Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Ojuel Rioja Fuente León 2016

Komentarze

Ojuel Rioja Fuente León Blanco 2016

W ostatnich pięciu latach udział białych win w produkcji Riojy zwiększył się z 5 do 8 procent. To niby ciągle niewiele, ale zapowiada się, że na tym się nie skończy. W poprzednim roku globalna sprzedaż win z najsłynniejszej hiszpańskiej apelacji praktycznie nie drgnęła, a czerwień zanotowała wręcz spadek, tymczasem biała Rioja zaliczyła wzrost na poziomie 16%. Na najważniejszym dla regionu rynku brytyjskim wynik był jeszcze lepszy – 61%.

W Polsce jasna strona Riojy pozostaje słabo rozpoznana, ale można się spodziewać, że globalne trendy nas nie ominą. Powodów, by tak się stało, jest coraz więcej. Pojawiają się kolejni ciekawi producenci, którzy mocno stawiają na biel, wykorzystując do jej produkcji chłodne siedliska. Jednym z nich jest Ojuel, niewielka, 9-hektarowa bodega ze Sierra de Moncalvillo. Mimo, że położona w pobliżu Logroño, ta górzysta część Rioja Alta nie cieszyła się dotąd szczególnym zainteresowaniem winiarzy. Zmiany klimatyczne (i mentalne) spowodowały jednak, że tamtejsze wzniesienia i północne zbocza zaczęły przyciągać młodych producentów.

Wina Ojuel zadebiutowały niedawno w portfolio poznańskiego importera Vinola. Warto sięgnąć już po najtańszą opcję – niebeczkowany kupaż białych wersji tempranillo i garnachy. Powstaje w liczbie zaledwie 3 tysięcy butelek z gron uprawianych organicznie na wysokości 800 m n.p.m. Pachnie grejpfrutem, liczi i ziołami. Szczupły, ale złożony i z solidną strukturą. Wyposażony w kwasowość nieosiągalną dla 99% win z Riojy. Czyste, chłodne i wciągające wino. Do tego w świetnej cenie (42 zł). ♥♥♥♡

Do kupienia w poznańskiej winiarni Barrio.

Źródło win: zakup własny autora.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.

  • Białe wina w Rioja i szerzej w hiszpańskim winiarstwie, panie Sławku, nie przestają pozostawać swoistym fenomenem. Jak wytłumaczyć fakt, że w kraju o tak wakacyjnym, słonecznym klimacie, gdzie 18 milionów konsumentów przyznaje się do regularnych zakupów oraz ponad 80 milionowej rzeszy turystów odwiedzających corocznie Półwysep, udział blancos i rosados pozostaje tak nieznaczny.