Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Soalheiro Allo 2020

Komentarze

Vallado, Esporão, Anselmo Mendes, Warre’s – przez półki Biedronki przewinęło się już kilku pierwszoligowych producentów z Portugalii, którzy winomanom kojarzą się bardziej ze sklepami specjalistycznymi niż ofertą dyskontów. Teraz do tej listy trzeba dopisać Soalheiro, jednego z najmocniejszych graczy Vinho Verde, od lat dostępnego i cenionego w Polsce. Na półki sieci trafiła podstawowa etykieta producenta – Allo (na kontretykiecie pojawia się nawiązanie do kultowego sitcomu Allo, allo!, szkoda tylko, że nie zadbano o rzecz kluczową, czyli wierny cytat Michelle z ruchu oporu). Kolejną nowością jest Bico Amarelo z Quinta do Ameal sygnowane logo Esporão.

Soalheiro Vinho Verde Allo 2020

Blend alvarinho i loureiro pachnący owocami tropikalnymi i grejpfrutem. Dostajemy tu rzadko spotykaną w podstawowych winach producentów Vinho Verde złożoność, mineralność i solidną strukturę. Nie brak też soczystości, ale dominuje nad nią wyrazista, ostra kwasowość. Napięte i świetnie skrojone. Zakup obowiązkowy! (29,99 zł). ♥♥♥♡

Esporão / Quinta do Ameal Vinho Verde Bico Amarelo 2020

Podstawowe wino od Quinta do Ameal, winiarni dobrze znanej w Polsce i niekoniecznie kojarzonej z Esporão (który wykupił tę kultową markę z Vinho Verde w 2019 roku). Etykieta nie pozostawia jednak wątpliwości, do kogo należy dziś Ameal. Wino dojrzewało około pół roku na osadzie. Na aromat składają się cytrusy, pigwa, ananas i odrobina nut muszkatowych. Lekkie (11,5%), ale z niezłą strukturą, wybijającą się kwasowością oraz kamiennym akcentem i goryczką w zakończeniu. Ponadprzeciętne, jednak rozsądniej będzie dopłacić dychę do Allo (19,99 zł). ♥♥♡

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • (Blogger)

    Ja bym powiedział, że oba wina wypadły podobnie a Soalheiro dodatkowo pociągnięte jest cukrem. Imho remis, choć sam się podjarałem na widok tej etykiety w Biedronce. Nadal jednak najlepsze i najoiważniejsze jest Reserva Pingo Doce.

    • (Winicjatywa)

      Sebastian Bazylak

      Bico Amarelo: 1,5 g cukru na litr, 7 g kwasowości
      Allo: ok. 3 g cukru/litr (tyle było w poprzednich rocznikach Allo, stawiam, że tu jest podobnie), 7 g kwasowości
      Allo góruje wyraźnie strukturą, precyzją i złożonością. Bico Amarelo wypada na jego tle płasko.

      • (Blogger)

        Sławomir Sochaj

        Imho różnice niewielkie. Ot, fajne, lekkie wina na taras.

  • Wlasnie degustuje Esporão / Quinta do Ameal Vinho Verde Bico Amarelo 2020 i musze przyznac ze to winko jest ok:)

  • W biedronce widziałem Silk Spice Red Blend 2019. Na Vivino jak właśnie patrzę ma dość wysoką ocenę. Czy to to samo wino? Etykieta niby ta sama.

  • Allo naprawde daje rade. Fajne z dobrym cialem. Fajny pierwszy nos choc bardzo ulotny. Biale owoce fajne gorzkie ale nie meczace nuty. Mineralnosci nie czuje ale to kwestia indywidualna. Ocena jak najbardziej adekwatna. Daje rade do zapiekanych parowek w ciescie francuskim z kminkiem. Ciekawe polaczenie.

  • Dla mnie Allo, to zupełnie inna liga niż Bico. Przy kwasie ta odrobina cukru nie przeszkadza. Aromaty trochę nietrwałe, ale usta soczyste, potoczyste. Cytrusy, śliwka renkloda, może nuty (a nawet nutki) moreli. Goryczka w końcówce, w moim odczuciu, przepleciona delikatnym smakiem mięty. Mineralne z lekko wapiennymi klimatami.
    Warte swojej ceny. Bico w cenie 20,0zł nie boli, ale w podobnej cenie znajduję na rynku ciekawsze z mojego punktu widzenia/picia lepsze propozycje.

    • Bel Mondo

      Zgadzam się w 100%.
      Allo jest cieliste i mineralne, taki przedsmak do ich rewelacyjnego „Granitu” jeżeli znacie tą etykietę.

  • O wiele, wiele lepiej od Bico wypada Ponte da Barca z tej samej półki o 5 taniej. Pijąc Bico mam skojarzenia z moim ostatnim cydrem w który pozwoliłem małym ludzikom dłużej popracować na większej ilości cukru do ich końca możliwości. Taka zielona obita papierówka z limoną. W Ponte jest dużo lepiej (o tym piątaku nie wspominając ;) ).
    Reasumując – takie lekkie wino na raz, w sam raz na upał.

    Aplauzu nie ma.

  • Drobna korekta:-) Esporão nabył Quinta do Ameal wiosną 2019 roku

    • (Winicjatywa)

      Piotr Wołkowski

      Racja, poprawione.