Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Przewodnik: Alto Piemonte

Komentarze

Gattinara była kiedyś słynniejsza niż barolo. Dziś nebbiolo robione tu i w dziewięciu sąsiedzkich apelacjach Alto Piemonte wraca do łask. Pod nazwą spanna daje wina intrygujące, smaczne i bez porównania tańsze niż w Langhe.

Winnice Gattinary u podnóża Alp. © Travaglini

Na szczycie Wzgórza Świętego Wawrzyńca ponad Gattinarą stoi surowa XII-wieczna wieża Torre delle Castelle. Osoby, które zadały sobie trud (powiedzmy otwarcie – nieprzesadny) i wspięły się tu z centrum miasteczka, mogą odpocząć na olbrzymiej, przeskalowanej, pomalowanej na czerwono ławce. W dole rzeka Sesia – cienka kreska przecinająca życiodajną dolinę. Zmierza ku słynącym z ryżu miastom Arborio i Vercelli. Za plecami horyzont zamyka Monte Rosa, najpotężniejszy masyw Alp.

Wzgórze, podobnie jak wszystkie pobliskie pagórki, obsadzone jest winoroślą. W cieniu Alp Pennińskich, w dziesięciu podregionach powstają świetne wina tłoczone w dużej mierze z nebbiolo, które nosi tu lokalną nazwę spanna. Są być może nieco lżejsze niż ich kuzyni z leżącego ok. 100 km na południe Barolo i Barbaresco, ale równie intrygujące i wielowymiarowe. A także zdecydowanie tańsze.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!