Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Po co konsumentowi krytyk?

Komentarze

W czerwcu tego roku po raz drugi w podlizbońskiej miejscowości Estoril odbyła się trzydniowa konferencja Must Fermenting Ideas Wine Summit, która skupia największych ekspertów winiarskich z całego świata. W zamierzeniu pomysłodawców i organizatorów wydarzenia, uznanych portugalskich dziennikarzy – Rui Falcão i Paola Salvadora – szczyt ma być miejscem wymiany myśli między ludźmi, którzy są w rozmaity sposób z winem związani. Wśród tegorocznych mówców znaleźli się dziennikarze, wydawcy, rynkowi konsultanci, enolodzy, piarowcy, sommelierzy i sprzedawcy. Znanych nazwisk nie brakowało. Wykłady wygłosili m.in: Robert Joseph, Debra Meiburg MW, francuski krytyk Michel Bettane, redaktor naczelna Meininger’s Wine Business International Felicity Carter, twórca aplikacji Vivino Heini Zachariassen, założyciel strony wine-searcher.com Martin Brown, właścicielka firmy tropiącej winiarskie fałszerstwa winefraud.com Maureen Downey, dyrektor generalna winiarni Catena ZapataLaura Catena, włoski enolog Alberto Antonini, czy robiący jedne z najlepszych portugalskich win Dirk Niepoort.

Robert Joseph, twórca International Wine Challenge, rozkłada ręce nad winiarską prasą. © Paolo Petronilho

Enolodzy, co nie będzie zaskoczeniem, podkreślali wagę tworzenia win autentycznych. Pojęcie luksusu na rynku winiarskim uległo w ostatnich latach przedefiniowaniu. W każdym razie w Europie, gdzie wielu wykształconych konsumentów przestało pożądać „win-ikon”, które mamią potężnym ekstraktem, a zaczęło doceniać lokalne szczepy, ekologiczne metody uprawy i powrót do tradycyjnych technik winifikacji.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!