Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Unesco i nowe regulacje dla Prosecco

Komentarze

Colline del Prosecco di Conegliano e Valdobbiadene, malownicze wzgórza pomiędzy Conegliano a Valdobbiadene, trafiły kilka miesięcy temu na listę światowego dziedzictwa Unesco. Obszar zajmuje łącznie blisko 20 tys. hektarów i niemal w całości pokrywa się z apelacją Conegliano Valdobbiadene Prosecco, uważaną za zagłębie najbardziej szlachetnych prosecco. Wyróżnienie przyznano za wyjątkowy splot natury i działalności człowieka, który uformował w ciągu stuleci niezwykły krajobraz. Doceniono przede wszystkim niewielkie, sąsiadujące z lasami winnice na stromych zboczach zwane ciglioni, które są znakiem rozpoznawczym regionu. Wyróżnienie przyznano na posiedzeniu komisji UNESCO w Baku, podczas którego listę uzupełniono m.in. o zabytki Pskowa czy budowle zaprojektowane przez pioniera amerykańskiego modernizmu Franka Lloyda Wrighta.

Wzgórze Conegliano-Valdobbiadene. © Consorzio Tutela del Vino Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore

Wzgórza Conegliano i Valdobbiadene są kolejnym obszarem wpisanym na listę Unesco w kategorii „kulturowy krajobraz”, w której znajdują się regiony będące „dziełem natury i człowieka”, ilustrujące „ewolucję społeczeństw i sposobu osiedlania się na przestrzeni dziejów, zależnie od fizycznych ograniczeń lub korzyści wynikających ze środowiska naturalnego oraz oddziaływania czynników społecznych, ekonomicznych i kulturowych”. Do tej właśnie kategorii zaliczono też m.in. polsko-niemiecki Park Mużakowski/Fürst-Pückler-Park Bad Muskau i kilkanaście regionów winiarskich, w tym Alto Douro, Tokaj, wyspę Pico na Azorach, Lavaux w Szwajcarii, Langhe-Roero i Monferrato w Piemoncie, Saint-Émilion, Wachau i Mittelrhein. Satysfakcji nie krył Gian Marco Centinaio, włoski minister rolnictwa z Ligi Północnej, który stwierdził, że to „historyczny moment dla Veneto i całych Włoch”. Centinaio od dawna zaangażowany jest w sprawy prosecco. Wcześniej zasłynął między innymi przypisaniem sobie zablokowania sprzedaży we Włoszech 30 mln puszek quasi-prosecco wyprodukowanego przez Paris Hilton.

Nowe regulacje

To nie jedyny ważny news dla fanów prosecco. Wraz z rocznikiem 2019 pojawią się w apelacji Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore nowe kategorie. Pierwszą z nich jest Sui lieviti, w ramach której produkowane będą wina przechodzące drugą fermentację w butelce. Pojawi się też kategoria Extra Brut (zawartość cukru: pomiędzy 0 i 6 gramów na litr), która do tej pory istniała tylko w apelacji Asolo Prosecco Superiore. Ta zmiana jest oczywiście efektem zapotrzebowanie na coraz bardziej wytrawne musiaki.

Nowe regulacje dotyczą też kategorii Rive (prosecco z jednej z 43 najlepszych pojedynczych działek w Conegliano Valdobbiadene, pisaliśmy o nich więcej tutaj), która została zastrzeżona tylko dla najtrudniejszych w uprawie siedlisk znajdujących się na stromych zboczach. Wszystkie wina oznaczone w ten sposób nie będą mogły trafić do sprzedaży przed 1 marca roku następującego po zbiorach.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.