Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Wachau apelacją DAC?

Komentarze

Rocznik 2019 będzie najprawdopodobniej pierwszym w historii Wachau, który trafi do sprzedaży w ramach austriackiego systemu apelacji DAC.

Brak Wachau na mapie apelacji DAC rzuca się w oczy. © Austrian Wine Marketing Board

Od 2012 roku już 13 austriackich regionów winiarskich otrzymało status apelacji DAC (Districtus Austriae Controllatus), wzorowany na francuskim systemie AOC. Są wśród nich m.in. cenione Kamptal i Kremstal, rozległe Weinviertel i jedyny w swoim rodzaju wiedeński Gemischter Satz. Nie ma natomiast Wagram, Carnuntum, Thermenregion i – przede wszystkim – Wachau. To właśnie brak tego ostatniego, najsłynniejszego winiarskiego regionu, najbardziej kłuł w oczy. Zachowując wszelkie proporcje, to trochę tak, jakby poza nawiasem francuskiego systemu apelacji pozostawić Burgundię. Teraz ma się to zmienić.

W okowach cukru

Mówi się często, że odrodzenie austriackiego winiarstwa nastąpiło po skandalu glikolowym w 1985 roku. Tymczasem już dwa lata wcześniej 24 czołowych winiarzy z Wachau powołało do życia stowarzyszenie Vinea Wachau Nobilis Districtus, które jako pierwsze w kraju wprowadziło rygorystyczne regulacje produkcji jakościowych win. U podstaw ich decyzji leżała frustracja wynikająca z nadmiernej swobody w posługiwaniu się nazwą „Wachau”, szczególnie w przypadku win zrobionych z gron spoza jego granic. Obawiali się też planów austriackiego rządu związanych z poszerzeniem regionu. Patrząc z dzisiejszej perspektywy, powstanie Vinea Wachau było swoistym aktem założycielskim dla winiarskiej autonomii regionu, która stała się jego znakiem firmowym i powodem do dumy dla winiarzy.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!