Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

#Panel: Sierra de Gredos

Komentarze

Hiszpański region Sierra de Gredos (piszę o nim w najnowszym numerze Fermentu) jest obecny na polskim rynku zaledwie od kilku lat. Jednak nie brakuje już teraz winomanów, którzy uważają go za jedno z najciekawszych, jeśli nie najciekawsze obecnie miejsce w Europie. To o tyle symptomatyczne, że słowa uznania o hiszpańskich winach zwykło się u nas obudowywać disclaimerami w rodzaju „nie przepadam za beczką, nadekstrakcją i monastrellem, ale…”. Niemałą rolę w popularyzacji regionu odegrali polscy importerzy, dzięki którym selekcja tych arcymodnych górskich win należy do najlepszych w Europie. Mowa przede wszystkim o El Catador, który pierwsze wino z Gredos sprowadził na przełomie roku 2016 i 2017. W ostatnich latach dołączyli do niego m.in. Terroiryści Piotra Pietrasa oraz Wine & People.

Rumbo al Norte, flagowa winnica Comando G w Sierra de Greods. © Comando G

Ale sukces Gredos wynika także z relacji jakości do ceny. Pijąc dziś te wina, mamy wrażenie obcowania z obietnicą wielkości, która już za moment może się ziścić i przełożyć na wyższą wycenę. Jak na razie średnia cena win zdegustowanych w panelu (nieco ponad 100 zł) nie wydaje się wygórowana, szczególnie jeśli porównamy ją choćby z kuzynami z Prioratu. Poziom jakościowy jak najbardziej już do takich porównań uprawnia. Granicę 90 punktów osiągnęła zdecydowana większość win w zestawieniu. Oczywiście duża w tym zasługa rygorystycznej selekcji importerów, ale nie da się przeoczyć faktu, że nawet propozycje do 50 zł wypadają rewelacyjnie. Swoją drogą, być może rację mają ci, którzy twierdzą, że właśnie średnia półka jest największą nadzieją Gredos.

Oprócz garnachy, flagowego szczepu regionu, warto zwrócić uwagę na białe albillo real, które często poddaje się w Gredos maceracji na skórkach. Można zastanawiać się, czy taka obróbka nie stępia przypadkiem terroirystycznego, mineralnego ostrza, które jest znakiem rozpoznawczym regionu, ale jakość owocu, precyzja i pijalność tych win są więcej niż zadowalające.

Jak kupować wina z Sierra de Gredos

1. Alkohol – 14 proc. to w Gredos norma, zdarza się, że woltaż sięga wyżej. Przy delikatnej ekstrakcji, świeżości i mineralności tych win odgrywa on jednak rolę drugorzędną.
2. Geografia – Cadalso, Rozas i Cebreros – nazwy tych trzech gmin pojawiają się najczęściej na etykietach. Dwie pierwsze, chłodniejsze, dają z reguły wina bardziej filigranowe, w cieplejszym Cebreros znajdziemy więcej owocu.
3. Rocznik – ma w Gredos bardzo duże znaczenie. Warto zwrócić uwagę na 2018, który nie męczył krzewów suszami i obrodził w wybitne wina.

Skala ocen

♥ (wino mierne, niepolecane; odpowiednik oceny punktowej 75–79/100), ♥♥ pijalne, ♥♥♥ dobre, ♥♥♥♥ bardzo dobre, ♥♥♥♥♥ wybitne (odpowiednik 95+/100). Środkowa ocena, czyli ♥♥♥, to już wino zdecydowanie polecane.

♥♥♥♥♡+ Comando G Vinos de Madrid Sierras de Gredos Rozas Primer 2018

Garnacha pochodząca z parceli na wysokości ok. 900 m n.p.m., odpowiednik premier cru we wzorowanej na burgundzkiej klasyfikacji producenta. Częstuje pięknym, zdominowanym przez kwiaty bukietem z nutami czerwonych owoców i odrobiny pieprzu. Muśnięte kolorem, ze stosunkowo niskim alkoholem (13,5 proc.). Nie dajcie się jednak zwieść pozorom: to prawdziwe kamienne monstrum z finezyjnym, delikatnie kwiatowym wnętrzem. Przenikliwe, z mocną strukturą, drobnym, charakternym garbnikiem; potrzebuje jeszcze kilku lat, by osiągnąć optymalny poziom (Terroiryści, 189 zł).

♥♥♥♥♡ Soto Manrique Cebreros Alto de la Estrella 2018

Kolejna gwiazda z udanego w Gredos rocznika 2018. Grona pochodzą z niewielkiej 60-letniej winnicy o podłożu łupkowym, znajdującej się na wysokości 1100 m n.p.m. Dostajemy tu wyrazisty aromat truskawki, maliny, czarnej czereśni i lawendy, podany w mineralnej oprawie. Fantastyczna energia, świetnej jakości tanina i finezja. Precyzyjne, wyróżniające się świeżością i elegancją wydanie garnachy z Cebreros (El Catador, 149 zł).

♥♥♥♥+ Comando G Vinos de Madrid Sierras de Gredos Garnacha La Bruja de Rozas 2018

„Zaledwie” gminny poziom w hierarchii Comando G, ale tym rocznikiem La Bruja wznosi się na poziom godny cru. Wino dojrzewało 9 miesięcy w dębowych kadziach. Częstuje nutami truskawki, dojrzałej czereśni, fiołka i pieprzu. Rzeźba zdecydowanie dominuje tu nad masą, wino ma mocną strukturę, ale jest rysowane cienką kreską. Soczyste, zniuansowane, arcymineralne. Niewiarygodna czystość, precyzja i potencjał na kolejnych kilka lat (Terroiryści, 97 zł).

♥♥♥♥+ Rubén Díaz Cebreros Garnacha La Sorpresa 2020

Prawdziwy rarytas zrobiony w oldskulowym stylu przez jednego z nielicznych w czołówce Gredos lokalsów – garnacha dojrzewająca w amforze w systemie przypominającym solerę. Pachnie migdałami, suszonymi pomarańczami, kawą i miodem. Pomimo 17 proc. alkoholu zachowuje niezwykłą zwiewność, a zza utlenionej materii wyziera słona mineralność, cytrusowa kwasowość i wypolerowana tanina. Duża rzecz! (El Catador, 109 zł).

♥♥♥♥ Vinos Ambiz Sierra de Gredos El Burguillo Garnacha 2017

Doskonała garnacha z trudnego rocznika. Na przystawkę dostajemy nuty poziomki, maliny, j pomarańczy i granatu. Danie główne to solidna materia, głębia owocu, bezkompromisowa wytrawność i charakterna tanina, a deser – odrobina umami. Jedną ręką czule pieści, drugą wyprowadza kamienny cios (El Catador, 109 zł).

♥♥♥♥ Soto Manrique Cebreros La Mira 2018

Garnacha pochodząca z łupkowych winnic położonych na wysokości ok. 1000 m n.p.m. Częstuje aromatem czerwonych owoców z dodatkiem lukrecji i rozgrzanego kamienia. Średnio zbudowana, precyzyjnie skrojona, powietrzna, z solidną garbnikową strukturą. Rysowana cienką kreską, elegancka i utrzymana w chłodnym, kamiennym i mocno wytrawnym stylu (El Catador, 129 zł).

♥♥♥♥ Telmo Rodríguez Cebreros Pegaso Barrancos de Pizarra 2016

Okrzyczana garnacha z łupkowego podłoża, które zapewnia w Gredos wina bardziej aromatyczne i rozłożyste. Dostajemy tu bardzo ładny aromat truskawki, syropu z granatu i fiołka na rozgrzanej skale. Bardzo atrakcyjne, z intensywną mineralnością wtopioną w ekspresyjny, dojrzały owoc, solidną kwasowością i wypolerowaną taniną (El Catador, 109 zł).

♥♥♥♥ Telmo Rodríguez Castilla y León Pegaso Granito 2014

Charakterne wino z Cebreros, które przy pierwszym kontakcie eksponuje aromat gotowanych owoców i jest szczelnie trzymane w ryzach przez mocarną taninę, ale po czasie otwiera całe spektrum aromatów z jagodą, pieprzem i fiołkiem na czele. Z czasem uścisk luzuje też tanina, eksponując głębię owocu. Całość wsparta jest na wyrazistej granitowej mineralności i zakończona słonawym finiszem (El Catador, 149 zł).

♥♥♥♥ Comando G Sierra de Gredos Mataborricos 2017

Seksowna mieszanka garnachy, cariñeny i listán prieto, dojrzewająca przez rok w amforze. Zrobiona w nieco innym stylu niż ten, do którego przyzwyczaił nas producent – bardziej naturalizującym, z aromatem zdominowanym przez nutę kwiatową podbitą przez lotną kwasowość, której towarzyszą owoce i nuta curry. Zwiewne (mimo 14 proc. alkoholu), mineralne, soczyste i jędrne, wyposażone w żywą kwasowość, wiśniową chrupkość i drobną taninę (Terroiryści, 89 zł).

♥♥♥♥ Vinos Ambiz Sierra de Gredos Garnacha El Castañar 2017

Hedonistyczna, pluszowa twarz Gredos, pachnąca dojrzałą wiśnią i granatem. Pełna słodkiego owocu, z przyjemną, gęstą fakturą, ładną ekspresją czereśni, akcentem pestki i rosołu oraz świetnej jakości gładką taniną (El Catador, 109 zł).

♥♥♥♥ Rubén Díaz Cebreros Albillo La Peguera 2018

Macerowane na skórkach albillo real o aromacie suszonych owoców, herbaty i miodu. W tle błąka się też nutka warzywna. Bardzo atrakcyjne, apetyczne, sycące i soczyste, ze średnią kwasowością, delikatną taniną i ładnie wtopionym alkoholem. Świetny towarzysz jedzenia (El Catador, 85 zł).

♥♥♥♥ Vinos Ambiz Airén Ariene 2019

Airén, szczep mniej renomowany niż albillo real, ale robiący w ostatnich latach karierę w kategorii win pomarańczowych. Dostajemy tu aromat piwa pszenicznego, śliwki, herbaty i prochu, przyprawiony odrobiną brettu i nut octowych. Świetna jakość owocu łączy się z kamienną mineralnością i fantastyczną świeżością. Do tego dochodzi smakowity, mięsny finisz. Zmysłowe i pyszne (El Catador / Wine & People, 98–109 zł).

♥♥♥♥ Vinos Ambiz Sierra de Gredos Garnacha Rosado 2018

Mineralna i arcyciekawa garnacha w wersji j, która pokazuje, że ten kolor może być w Sierra de Gredos nie mniej fascynujący niż czerwień. Pachnie rozgrzanym granitem, syropem truskawkowym, czerwoną pomarańczą i migdałami. Z mocnym, kwasowo-kamiennym kręgosłupem, delikatną taniną i świetną głębią owocu. Przestrzenne, pełne energii (pomimo lekkiego utlenienia) i terroirystyczne (Wine & People, 79 zł).

♥♥♥♥ Vinos Ambiz Sierra de Gredos Garnacha Charco del Cura 2017

Zwiewna, już wyraźnie ewoluowana, a przy tym bardzo oryginalna garnacha. Pachnie figą, liśćmi figowca, śliwką, prażonymi ziemniakami i camembertem. Świetnie skrojona ze słodkawego owocu, solidnej kwasowości i drobnej taniny. Z głębią i oryginalnym posmakiem spod znaku orientalnych przypraw. Bardzo pijalna (Wine & People, 86 zł).

♥♥♥♥ Península Sierra de Gredos Cadalso 2017

Weteran reprezentacji Gredos w Polsce w rewelacyjnej formie. W aromacie jeżyny, konfitury z truskawek, nuta kwiatowa i pieprz. Do tego dochodzi niezła materia, przenikliwość, świeżość i drobnoziarnista, świetnej jakości tanina. Stworzone do połączeń kulinarnych. Idealny wstęp do Gredos, do którego chce się wracać (El Catador, 47 zł).

♥♥♥♡+ Vinos Ambiz Sierra de Gredos Garnacha La Rinconada 2017

Strukturalna garnacha, zrazu zamknięta i ukrywająca swoje subtelne wdzięki, z czasem prezentująca nuty maliny, skoncentrowanego soku z granatu, suszonej żurawiny i skały. W ustach dochodzą do tego nuty pieprzno-miętowe. Charakterny garbnik jest wciąż w stadium młodzieńczym. Koniecznie dekantować (El Catador, 109 zł).

♥♥♥♡+ Península Vino de Montaña Field Blend 2017

Klasyk na polskim rynku, który niejednemu winomanowi otworzył oczy na górską garnachę. Wykorzystano tu owoce pochodzące z Sierra de Gredos i bliźniaczego, leżącego w Estremadurze paśmie Sierra de Gata. Jak na field blend przystało, mamy tu też, poza garnachą, inne szczepy: rufete i piñuelę. Mimo upływu lat wino trzyma wysoki poziom i nie traci swojej firmowej świeżości. Częstuje bardzo ładnym bukietem czerwonych owoców (wiśnia, truskawka), suszonych kwiatów i gorącej skały. Mimo 14,5 proc. alkoholu ma w sobie mnóstwo gracji i zwiewności. Chrupkie i świetnie skrojone. Rewelacyjna relacja jakości do ceny (El Catador, 39 zł).

♥♥♥+ Vinos Ambiz Albillo Alba 2019

Biała gwiazda Sierra de Gredos – albillo real – w pomarańczowym i niesiarkowanym wydaniu. Wino było macerowane na skórkach przez dwa tygodnie. Pachnie intensywnymi nutami ziołowymi i balsamicznymi, sadem, galaretką owocową i odrobiną lotnej kwasowości. Zwarte, z kremową fakturą, a przy tym lekkie (12 proc.). Przyjemnie łączy soczystość owocu z akcentem rosołowym. W odważnym, naturalistycznym stylu i bardzo apetyczne (El Catador / Wine & People, 105–109 zł).

Źródło win: nadesłane do degustacji przez importerów.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Przepraszam, czy tam w punkcie 2. Geografia nie powinno byc Cadalso a nie Casaldo?

    • (Winicjatywa)

      Marek Grelus

      Oczywiście, poprawione. Dziękuję za czujność.