Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Późny debiut matki tempranillo

Komentarze

Tempranillo powstało co najmniej 500 lat temu ze skrzyżowania szczepów albillo mayor i benedicto. O ile ten pierwszy szczep jest w miarę znany, a nawet zyskuje w ostatnim czasie na znaczeniu, o tyle o tym drugim wiadomo było do niedawna tylko tyle, że w okolicach Madrytu, w Nawarze i Aragonii, przetrwały jego pojedyncze krzewy.

Stary krzew benedicto. © Bodegas Luis Cañas.

W 2012 roku w winnicach bodegi Luis Cañas w Rioja Alavesa odkryto ich aż 37, a w 2019 z pochodzących z nich gron zrobiono pierwszych siedemnaście butelek wina. Przeprowadzone właśnie pierwsze degustacje pozwalają podobno pokładać w benedicto spore nadzieje.

W identyfikacji krzewów pomógł projekt badawczy prowadzony przez Bodegas Luis Cañas, Bodegas Amaren oraz Naukowy Instytut Winorośli i Wina (ICVV) w Logroño. Przy okazji zidentyfikowano aż 30 innych starych odmian typowych dla regionu Rioja, obecnych w winnicach Luis Cañas, takich jak garró, marufo, morate, cadrete, hebén, salvador, aramon, castellana blanca, santa magdalena czy rojal tinta. Będą teraz nasadzane w nowo powstałej winnicy, która ma pomóc w ich rewitalizacji.

Przypuszcza się, że wśród zapomnianych szczepów nie brakuje takich, które dobrze poradzą sobie ze wzrostem temperatur spowodowanym zmianami klimatycznymi. Dziś krajobraz odmianowy regionu jest zdominowany przez tempranillo, które stanowi blisko 90 proc. nasadzeń, jeśli chodzi o odmiany czerwone (ogółem dopuszczonych do produkcji w DOCa. Rioja jest 14 odmian, włączając w to chardonnay i sauvignon blanc). Tymczasem jeszcze w 1912 roku zidentyfikowano aż 44 występujące tam szczepy.

Badania starych krzewów pokazały, że przed 120 laty obok odmian lokalnych znaleźć można było w Riosze m.in. takie szczepy jak: bobal, mencía, verdejo, xarel·lo, parellada, a nawet malbec czy cabernet sauvignon.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.