Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Puni Whisky Nova Batch No. 03

Komentarze

Puni Whisky Nova Batch No. 03

Europejskie whiskarstwo (skoro jest winiarstwo, to może być i whiskarstwo) ma się coraz lepiej – liczba destylarni poza Szkocją przekroczyła już 80, a liderzy – Francja i Niemcy – mają ich po około 20. Włosi dorobili się jak na razie jednej. Puni powstała w Południowym Tyrolu, w dolinie Vinschgau, w miasteczku Glurns. Budowę ukończono w 2012 roku, a pierwsze butelki opuściły mury zakładu trzy lata później.

Dolina Vinschgau (wł. Val Venosta) produkuje dziś dobre wina, zwłaszcza rieslingi, ale od średniowiecza słynie z uprawy żyta, które ma tam świetne warunki – jest sucho, a deszcz pada rzadko. Puni wykorzystuje to regionalne żyto, pszenica i jęczmień są sprowadzane spoza regionu. Proces produkcji jest nieortodoksyjny – nie ograniczają go, jak w Szkocji czy USA, przepisy apelacyjne. Puni robi wyłącznie destylaty typu malt, przy czym słodowany jest nie tylko jęczmień, ale też pozostałe dwa zboża. Zaciera się je razem, co jest ukłonem w stronę tradycji amerykańskiej i znanej ze świata bourbonów techniki mashbill. W założeniu ma to dać trunkowi spójność, a różne zboża pełnią podobną funkcję jak wina z różnych szczepów w kupażu: wg producenta jęczmień to struktura i słodowość, pszenica – gładkość i słodycz, a żyto – ciało i głębia.

Dojrzewanie (standardowy czas to trzy lata) odbywa się generalnie w beczkach po burbonie, jednak firma trochę eksperymentuje z finiszowaniem destylatów, np. w nowych beczkach z europejskiego dębu; są też w użyciu te po mocno torfowej szkockiej z Islay, marsali vergine secco, czy (w końcu jesteśmy w Tyrolu!) po pinot nero.

Puni robi obecnie siedem różnych whisky, wiele z nich dostało nagrody na prestiżowych konkursach, jak IWSC, czy San Francisco World Spirits Competition. Moim zdaniem – całkiem zasłużenie.

Whisky Nova Batch No. 03 ma 43% alkoholu. Dojrzewała trzy lata w beczkach po burbonie, a na koniec w nowych beczkach z europejskiego dębu. Dostajemy tu zwiewny i apetyczny nos z lekką nutą słodyczy: gruszka i gruszkowe purée, rześka, kwaskowata pomarańcza, delikatne nuty lakieru nitro, kokosa i dębu. Usta też lekkie, gładkie, spójne i smaczne: śmietanka, kokos, wanilia, świeże drewno, mokry piasek – wszystko to w świetnych proporcjach. Ani śladu rozwodnienia czy ostrości, które można napotkać w whisky szkockich czy japońskich o podobnym charakterze. Duża przyjemność wąchania i picia. Minimalnie za dużo alkoholu w końcówce. ♥♥♥♡

Dostępna w WinnicaLidla.pl w cenie 279,99 zł (butelka 0,7 l).


Źródło whisky: nadesłana do degustacji przez Lidla.

Komentarze

Musisz być zalogowany by móc opublikować post.