Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wachau piętnastą apelacją Austrii

Komentarze

Najbardziej znany austriacki region winiarski stał się właśnie oficjalną apelacją, DAC. Kończy to wieloletnie dyskusje na temat przystąpienia naddunajskich winiarzy do państwowego systemu funkcjonującego już od 18 lat. Ten krok umacnia też samą klasyfikację.

Wachau oficjalnie na zielono! © Austrian Wine Marketing Board

Districtus Austriae Controllatus Wachau to oficjalna nazwa nowej apelacji. 8 maja 2020 ministra rolnictwa Elisabeth Köstinger podpisała dokument, który ustanawia prawo apelacyjne w legendarnym regionie w dolinie Dunaju, między Krems, a Melkiem. Winiarze z Wachau długi czas opierali się wprowadzanym sukcesywnie w Austrii od 2002 roku przepisom przygotowanym na wzór francuskiego AOC czy włoskiego DOC(G) określającym szczegółowe granice regionów, dozwolone odmiany i metody produkcji win.

Zgodnie z nowym prawem, w DAC Wachau będą mogły powstawać wina na trzech poziomach piramidy jakościowej: regionalne (gebietsweine), gminne (ortsweine) i z pojedynczych winnic (riedenweine). Wina regionalne będzie można tłoczyć jako odmianowe lub cuvée z szerokiej gamy szczepów: grüner veltliner, riesling, weissburgunder (pinot blanc), grauburgunder (pinot gris), chardonnay, neuburger, muskateller, sauvignon blanc, traminer, frühroter veltliner, müller thurgau, muskat ottonel, roter veltliner, blauer burgunder, st. laurent i zweigelt oraz z mieszanych winnic, czyli Gemischter Satz.

Ortsweine będą nosiły na etykiecie nazwy poszczególnych gmin; te wyłącznie jednoodmianowe wina można będzie robić z: grüner veltlinera, rieslinga, weissburgundera, grauburgundera, chardonnay, neuburgera, muskatellera, sauvignon blanc i traminera.

Riedenweine będą powstawały z jedynie dwóch najbardziej klasycznych odmian z Wachau: grüner vetlinera i rieslinga. Na ich etykietach znajdziecie nazwę jednej ze 157 winnic o precyzyjnie wytyczonych granicach (ried). Tych win nie będzie można szaptalizować.
Grona na wszystkie wina DAC Wachau będą musiały być zbierane ręcznie, a proces winifikacji i butelkowania powinien być przeprowadzony w granicach apelacji lub, w ściśle określonych przypadkach, w sąsiednich Kremstal i Traisental.

Nowa klasyfikacja Wachau. © Austrian Wine Marketing Board

Ponad 200 producentów zrzeszonych w ekskluzywnym klubie Vinea Wachau, będzie mogło zachować na etykietach swoje tradycyjne, używane od lat 1980. określenia stylu win – od lekkiego Steinfeder, przez średniej wagi Federspiel, po skoncentrowane Smaragd.

DAC to idea, która pojawiła się w Austrii na początku XXI w. Jej celem miało być uzyskanie wyższej jakości win i powiązanie nazw poszczególnych regionów z najbardziej typowymi dla nich odmianami. Skutkiem wprowadzenia DAC w pierwszej austriackiej apelacji, Weinviertel było m.in. wyeliminowanie pokątnego importu gron z Czech, Słowacji czy Węgier. W tym konkretnym regionie nazwa Weinviertel przysługuje wyłącznie grüner veltlinerowi. W sąsiadujących z Wachau regionach: Kremstal, Kamptal i Traisental wina DAC można robić jedynie z rieslinga i grüner veltlinera dających tam najlepsze rezultaty. Wina z pozostałych odmian rosnących na tym samym obszarze sprzedawane są jako regionalne, z oznaczniem Niederösterreich (Dolna Austria). To, że w DAC Wachau tylko riedenweine będą robione wyłącznie z rieslinga i grüner veltlinera świadczy raczej o wybraniu mocno kompromisowej drogi w dochodzeniu do konsensusu.

Włączenie Wachau do grupy DAC to sukces autorów systemu apelacyjnego w Austrii. Pozostawanie najsłynniejszego regionu winiarskiego poza regulacją podważało jego zasadność i znaczenie. I choć proces tworzenia Districtus Austriae Controllatus jeszcze z pewnością się nie zakończył, jego najważniejsza faza jest już za nami. Oprócz Wachau pozostałe DAC to (w kolejności powstawania): Weinviertel, Mittelburgenland, Traisental, Kremstal, Kamptal, Leithaberg, Eisenberg, Neusiedlersee, Wiener Gemischter Satz, Rosalia, Vulkanland Steiermark, Südsteiermark, Weststeiermark i Carnuntum.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Szukam, szukam w głowie i… nie mogę znaleźć żadnej butelki pochodzącej z terenów obejmujących któryś ze styryjskich DAC i oznaczonej tym logo.

    Czy z Wachau będzie podobnie?

    • Grzegorz Capała

      Pierwszym rocznikiem DAC w Styrii był 2018. Tement swoje wina z 2019 znakuje już jako DAC. Patrząc na powszechne zastosowanie systemu u sąsiadów z Kremstal, Kamptal i Traisental nie obawiałbym się… :-)

      • Tomasz Prange-Barczyński

        Pożyjemy zobaczymy. Patrząc jednak, że są topowi winiarze, których nie interesowało nigdy członkowstwo w Vinea Wachau, wątpliwe, aby skusili się na trzy literki…

        • Konstanty Jaxa-Rożen

          Mi przychodzi na myśl tych dwoje: http://www.pichler-krutzler.at/ oraz https://veyder.malberg.at/.

          Pan kogo ma na myśli?

          • Grzegorz Capała

            Ja mam przede wszystkim na myśli Sigharda Donabauma ze Spitz. Dla mnie nr 1 w Wachau. Ze dwa lata temu chyba najlepszy GV w Austrii, riesling też chyba w pierwszej trójce wg Falstaffa.
            Te nagradzane wina, z czarną etykietą, to u niego w sklepiku 40EUR. Polecam wizytę w sklepie, dzwoni się na podaną na drzwiach komórkę i przyjeżdza Sighard na skuterku, obok butik z ludowymi strojami ma żona Hirtzbergera, można sympatycznie pogawędzić, napić się wina…

          • Konstanty Jaxa-Rożen

            Dzięki za rekomendację. 👍 Niestety jeszcze nigdy nie miałem okazji poznać jego win. 😔 Etykiety wyglądają super. 😉

          • (Winicjatywa)

            Konstanty Jaxa-Rożen

            Tak jak w Niemczech są wybitni winiarze, którzy nie chcą być członkami VDP albo stowarzyszenie odmawia ich przyjęcia, a w Bordeaux w żadnej klasyfikacji nie chce brać udziału Sociando-Mallet, tak i w Wachau znajdzie się paru odszczepieńców. Jest to jednak margines, który nie podważa funkcjonowania Vinea Wachau i tak samo nie będzie miał większego wpływu na przyjęcie systemu DAC, który w ciągu paru lat stanie się tu powszechny – tego wymaga austriacki i międzynarodowy rynek, a także – nie oszukujmy się – krajowa polityka winiarska, oparta na konsolidacji.

      • Tomasz Prange-Barczyński

        Rzeczywiście, w tym roku (rocznik 2019) http://www.tement.at wypuścił butelki oznaczone DAC. 👍

        W ubiegłym roku nie widziałem takich butelek u żadnego z winiarzy których miałem okazję odwiedzić. 😉