Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Nieznana twarz sangiovese

Komentarze

Wina z Emilii-Romanii – regionu w środkowych Włoszech, w dolinie Padu – z przyzwyczajenia wrzuca się do jednego worka i zapomina, że te dwie historyczne krainy trochę sztucznie połączono w jeden administracyjny byt.

Różnic między nimi jest wiele: ukształtowanie terenu, dialekty jakimi posługują się mieszkańcy, regionalne potrawy oraz oczywiście produkowane wina, których stylistyczna różnorodność najlepiej widoczna jest na corocznej prezentacji organizowanej przez Enoteca Regionale. Podczas imprezy Enologica 2014 w bolońskim Palazzo Re Enzo zaprezentowało się 120 producentów z Emilii i Romanii. O winach z Emilii opowiem następnym razem, a teraz skupię się na sangiovese z winnic położonych we wschodniej częściej regionu, miedzy Adriatykiem a zboczami Apeninów.

Podregiony sangiovese w Romanii © Krzysztof Dobryłko.
Podregiony sangiovese w Romanii © Krzysztof Dobryłko.

Szczep Sangiovese znany jest przede wszystkim z Toskanii, ale występuje też w sąsiednich regionach: Emilii-Romanii, Marchii, Umbrii i Lacjum. W samej Toskanii ma kilka twarzy: najbardziej znaną pokazuje w Chianti Classico, już w okolicach Montalcino zamienia się w brunello, by w Montepulciano ukazać się jako prugnolo gentile. W innych regionach często wchodzi w skład mieszanek uzupełnianych lokalnymi odmianami. Natomiast rzadziej występuje solo i tworzy podstawy całej apelacji. Tak jest w przypadku położonych na północny-zachód od Rimini winnic tworzących Romagna Sangiovese DOP.

Apelacja rozciąga się od adriatyckiego portu Rimini do miasta Imola, słynącego z toru wyścigowego Formuły 1. Jej wschodnią granicę stanowi znana od starożytności via Emilia, czyli droga biegnąca z Rimini do Piacenzy, a zachodnią wyznaczają graniczące z Toskanią Apeniny. W 2011 roku na nowo określono ramy prawne tej apelacji. Zmieniono nazwę z Sangiovese di Romagna na Romagna Sangiovese DOP, wprowadzono 12 podregionów oraz powiązano zasady winifikacji i dojrzewania z określeniami umieszczanymi na etykiecie – od podstawowego Romagna Sangiovese przez Superiore, Riserva aż do najwyższego stopnia Riserva uzupełnionego nazwą jednego z 12 podregionów np. Romagna Sangiovese Riserva Modigliana DOP.

Francesco Bordini. © Krzysztof Dobryłko.
Francesco Bordini. © Krzysztof Dobryłko.

Prawne regulacje uporządkowały tylko zmiany, które zaszły w regionie w ostatnich latach za sprawą kilku młodych, ambitnych winiarzy. Jednym z nich jest Francesco Bordini, który poza prowadzeniem własnej 10-hektarowej posiadłości (Villa Papiano) doradza jako enolog w kilku innych winiarniach. Francesco wierzy w potencjał lokalnych winnic, a klucz do sukcesu widzi w odpowiednim do typu gleby sposobie winifikacji i starzenia wina. Dużo wysiłku kosztowało go opracowanie dokładnych geologicznych map (w apelacji dominują różne typy gliny) i przekonanie współpracujących z nim winnic, aby dostosowały winifikację do konkretnego typu gleby. Warto było zaryzykować, gdyż wina te szybko zdobyły uznanie, a Bordini stał się rozchwytywanym konsultantem.

Wysoko położona winnica Villa Papiano. © Krzysztof Dobryłko.
Wysoko położona winnica Villa Papiano. © Krzysztof Dobryłko.

Gleby podzielić można z grubsza na dwa rodzaje. Przeważające w niżej położonych miejscach jak Serra, Casena czy Oriolo żyzne gleby gliniaste dają owocowe, dobrze zbudowane, taniczne wina, które nieźle znoszą ingerencję starzenie w beczce. W położonych wyżej podregionach, jak Modigliana, Predappio czy Brisighella (niektóre winnice osiągaja wysokości 500 m n.p.m,) glina wymieszana jest z wapieniem i piaskiem, co powoduje że wina są lżejsze, delikatne, mocno mineralne, a ich struktura i profil aromatyczny przywodzą na myśl nebbiolo. Wymagają one długiej maceracji i lepiej znoszą starzenie w dużych tradycyjnych bekach botti niż w klasycznych 225-litrowych baryłkach. Większość z nich dobrze się starzeje i co ciekawe, po latach lepiej wypadają te z chłodnych roczników, czego najlepszym przykładem była pionowe degustacja jednego z najsłynniejszych win apelacji – Casetto dei Mandorli–Nicolucci Vigna del Generale.

© Krzysztof Dobryłko.
Wejście do kantyny u Nicoluccich. © Krzysztof Dobryłko.

Winiarze z Romanii pokazują, jak wszechstronną i plastyczną odmianą jest sangiovese. Potraktowana z respektem potrafi zadowolić zarówno tych, którzy szukają w winie miękkości i owocowych aromatów, jak i tych, którzy wolą opakowaną w kwiatowe nuty delikatną mineralność. Niestety mimo stosunkowo niskich cen (nawet najlepsze butelki rzadko przekraczają 15€) trudno jest spotkać te wina nawet we Włoszech. Jedynym wyjątkiem są sklepy i restauracje w Emilii-Romanii.

Polecani producenci Romagna Sangiovese DOP:

Villa Venti, Maria Galassi, Casetto dei Mandorli-Nicolucci, Torre San Martino in Monte, Villa Papiano, Vigne dei Boschi, San Patrignano.

Do Emilii-Romanii podróżowałem na zaproszenie Enoteca Regionale Emilia-Romagna.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Ann

    Chyba w Polsce wina od San Patrtignano sa dostępne, a Ora od nich była nawet promowana na kiermaszu winicjatywy w 2013 roku… :-)

    • Wojciech Bońkowski

      Ann

      San Patrignano się trzyma trochę na uboczu Sangiovese di Romagna, przez wiele lat promował raczej swoje wina IGT. Zresztą nie leży w żadnej z wyróżnionych podstref.

  • Wino W Toruniu

    Wina z tego regionu sprowadza importer „Formuła Wino”. Szczególnie polecam winnicę Ca Lunga https://www.facebook.com/CaLungavino?fref=ts i Trere. Dobre Sangiovese di Romagna w umiarkowanych cenach. Miałem okazję próbować na Enologica 2012.

    • Wojciech Bońkowski

      Wino W Toruniu

      Potwierdzam.

  • Kacper Zborowski

    Wina z Emilii-Romagnii dostępne są również w gdańskim Dolio Vini. Bardzo przyzwoite podstawowe butelki od Drei Dona (droższych nie znam), i mniej więcej wszystko od Tre Monti – szczególnie bezsiarkowe sangiovese SoNo zachwycające swoją prostotą, świeżością i czystością owocu, a także poważne, bardzo masywne Thea Bianco.

    • Wojciech Bońkowski

      Kacper Zborowski

      Recenzje win Drei Donà i Tre Monti wkrótce na Winicjatywie.

      Do tej listy dodałbym jeszcze (bodaj najlepsze w Romanii) wina Fattoria Zerbina,

      • Wino W Toruniu

        Wojciech Bońkowski

        Faktycznie, Fattoria Zebrina to lider a właściwie liderka (bardzo miła Pani – właścicielka winnicy). Mnie niestety zostały już tylko te trzy butelki z wyprawy na Enologica ale mogę polecić je wszystkie i każdą z osobna.