Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Przewodnik po winach górskich

Komentarze

Restauracje w czołowych ośrodkach narciarskich prześcigają się dziś w gromadzeniu drogich „ikonicznych” butelek z całego świata. Tymczasem wiele sławnych kurortów leży na wyciągnięcie ręki od intrygujących rejonów winiarskich. Doradzamy, jakie lokalne wina warto pić w górach.

Winnica w Aigle w Szwajcarii. © Tomasz Prange-Barczyński

Stok narciarski położony na północnym stoku góry Tokaj dzieli zaledwie 700 metrów od znanej winnicy Szerelmi. Kolejny znajdziecie na przedmieściach Sátoraljaújhely – i choć czołowe siedliska regionu zajmują zbocza pasma szumnie zwanego Górami Zemplińskimi, trudno nazwać tokaje winami górskimi. Nie brak jednak w Europie regionów i apelacji położonych na dużej wysokości, w pobliżu stacji narciarskich, dających wina o prawdziwie „górskim” charakterze: lżejszych, jeśli idzie o alkohol, bogatszych w kwasowość, zazwyczaj też wyraźnie mineralnych, przede wszystkim zaś „osobnych”, o wyraźnie zaznaczonym stylu. Często też robionych z endemicznych oryginalnych odmian. Gdzie ich szukać?

WŁOCHY

Alto Adige/Valle Isarco (Eisacktal)

Gros winnic Tyrolu Południowego zajmuje tereny w rozległej dolinie między Merano, Bolzano a granicą regionu w okolicach Magrè. Nawet jeśli część parceli znajduje się na skalnych półkach, kilkaset metrów powyżej lustra Adygi, daleko stąd do większości dużych wysokogórskich ośrodków narciarskich. Do wyjątków należy dolina rzeki Isarco. Winnice leżą tu na zboczach wokół miejscowości Chiusa i dalej na północ, wokół Bressanone i sąsiednich Varny i Novacelli. Winnice sięgają nawet 850 m n.p.m. Winogrodnicy uprawiają tu przede wszystkim odmiany białe, często praktycznie nieznane w południowej części Alto Adige, jak sylvaner, müller-thurgau, riesling, grüner veltliner oraz szczep, który w ostatnich latach wyrósł na prawdziwą lokalną gwiazdę, czyli kerner. Z czerwonych najlepiej czuje się tu pinot noir. Rzadko spotykaną specjalnością jest klausner laitacher, kupaż schiavy, portugiesera, lagreina i pinot noir robiony wokół Chiusy.

Ośrodki narciarskie w pobliżu: Plose, Kronplatz, Alpe di Siusi, Val Gardena

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!