Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Srebrna Góra Seyval Blanc Réserve 2014

Komentarze

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości świętowano na wiele rozmaitych sposobów i przy udziale różnego rodzaju wydarzeń. Choć niektóre pomysły ocierały się o kuriozalność, to zdecydowana większość godnie podkreślała tę okrągłą rocznicę, czasami nadając jej uroczysty, doniosły charakter, czasami po prostu wzruszając, a nierzadko zaskakując kreatywnością  (do moich ulubionych należy Mazurek Dąbrowskiego odegrany przez litewskie lokomotywy). Osobiście cieszę się, że w tym zestawieniu nie zabrakło polskiego wina – i to o naprawdę wyjątkowym charakterze.

Wyjątkowe! © Maciej Nowicki.

Jego twórcą jest małopolska Winnica Srebrna Góra, która na tę okazję przygotowała limitowaną edycję (po 600 butelek) dwóch win oznaczonych jako „réserve”. Oba starzone w beczkach z francuskiego dębu, oba z robiącymi wrażenie parametrami winifikacji i zaopatrzone w specjalne – moim zdaniem świetne – etykiety. Często zawartość takich specjalnych serii win nie jest jednak w stanie sprostać włożonemu w ich premierę marketingowi i nie ukrywam, że sam, czekając na możliwość ich spróbowania, miałem sporo wątpliwości co do rezultatów. Te jednak – biorę pełną odpowiedzialność za te słowa – zrobiły na mnie naprawdę duże wrażenie.

© Maciej Nowicki.

Największe – wino białe, którym jest Seyval Blanc Réserve 2014 (!). 24-godzinna maceracja, fermentacja w stalowych kadziach, 18-miesięczne dojrzewanie w beczkach dębowych i akacjowych oraz drugie tyle po zabutelkowaniu. Niefiltrowane, właściwie z nieobecnym cukrem resztkowym (0,7 g c/l). Efekt jest wyjątkowy, podobnie jak spektrum aromatów. Kremowa, lekko oleista struktura, dojrzałe białe owoce (gruszka, jabłko, pigwa), nuty wosku pszczelego, miodu gryczanego, jaśminu i mięty. Beczka pozostawiła trochę waniliowo-maślanych aromatów, są też delikatne akcenty utlenienia, ale wszystko składa się na kompleksowe, znakomite wino. Zdecydowanie warto zapewnić mu towarzystwo ryb, a jeszcze lepiej – białych mięs (109 zł*). ♥♥♥♥

© Maciej Nowicki.

Wino czerwone jest młodsze (zresztą nie tylko rocznikowo) – to Cabernet Cortis Réserve 2015. Ma za sobą 14-dniową macerację, fermentację w stalowych kadziach, 12 miesięcy starzenia w dębowych beczkach i kolejnych 18 miesięcy – w butelkach (trafiło tam bez uprzedniego filtrowania). Należę do fanów tej odmiany, ale wiem też, że potrzebuje czasu (podobnie zresztą jak regent), by pokazać pełnię swoich możliwości i tutaj powoli zaczyna o nich dawać znać. Mamy tu mocną budowę, wyraźne aromaty powideł śliwkowych i czarnej porzeczki, charakterystyczne nuty czerwonej i wędzonej papryki oraz czarnego pieprzu. Całość jest dobrze podbita nutami dębowymi, są też akcenty skórzane i ciekawe, korzenne zakończenie. Jeszcze bez pełnej dojrzałości, wciąż będzie się rozwijać, stąd potencjał starzenia oceniam na 6 do 8 lat. Choć dobrze komponuje się z twardymi serami, to zdecydowanie lepiej – z dobrym, soczystym kawałkiem mięsa (w moim przypadku – z wołowiną), będzie też świetne z dziczyzną (109 zł*). ♥♥♥♥

*Podana cena jest sugerowaną ceną sprzedaży przez producenta. Wina zakupić można przez dystrybutorów winnicy: Austrovin, Partner Center i Wina.pl. Seyval Blanc 2014 będzie także prezentowane 8 grudnia na seminarium „Najlepsze polskie wina”, w czasie Ferment Show 2018 w Warszawie (bilety można zakupić tutaj).

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.