Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Na południe od Jolyʼego

Komentarze

Na pierwszy rzut oka Portugalia i Hiszpania w naturalistycznym pochodzie pozostały daleko w tyle. W rzeczywistości jednak tamtejsi nowofalowi winiarze idą własną drogą: podkreślają, że zanim zaimportują jakieś idee, muszą je najpierw sprawdzić.

Manuel Valenzuela z Barranco Oscuro.© ElDiario.es

W kultowej dla fanów win naturalnych książce Natural Wine Isabelle Legeron MW wymienia ponad setkę producentów z Francji i ani jednego Portugalczyka. Hiszpanie zasłużyli na kilka wzmianek, ale fakt, że w ich gronie wyraźnie dominują Katalończycy, wydaje się sugerować, że im dalej od francuskiej granicy, tym wiara w naturalizm mniejsza. Na stronie targów RAW Wine Fair jest ponad 1700 butelek włoskich i ponad 2000 francuskich, przy zaledwie 500 hiszpańskich i 100 portugalskich. Wśród certyfikowanych biodynamików znajdziemy więcej Austriaków niż Portugalczyków i Hiszpanów razem wziętych. Nic dziwnego zatem, że tamtejsze wina robione przy minimalnej interwencji traktowane są jako ciekawe wyjątki potwierdzające regułę o iberyjskim konserwatyzmie.

A jednak winiarzy pracujących tą metodą przybywa na Półwyspie Iberyjskim w postępie geometrycznym. Dlaczego więc tak mało się o nich słyszy? Pewnie dlatego, że często idą własną drogą, nie zważając na certyfikację i przynależność do organizacji. Odcięci od świata w swoich małych winnicach gdzieś w Alentejo, Sierra de Gredos czy Andaluzji robią wina bez ideologicznego zacięcia.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!