Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Winiarski rarytas na aukcji WOŚP

Komentarze

W zeszłym roku Winicjatywa zagrała dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy samodzielnie, w tym postanowiliśmy objąć patronatem wyjątkową aukcję, która – mamy nadzieję – przyniesie jeszcze większy zastrzyk finansowy. W ramach 28. finału, w Krakowie licytowane będzie wyjątkowe wino. Do tej pory występowało wyłącznie jako ekskluzywny upominek dla koronowanych głów, prezydentów i premierów oraz światowej sławy ludzi kultury i sztuki. Teraz, po raz pierwszy w historii, zostanie wystawione na aukcji.

Wyjątkowe wino. © Boštjan Lah / slovenia.info.

Mała buteleczka o pojemności 0,25 l zawiera wino powstałe z lokalnej odmiany  i pochodzi z najstarszego na świecie krzewu winorośli rosnącego w Mariborze (Słowenia) – jej wiek szacowany jest na 400-450 lat. Słoweńcy nazywają ją Starą Winoroślą (Stara trta), podziwiać ją można w samym centrum miasta, nad brzegiem rzeki Drawy. W roku 2004 została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa, co zapoczątkowało jej światową karierę.

Stara Winorośl. © slovenia.info.

W swoim życiu przeżyła wiele niebezpieczeństw i parokrotnie była bliska śmierci. Nie zabiły jej pożary i bombardowania miasta, ocalała także w czasie napadów tureckich. Nie poddała się również największej katastrofie w historii europejskiego winiarstwa – epidemii filoksery. Choć została przez nią zaatakowana, ratunkiem okazała się pobliska, wylewająca dwa razy do roku rzeka (filoksera nie toleruje bowiem gleb piaszczystych i dużej wilgoci, zwłaszcza stojącej wody). W XX wieku winorośl podupadła (zaniedbana, zresztą wraz z całą nadbrzeżną częścią miasta), przestała owocować i zaczęła usychać. Paradoksalnie najbliżej śmierci była w latach 70-tych XX. wieku, kiedy całą nadbrzeżną dzielnicę zaczęto porządkować, wyburzając stare domy. Również budynek, przy którym rosła Stara Winorośl został przeznaczony do rozbiórki, a losem zapomnianej rośliny specjalnie nikt się nie przejmował. Dopiero zdecydowane działania naukowców z Instytutu Rolniczego doprowadziły do jej uratowania. Kuracja zaczęła się w latach 80-tych, a już po kilku latach dała pierwsze owoce. Dziś stała się bardzo popularna wśród turystów i mieszkańców miasta. Najważniejszym wydarzeniem w roku jest uroczyste winobranie, w trakcie którego zbiera się grona pozwalające na wytworzenie ok. 20-40 litrów wina. Jednak próbować go mogą jedynie nieliczni. Butelkowaniu w małych buteleczkach, specjalnie zaprojektowanych przez słoweńskiego projektanta Oskara Kogoja, stanowi dar protokolarny burmistrza miasta. Wśród obdarowanych znaleźli się między innymi: Vaclav Havel, Bill Clinton, japoński cesarz Akihito, Dalajlama, Benedykt XVI, Brad Pitt czy Arnold Schwarzeneger. Dotychczas jedynym Polakiem, który otrzymał wino Starej Winorośli, był Jan Paweł II.

Słoweński Maribor. © slovenia.info.

Burmistrz Mariboru, Aleksander Saša Arsenovič, zdecydował się wyróżnić dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i wesprzeć 28. finał tym rarytasem. Dzięki temu to właśnie w Polsce odbędzie się jego pierwsza na świecie licytacja. Było już podejmowanych kilka prób pozyskania wina Starej Winorośli na podobne wydarzenia, ale sztuka ta udała się dopiero polskiemu blogerowi Damianowi Buraczewskiemu, prowadzącemu od kilku lat blog o słoweńskim winiarstwie – slovvine.com. Włodarze Mariboru entuzjastycznie przyjęli historię WOŚP i uznali, że warto być częścią tego wspaniałego wydarzenia.

Licytacja odbędzie się 10 stycznia w Hotelu Apis w Krakowie.

Dodatkowe informacje o aukcji: Ewa Olejarczyk, tel. +48 602 308 013, o samej Starej Winorośli i Winie – Damian Buraczewski, tel. +386 68 132 821.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.