Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb.

Zapisz się do naszego newslettera!

Dowiedz się przed innymi o najlepszych winach, promocjach i degustacjach.

Opuść stronę

Polub nas na Facebooku! Bieżące informacje, ciekawostki i konkursy.

#Panel: rieslingi

Komentarze

Riesling to często bezpieczny wybór – atrakcyjne wino do picia solo, a przy tym wybitnie gastronomiczne. Kwasowość, czystość, lekkość i niski alkohol stanowią bezsprzeczne zalety w zestawianiu z jedzeniem. Rozstrzał w poziomie wytrawności pozwala rieslinga wykorzystać tak do sałatek, jak dań rybnych, a nawet lekkich deserów.

Król Riesling we własnej osobie. © Sławomir Sochaj

Nasz panel pokazał, że na rynek trafia sporo dobrze zrobionych win, choć przecież to szczep wymagający. Te z Nowego Świata wzbudziły pozytywne emocje; zarówno roczniki świeże, jak i starsze oferowały wyrazisty owoc oraz czytelny charakter szczepu. Dobrze wypadły podstawowe etykiety od znanych winiarzy z Niemiec oraz z Austrii – świetny był Leitz i Jamek.

Najbardziej emocjonująca była jednak – co oczywiste – wysoka półka. Schloss Gobelsburg, Ostertag (imponujący!), Zind-Humbrecht, Trimbach – to czołowi producenci rieslingów, zwłaszcza ostry, ascetyczny, niemal trudny w piciu Frédéric-Émile od tego ostatniego robił ogromne wrażenie. Legendarne Clos Sainte-Hune natomiast nikogo na panelu nie poróżniło: wielkość i jeszcze raz wielkość!

(Wstęp: Norbert Dudziński)

Jak kupować rieslingi

  1. W przedziale do 40 zł najlepiej wypadają Niemcy
  2. W Alzacji nie wiadomo, czy wino jest wytrawne, czy słodkie (szukaj liczbowej skali – im niższy numer, tym mniej cukru); w Niemczech i Austrii trocken oznacza wytrawne
  3. Kupuj wina od małych winiarzy – fr. domaine, niem. Weingut

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!