Winicjatywa zawiera treści przeznaczone tylko dla osób pełnoletnich.

Treści na Winicjatywie mają charakter informacji o produktach dostępnych na rynku a nie ich reklamy w rozumieniu Ustawy o wychowaniu w trzeźwości (Dz.U. 2012 poz. 1356).

Winicjatywa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, zbierając anonimowe dane dotyczące korzystania z portalu (strona wejścia, czas trwania wizyty, klikane linki, strona wyjścia, itd.) za pomocą usługi Google Analytics lub podobnej. Zbierane dane są anonimowe – w żaden sposób nie pozwalają na identyfikację użytkownika.

Opuść stronę

Montefalco: z nieba i z drzewa

Komentarze

O sagrantino więcej się mówi, niż je degustuje. Najbardziej taniczny szczep Włoch wydaje się raczej ciekawostką niż sprzedażowym pewniakiem. To jednak tylko część prawdy, bo rynkowy potencjał umbryjskiego flagowca wciąż rośnie. W międzyczasie dorobił się on jednak silnego konkurenta, o którym 20 lat temu nikt jeszcze nie słyszał.

© Sławomir Sochaj

Anteprima Sagrantino 2016 okazała się ostatnim dużym winiarskim wydarzeniem przed lockdownem we Włoszech. Centrum wydarzenia była bogato zdobiona sala obrad XIII-wiecznego ratusza w Montefalco. Na podwyższeniu prężyło muskuły kilkadziesiąt sagrantino z rocznika 2016. Wszystkie – niczym na konklawe – ubrane były w purpurę, a nad nimi, na niebiańsko usłanej gwiazdami ścianie, wisiał krzyż. Religijnych akcentów pojawiło się zresztą więcej. Prezentacja nowego logo apelacji odbyła się w nawie głównej XIV-wiecznego kościoła św. Franciszka ozdobionego freskami Pietra Perugina oraz Benozza Gozzoliego i przekształconego w Muzeum Montefalco. Sekularyzacja „świętego” szczepu Umbrii postępuje powoli, ale świetna jakość win tylko częściowo jest efektem sił pozaziemskich.

Mocarz z zakrystii

Nazwa sagrantino pochodzi najprawdopodobniej od słów sagrestìa (zakrystia) lub sagra (święto). Pierwsza wzmianka o szczepie pochodzi z 1598 roku, ale przypuszcza się, że uprawiano go w Umbrii znacznie wcześniej. Przez wieki chętnie wykorzystywano go jako wino mszalne. W XVII wieku wyszło rozporządzenie kardynała Boncompagniego, legata Perugii, które skazywało na szubienicę każdego, kto wyciąłby krzew świętego szczepu. Uważa się dość powszechnie, że historycznie sagrantino było winem słodkim, tłoczonym z podsuszanych gron, ale Valentino Valentini z winiarni Bocale twierdzi, że niektóre dokumenty wskazują na równoległą tradycję win wytrawnych. Jakkolwiek by nie było, apelacja Montefalco Sagrantino powstała w 1977 roku dla passito. Dopiero z czasem włączono do niej także wina wytrawne, a obydwie kategorie status DOCG uzyskały w roku 1992. To mniej więcej wtedy rozpoczyna się dynamiczny rozwój areału apelacji.

Dalsza część tekstu dostępna tylko dla prenumeratorów Fermentu

Zaprenumeruj już teraz!
i zyskaj dostęp do treści online, zniżki na imprezy oraz szkolenia winiarskie!

Zaprenumeruj!