Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Technologie jutra

Komentarze

Przyszłość wina to także innowacje w jego produkcji. Nowe technologie dotyczą organizacji pracy w winnicy, winifikacji, przechowywania i transportu. Wiele projektów zostało już wdrożonych, część jest jeszcze w fazie testów.

fot. Jehyun Sung

Kontrola temperatury w transporcie

Największym problemem w transporcie wina do odbiorcy jest utrzymanie odpowiedniej temperatury przesyłki. Firma JF Hillebrand opracowała specjalną folię termoizolacyjną VinLiner, którą umieszcza się zarówno wewnątrz kontenera, jak i pojedynczych palet czy skrzyń z winem. Folia nie tylko utrzymuje temperaturę – zapewnia także ochronę przed zanieczyszczeniami czy zapachami, a jej dodatkową zaletą jest szybkość montażu. Zabezpieczenie dużego kontenera zajmuje jednej osobie nie więcej niż 10 minut.

Skanery

W wielu winnicach te supernowoczesne urządzenia są już teraz stosowane do kontroli przepływu soków i poziomu azotu w krzewach winorośli, badania akumulacji barwników w gronach czy poziomu nawodnienia w poszczególnych częściach parceli. Od niedawna towarzyszą im także specjalne miniaturowe sondy tlenowe umieszczane wewnątrz winogron, pozwalające na ocenę dojrzałości i optymalnego momentu zbioru. Pojawiły się już także skanery, których mogą używać restauratorzy, a nawet konsumenci – MyOeno to urządzenie, które poprzez zanurzenie w kieliszku wina dostarcza do zainstalowanej w telefonie aplikacji informacji o poziomie cukru, kwasowości, alkoholu czy tanin. Sprzęt gromadzi także dane o wszystkich zbadanych próbkach, które wykorzystuje potem, by sugerować odbiorcy inne potencjalnie interesujące go wina.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!