Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Porozmawiajmy o stresie

Komentarze

Seria susz, jakie nawiedziły regiony winiarskie w ostatnich latach, sprawiła, że nasilają się dyskusje o śladzie wodnym winiarstwa, poluzowaniu restrykcji związanych z irygacją, a nawet o dodawaniu do wina wody.

Tegoroczna susza w winnicy w Marchii. © Sławomir Sochaj

Nie ma przypadku w tym, że debaty te wybuchły na nowo właśnie teraz, w roku rekordowej suszy. Naukowcy przewidują, że rok 2022 będzie w Kalifornii, nękanej w ostatnich latach przez susze i pożary, najbardziej suchy od 1200 lat. W Europie sytuacja nie wygląda wcale lepiej, a głosy nawołujące do radykalnych kroków, które mają być odpowiedzią na zmiany klimatu, słychać nawet w konserwatywnej Francji.

Alarm w Europie

Na przełomie zeszłego i bieżącego roku susza w Langhe przyniosła ponad 120 dni bez wody. Ucichła przez to „caldaia di Maggio”, zjawisko podobne do wrzenia czajnika, wynikające z parowania wody w glebie. Brak opadów nękał też Valpolicellę, Franciacortę i Toskanię. Szczególnie bezśnieżna zima dała się we znaki winiarzom z północnej Italii – to właśnie śnieg ma kluczowe znaczenie dla gromadzenia rezerw wody.

W niektórych miejscach Doliny Rodanu w pierwszych czterech miesiącach roku spadło zaledwie 85 mm deszczu, jeszcze mniej – w niektórych częściach Korsyki i Prowansji. Winiarze w tych rejonach alarmują, że pędy rosną znacznie wolniej niż w poprzednich latach.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!