Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Massa Vecchia Ariento 2013

Komentarze

Jeśli któremuś z fanów win naturalnych Winotake zniknęło na moment radarów, uprzejmie donoszę, że ten polsko-japoński importer ma się dobrze. Więcej, szykuje nawet nową ofensywę, której przedsmakiem była grudniowa degustacja w Taszce. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo wina z importu Hirotake Ikedy pojawiły się właśnie na półkach tego wine baru. Jest to nawiasem mówiąc kolejne – po włączeniu do portfolio  mozelskich win Niepoorta – otwarcie Taszki na wina spoza Portugalii.

Keto Ninidze. © Womenofgeorgia.ge

Jakby nieoczywistych, ponadnarodowych konfiguracji było mało, na degustacji, obok Hirotake, pojawili się także Salome Khardzeishvili (Gruzja) i Bogdan Trojak (Czechy). Tego ostatniego – winiarza, lidera ruchu Autentystów, a do tego tłumacza polskiej poezji – zna każdy, kto interesuje się morawskim winiarstwem. Salome jest zaś aktywną w Pradze promotorką win gruzińskich. I właśnie od Gruzji zaczęła się degustacja. To stamtąd cała trójka przywiozła ciekawe… róże. Wyszły spod ręki Keto Ninidze, młodej dziennikarki i krytyczki literackiej z Tbilisi, która zaledwie dwa lata temu założyła winiarnię Oda w regionie Samegrelo, i o której już robi się głośno w naturalistycznym światku. Ten rozgłos w połączeniu ze świetnymi winami i doskonałymi etykietami pozwala wróżyć Keto niemałe sukcesy.

Orbeluri Ojaleshi 2017 – Czysty, elektryzujący róż z odmiany ojaleshi, która wywodzi się najprawdopodobniej z Turcji. Nuty czerwonych owoców, wodorostów i mineralność. Pomimo 6 miesięcy spędzonych w kwewri ma w sobie niezwykłą delikatność. Szczupłe, strzeliste i pełne kamiennego chłodu. ♥♥♥♡

Dzelshavi 2017 – Kolejna mało znana odmiana – dzelshavi – daje wino bardziej charakterne, z nutami wiśni, lotnej kwasowości i brettu. Soczyste, ze świetną, wibrującą kwasowością i niezłą strukturą. ♥♥♥♡

Bogdan Trojak. © Sławomir Sochaj

Swoje wina zaprezentował też Bogdan Trojak. Na razie niedostępne w Polsce, mają za jakiś czas pojawić się w ofercie Winotake. Jest na co czekać. Fantastycznie wypadł ekspresyjny i złożony Pinot Noir 2016, który częstuje aromatem wiśni, szypułek, wiejskiej spiżarni, nutami utlenienia, głębią owocu i akcentem umami (♥♥♥♥). Spore wrażenie zrobiła też Frankovka 2015, soczysta, rosołowa, z nutą lukrecji i delikatną, przyjemną taniną. Złożona, zmysłowa i wciągająca (♥♥♥♥).

W sekcji win pomarańczowych przypomniał o sobie klasyk z portfolio Winotake, Massa Vecchia Ariento 2013, macerowane na skórkach vermentino od niewielkiego (niespełna 4 hektary) producenta z Maremmy. Ładny aromat suszonych moreli, owoców egzotycznych, miodu, tytoniu i przypraw, do tego kremowa faktura, głębia i sprężystość. Kawał wina, któremu służy upływ czasu. Cena nie jest niska, ale i tak warto (149 zł). ♥♥♥♥

W podanej cenie wino kupienia w sklepie Winotake i w Taszce. Obydwa wina Bogdana Trojaka do kupienia w praskim Veltlinie (cena: 350 koron).

Żródło wina: degustowane na zaproszenie Taszki, która była współorganizatorem spotkania.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Blogger)

    Tak się przyczepię może trochę :)
    To raczej proces winifikacji daje nuty brettu i lotnej kwasowości a nie odmiana winorośli.

    • (Winicjatywa)

      Sebastian Bazylak

      Z pewnością, choć pewne odmiany z niewyjaśnionych do końca powodów mają większą podatność na brett (Syrah, Mourvèdre) i utlenienie/lotną kwasowość (Grenache, Primitivo).

    • (Winicjatywa)

      Sebastian Bazylak

      W żadnym razie nie chciałem sugerować, że dzelshavi, o której wiem bardzo mało, jest odmianą brettogenną. Pisałem tylko o tym konkretnym winie.