Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Vila Real Douro Branco 2016

Komentarze

Adega Vila Real Douro Branco Premium 2016

W zeszłym tygodniu miałem okazję spróbować kilkudziesięciu białych douro, głównie z rocznika 2017, pochodzących w większości od topowych producentów regionu. Po powrocie do Polski przewrotna proza życia zawiodła mnie do Lidla, gdzie natknąłem się na ich anonimowego kuzyna. Okazało się, że pod nazwą, zawierającą tyleż poważne, co niewiele mówiące określenie „premium”, kryje się kupaż malvasia fina, viosinho i gouveio od dużej spółdzielni z Douro.

W aromacie główna rola przypadła tu beczce, której towarzyszą melon, zioła i nuty kwiatowe. W ustach dostajemy sporo ciała, ale też jeszcze więcej beczki, a do tego całkiem dużo cukru resztkowego. Półwytrawny styl nie jest szczególnie popularny w Douro, toteż można sobie wyobrazić, że w tym przypadku ma jakiś związek z preferencjami konsumenckimi w kraju przeznaczenia. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby dla równowagi starczyło tu też miejsca dla solidnej kwasowości. Tymczasem zamiast niej dostajemy 13,5% alkoholu, które czuć aż nadto. W kategorii białe douro mieliśmy już w tym roku lepsze okazje w dyskontach (19,99 zł). ♥♥

 

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Odwiedziłem tę Adegę w marcu. Robi też bardzo całkiem przyzwoite wina z dobrą kwasowością. W myśl regulacji Instituto dos Vinhos do Douro e do Porto oznaczenie Premium można wymiennie stosować z Reserva. Oczywiście wcześniej wino musi spełnić kryterium jakościowe określone przez IVDP.

    • (Winicjatywa)

      Piotr Wołkowski

      To ciekawe, co piszesz o Premium i Reservie. Masz jakiś link do tych regulacji IVDP?

      • Sławomir Sochaj

        Niedawno dowiedziałem się o tym od znajomych producentów portugalskich . Co prawda, istnieje jednak drobny niuans między Premium a Reserva. O ile pamięć mnie nie zawodzi Premium jest bliżej do Grande Escolha/Grande Reserva. Wieczorkiem to sprawdzę.
        PS. Nie znalazłem istotnych informacji odnośnie DN z Douro.