.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.